• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Dell 5570 - проблем со NVMe SSD

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,588
4,831
Имам проблем што се мачам цела вечер да го управам ама ништо.

Имено, се работи за Dell лаптоп (кога ке ми дојде Дел лаптоп ми се повраќа) со рикната батерија нормално после неколку години користење, па да го освежиме малку со SSD.


Лаптопот поддржува nvme диск, па некој ефтин најдов и сега има мака што никако не можам да го најдам дискот. Ниту преку W10 ниту преку W7 мени за инталација.

Апдејтував последна верзија на биос, се што можеше да најдам по интернет се пробав и не бидна.

Уште ми преостана да инсталирам W10 на ссд то, да го ставам на лаптопот и да пробам дали ке тргне.

Некој да имал ваква мака и да ја средил?

Благодарам, поздрав.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,401
16,339
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Dali si diguren deka cita nvme i dali ako da go gleda vo bios?
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,982
7,861
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Ај од сабајле расположен сум, после во пп ќе ти пишам број од трансакциска...

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk

Истото ќе му го пишев, баш тешка глупост е ова, ќе си рече човек не е исправен дискот или лаптопот не го поддржува. Браво за фиксот.
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,339
3,318
Скопје
www.gorast.com
Јас го решив проблемот со инсталирање на драјверот што ти го пишаа погоре (или сличен).
Стави го само на и сталационото усб и инсталирај го мануелно.
Можно е да пробаш со повеќе верзии ако не ти упали од прва.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,588
4,831
Благодарам за одговорите. Еве пробувам веќе со 3,4 верзии, не сака да чуе. Тој драјвер што треба да се инсталира го дава како некомпатибилен.
Dali si diguren deka cita nvme i dali ako da go gleda vo bios?
Да, поддржува NVMe, но не го гледа во биос.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,982
7,861
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Штом не го гледа во биос, нешто не е ок.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,588
4,831
Не знам што може да е стварно, синоќа еднаш ми го даде во делот за инсталација ама даде грешка дека не може да се инсталира и толку беше. Пробувам последно да го ставам на пц, да инсталирам па да видам ако успее да тргне некако од него.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,126
11,657
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Дали има друг драјв на пример SATA уклучен? Можно е да поддржува само еден уред, па другиот да не го гледа.
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
773
607
Еве да поможам, драјверот како EXE фајл, го кликаш на друг компјутер - прашува Инсталл или екстракт онли, му правиш екстракт, така отворен фолдерот го копираш во бутабилното УСБ и потоа при Инсталл на конкретниот делл му правиш лоад од фолдерот... дали тоа така го правиш?
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,982
7,861
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Еве ти ги драјверите, спремни за употреба, јас ги имам користено неколку пати, само стави на усб, селектирај и инсталирај. Само мене ми е нешто сомнително штом не го гледа во биос.
 

Атачменти

  • f6vmdflpy-x64.rar
    2.4 MB · Прегледи: 4

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,126
11,657
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Еве ти ги драјверите, спремни за употреба, јас ги имам користено неколку пати, само стави на усб, селектирај и инсталирај. Само мене ми е нешто сомнително штом не го гледа во биос.
Тоа е прво и основно што треба да се разреши. Ако го нема во BIOS џабе се драјверите.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,588
4,831
Благодарам уште еднаш на сите.

Да, на истиот начин ги средував драјверите, сум го правел и порано тоа.

Сепак, морав да го ставам во ПЦ, да го форматирам на ново. Па да ставам во лаптопот, конверт во гпт и тн знаете... Конечно го средив, да не ми се качуваат на глава. :D
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,130
1,595
Неготино
Нема логика зошто би требало да го преформатираш од некаде па после да работи на лаптоп.
Нејсе, супер нели си средил.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,341
10,253
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Изгледа „легнал“ како што треба на второто ставање :)
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,894
15,193
Биосот само UEFI драјвови му има прикажувано а другите, legacy, ги крие(л)

Овој пошто неформатиран се нема појавувано.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,588
4,831
Несалам работа, ке го легнев лаптопот на улица како лежачки уште малку...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,086
Мислења
877,278
Членови
30,685
Најнов член
Blaze Ivanov
На врв Дно