• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Dell 3593 i7-1065G7

  • Ја почнал/а темата
  • #1

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
231
79
Но можев да пребарам дали има веќе тема за овој модел.

Конгигурацијата е следна:
https://www.anhoch.com/product/5998...512gbmx230-2gb156-fullhdtypec3cellblackubuntu

Processor: 10th Generation Intel® Core™ i7-1065G7 8M Cache, up to 3.90 GHz
RAM: 8GB DDR4 2666MHz
Storage: 512GB M.2 PCIe NVMe Solid State Drive
Display:15.6-inch FHD (1920 x 1080) Anti-Glare LED-Backlit
Graphics: NVIDIA GeForce MX230 2GB
Optical: No

Wireless
802.11ac with Wi-Fi, Wireless LAN, Bluetooth 4.1

Ports
1 x SD Card Reader
1 x USB 2.0
1 x Wedge-shaped lock slot
1 x Power
1 x HDMI 1.4b
2 x USB 3.1 Gen 1
1 x Headphone & Microphone Audio Jack
1x RJ-45 - 10/100Mbps

2 W speakers
Integrated widescreen HD (720p) Webcam

Length: 258mm,
Width: 380mm,
Height: 19.9mm,
Weight: 2.02kg,
65 Watt AC Adapter,
3-Cell Battery, 42WHr (Integrated)
Доколку има некој искуство и/или сака да сподели мислење, ве молам.
Сакам да го земам. Анхоч и Нептун гледам го имаат.
 
Последна промена:

teokitan

Intern
11 октомври 2017
102
41
За парите, не е лош лаптоп, освен, што build quality-то е далеку од нешто посебно. Сепак, тоа се очекува од овие лаптопи што се најдобар перформанс за парите
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
231
79
За парите, не е лош лаптоп, освен, што build quality-то е далеку од нешто посебно. Сепак, тоа се очекува од овие лаптопи што се најдобар перформанс за парите
Не се разбирам во ова новиве батерии. 3 cell.
Колку реално е тоа за обична работа?
 

teokitan

Intern
11 октомври 2017
102
41
Не се разбирам во ова новиве батерии. 3 cell.
Колку реално е тоа за обична работа?
Не многу. Со 3 cell/42kwh, може да добиеш 2-3 часа работа (се разбира, зависи од работата, ама над 3h не би очекувал). На повеќето слични лаптопи има вакви батерии инаку.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
231
79
Не многу. Со 3 cell/42kwh, може да добиеш 2-3 часа работа (се разбира, зависи од работата, ама над 3h не би очекувал). На повеќето слични лаптопи има вакви батерии инаку.
Интересно. Зошто производителите се одлучија на вакви вградени батерии?
Ваљда, траат колку 2-3 години?
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,017
685
Неврленд
Ставиле графичка моќна колку интегрираните на Рајзен. А да си разгледаш со Рајзен понуди шо има!
 

teokitan

Intern
11 октомври 2017
102
41
Интересно. Зошто производителите се одлучија на вакви вградени батерии?
Ваљда, траат колку 2-3 години?
Околу тоа зошто не се removable, тешко дека некој може со 100% сигурност да ти каже, ама најлогичното објаснување е: поедноставно е да се купува најобичен battery pack и да се вгради директно на плочата наместо да мораш да произведуваш стандардизирани батерии кои ќе бидат сигурни и user-friendly, плус треба да гарантираш дека ќе работат (исто така, се губи повеќе простор).

Оваа промена се должи најмногу на тоа дека батериите се доста напреднати, и, дури и кај овие батерии, најчесто трајноста е повеќе од 2-3 години. Од мое лично искуство, батеријата ми задржувала ~80% капацитет и после 3-4 години. Therefore, се смета дека најверојатно додека цркне батеријата ќе го смениш и лаптопот.

Околу проблемот за големината односно капацитетот на батериите, вистинскиот проблем лежи во физичката големина на батериите: размонтирај било каков лаптоп и ќе видиш колку голем дел уствари фаќа батеријата.

Е сега, важен дел е и бројот на ќелии. Basically, повеќе ќелии = подобар battery life, али, како што можеш да претпоставиш, повеќе ќелии = повеќе пари, така што на поевтин лаптоп нема да најдеш нешто подобро (евтин as in перформанс за парите, дека иначе има повисоки класи на лаптопи за 43к, али ќе треба да жртвуваш на перформанси, секој сам си одлучува каде е неговата средина за ова според тоа за што уствари му треба лаптопот).
 
Ставиле графичка моќна колку интегрираните на Рајзен. А да си разгледаш со Рајзен понуди шо има!
Ryzen е подобра опција, ако чека 4-та генерација. Иначе, овие у третата не се нешто посебно. Посебно избегавај R7-3700U
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
231
79
Околу тоа зошто не се removable, тешко дека некој може со 100% сигурност да ти каже, ама најлогичното објаснување е: поедноставно е да се купува најобичен battery pack и да се вгради директно на плочата наместо да мораш да произведуваш стандардизирани батерии кои ќе бидат сигурни и user-friendly, плус треба да гарантираш дека ќе работат (исто така, се губи повеќе простор).

Оваа промена се должи најмногу на тоа дека батериите се доста напреднати, и, дури и кај овие батерии, најчесто трајноста е повеќе од 2-3 години. Од мое лично искуство, батеријата ми задржувала ~80% капацитет и после 3-4 години. Therefore, се смета дека најверојатно додека цркне батеријата ќе го смениш и лаптопот.

Околу проблемот за големината односно капацитетот на батериите, вистинскиот проблем лежи во физичката големина на батериите: размонтирај било каков лаптоп и ќе видиш колку голем дел уствари фаќа батеријата.

Е сега, важен дел е и бројот на ќелии. Basically, повеќе ќелии = подобар battery life, али, како што можеш да претпоставиш, повеќе ќелии = повеќе пари, така што на поевтин лаптоп нема да најдеш нешто подобро (евтин as in перформанс за парите, дека иначе има повисоки класи на лаптопи за 43к, али ќе треба да жртвуваш на перформанси, секој сам си одлучува каде е неговата средина за ова според тоа за што уствари му треба лаптопот).
 


Ryzen е подобра опција, ако чека 4-та генерација. Иначе, овие у третата не се нешто посебно. Посебно избегавај R7-3700U
Одлично објаснето.
Фала ти многу.
 
Ставиле графичка моќна колку интегрираните на Рајзен. А да си разгледаш со Рајзен понуди шо има!
Гледам на предметниот лаптоп има IntelIris и NVidia
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,052
1,312
Рајзен е веќе излезен проблемот е залихата заради голема побарувачка.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,208
10,137
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Со non-removable батериите се добива поголем power density per volume. Башка и ладењето е вклучено, за да се полнат брзо и траат подолго кај Non-removable пресметано е и циркулација на воздух заради ладење.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,572
Мислења
820,879
Членови
28,235
Најнов член
NikolaJovcevski
На врв Дно