1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Dell 3542, кулерот работи и при исклучен лаптоп

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од dipetar, 5 Април 2020.

 1. dipetar

  dipetar
  Intern

  130
  49
  1 Мај 2019
  Само слотот за рам го сменив. Ставив 8гб рам.
  Жежок е пошо кулерот врти кога е исклучен.
  Лаптопот кога е вклучен одлично работи.

  Проверено е ова на форум. Засега нема резултати. Ќе пробам викендов пак со haswell, ама еднаш пробав, не успеа.
   
  Последна промена: 8 Април 2020
 2. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,677
  4,124
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Одлично работе ама не работе :) Овде нема да најдеш чаре за него туку ке си го земеш под мишка и трк до сервисер. Откако ке го средат пиши тука дека одлично работе.
   
 3. dipetar

  dipetar
  Intern

  130
  49
  1 Мај 2019
  Не е за на сервис
   
 4. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,677
  4,124
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Epa ne moze da ti se pomogne.
  Tuka stanuva zbor za hardware a forumov e za software resenija.
   
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,787
  9,443
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не ја отфрлај таа можност тек така.
  А кажи ми, откако ќе се потроши батеријата и ќе престане да врти кулерот, дали ако го исклучиш од струја и го уклучиш пак во струја, без да го стартуваш, дали почнува да врти пак кулерот?

  Пане....
   
  На G4M3R му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,475
  11,758
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Сите сте во право. :hay: Проблемот е и софтверски и хардверски. :hay: MEI (management engine interface) е она што беше SMBIOS порано (system management bios) и е врска меѓу хардверот (биосот) и софтверот (драјверите). Се разбира, никогаш не може да се знае со 100%-тна сигурност дали е само тоа, но на нивниот форум сите вакви проблеми (со кулерот) со точно овој модел се вртат околу MEI.

  Некои го решиле и со disable на MEI во device manager, а некои со деинсталација на некои софтверски пакети од Интел (како Rapid storage (пакет, не само драјвер) и други; и тие знаат да се прикачат на MEI).
   
  На dipetar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. dipetar

  dipetar
  Intern

  130
  49
  1 Мај 2019
  What??
   
 8. dipetar

  dipetar
  Intern

  130
  49
  1 Мај 2019
  Не врти.

  Лично сметам дека проблемот е поврзан со хибернација и fast startup во windows10, морам по дедукција да проверам сѐ.
  После последните ажурирања е вака праи, претходно немаше вакви дешавки.
   
 9. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  623
  631
  26 Јуни 2012
  Машко
  Ако е како што викаш дека после ажурирање се појавило, враќај наназад. Дали драјвери, windows или bios, пробувај со rollback.

  За друго, се сложувам со Астро. Може да е навистина за на сервис и да е хардверски проблем.
  Ми се имало случено да наидам на слични проблеми околу кулерот. Оштетен конектор/пин или пак откорнати отпорници кои се директно поврзани за обртаите на кулерчето. И двете биле после додавање на некој дел на лаптопот, дали непрописно сами луѓето или од реклама5 мајстори :).

  Ако не успееш со ништо што е во поголема мера софтверски, сервис не му бега. На форумов матичен сервисер ни е @Daniel86 и можеш да видиш со него ако загусти :).
   
  На dipetar му/ѝ се допаѓа ова.
 10. dipetar

  dipetar
  Intern

  130
  49
  1 Мај 2019
  Викендов детално ќе проверам сѐ.
   
 11. Astro

  Astro
  Guru

  6,787
  9,443
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Бутирај од Линукс инсталиран на стик, види дали исто ќе се однесува.
   
 12. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,677
  4,124
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Астрич бе...
  Зашто тогаш носеш на сервис компјутери кај даниел ако се решавале со едно усб стикче линукс?
   
 13. Astro

  Astro
  Guru

  6,787
  9,443
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Некои прашања едноставно не заслужуваат одговор Пане, ќе ме извиниш.
   
 14. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,677
  4,124
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Не ни очекувам да одговореш.
  Веќе знам дека тепање време е :)
   
 15. Astro

  Astro
  Guru

  6,787
  9,443
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Од каде знаеш?
  Пробуваме да испитаме се од опции, пробуваме да дијагностицираме дали MEI прави проблем или не. Смисли конструктивен предлог и пиши го.
   
  На dipetar му/ѝ се допаѓа ова.
 16. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  926
  870
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Да погодам, 7мица не доаѓа во обзир? :)

  Истио проблем го имав со инсталирање на 10тка. Мислев дека е до драјверите и доста време изгубив со нив. Апдејти, постари верзии... џабе беше се.

  Претпоставувате како го решив проблемот :)

  Sent from my LG-H830 using Tapatalk
   
  На dipetar му/ѝ се допаѓа ова.
 17. dipetar

  dipetar
  Intern

  130
  49
  1 Мај 2019
  Тестирам.
  Моментално стојам вака:
  Shut down, се исклучува, си стои така.. И по некое време почнува пак да врти кулерчето, загревајки се..
  Значи исклучен и ооооп почнува по неколку минути да си врти
   
 18. Avid

  Avid
  Баниран/a

  4,632
  6,988
  21 Јануари 2009
  Со длабоко жалење морам да признаам дека сум на страната на @Pane24
  Се согласувам со двете работи што ги пиша, дека сервис ќе му го среди, и дека форумов е за софтверски решенија.
   
 19. dipetar

  dipetar
  Intern

  130
  49
  1 Мај 2019
  Јас сум на став дека не е за на сервис.
  'Проблемот' почна после последниве ажурирања од Microsoft.
  Кога работи, одличен е и сум многу задоволен.
  Штом испробам се, ако не најдам решение ќе го вратам на 7мица, чисто да видам како ќе е.
   
 20. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,158
  1,245
  11 Март 2011
  Изгуглај (не знам дали е легално да се пише директен линк)

  Win10_1709_English_x64.iso download

  и ќе добиеш постара верзија на Windows 10. Не пуштај интернет во текот на инсталацијата, потоа исклучи апдејти. Ако и тогаш ги имаш истите проблеми, отпаѓа теријата дека проблемот се појавил со новите апдејти на оперативниот.
   
  На dipetar му/ѝ се допаѓа ова.
 21. dipetar

  dipetar
  Intern

  130
  49
  1 Мај 2019
  Не се вклучува
   
 22. dipetar

  dipetar
  Intern

  130
  49
  1 Мај 2019
  Направив. Вака не се грее.

  Нормално се стартува лаптопот после исклучување од биос преку дугме.
   
 23. dipetar

  dipetar
  Intern

  130
  49
  1 Мај 2019
  Моја претпоставка е дека е некој драјвер.
  Дали е поврзано со fast startup/hibernation опцијата не знам, не можам да кажам.
  Но не е за на сервис.
  Настрана овој конкретен проблем, лаптопот одлично работи/и на w7. Воопшто не можам да се пожалам.
  Проблемов ми иде на живци. Не можам да утврдам што е, пробав милион верзии, милион драјвери.
  Со запишување на ливче со конкретно следење на сѐ.

  Простете за неспоените мислења на телефон сум
   
  Последна промена: 11 Април 2020
 24. Avid

  Avid
  Баниран/a

  4,632
  6,988
  21 Јануари 2009
  Види, кога веќе толку си упорен со проблемов и еве на живци ти иде, јас стварно не знам зошто уште тука пишуваш а немаш пробано да ставиш win7. Дај да те замолам не пишувај веќе ништо (уште па неспоени мислења, јас не ти простувам гајле ми е ако си од телефон) додека не пробаш да стаиш win7, океј? (реторичко)
   
  На dipetar му/ѝ се допаѓа ова.
 25. dipetar

  dipetar
  Intern

  130
  49
  1 Мај 2019
  Нели сме во хардвер делот?
  Зошто викаат дека "форумов" е за софтверски решенија?
  Пробано е на win7 и нема проблеми со тој ос.
   

Сподели

Вчитување...