1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Dell 3542, кулерот работи и при исклучен лаптоп

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од dipetar, 5 Април 2020.

1. dipetar

dipetar
    Intern

119
    45
    1 Мај 2019
    Имам dell 3542, windows 10 64bit.
    Ажуриран, сите драјвери ажурирани.

Кога ќе го исклучам лаптопот, не работи ништо. Логично.

Штом го приклучам на полнење, лаптопот е исклучен, на струја приклучен, по некоја минута се вклучува кулерот, врти, работи, ја цеди батеријата тотално (иако е на полнење), жежок е одоздола и следно морам да ја извадам батеријата физички и пак да почнам да го полнам лаптопот.
    Читав по нет, наводно intel management engine правел проблеми, ама во мојот случај тестирав и не е тоа.

Не знам како на исклучен лаптоп, при полнење на струја, кулерот си врти тивко. Ај што врти, него ја цеди тотално батеријата.

Не знам што може да е.

На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.
  2. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

1,145
    1,238
    11 Март 2011
    Види во биос Power States ако имаш избери S5, soft off, тогаш не би требало да работи ниедно споредно коло. Инаку во најдобра варијанта е до некој драјвер. Пробај преинсталирај го компјутерот со ново .iso, полошата варијанта е да е нешто до матичната.

На dipetar му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Pane24

Pane24
    Unbeatable

4,572
    4,004
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Пробај биос апдејтирај.

4. dipetar

dipetar
    Intern

119
    45
    1 Мај 2019
    Биосот е ажуриран до најнова верзија.
    Драјвери се ажурирани.
    Уште еднаш длабоко ќе прочепкам по dell форумите.
    При вклучен лаптоп, истиот работи беспрекорно.

5. dipetar

dipetar
    Intern

119
    45
    1 Мај 2019
    Крајна опција е преинсталација, да бидам реален.

Ажуриран е до најнова верзија и тоа проверив.

6. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

2,163
    3,519
    7 ноември 2014
    Машко
    Истиот проблем го имам со Dell лаптопот на жена ми, почна да го прави ова пред некое време...

7. dipetar

dipetar
    Intern

119
    45
    1 Мај 2019
    да
    исклучен тотално, вклучен на струја на полнење и наеднаш, тивко почнува да си работи кулерот
    работи се додека и батеријата не цркне, после тоа џабе стои на полнач вклучен

ама врти турбо и одоздола е жежок лаптопот.

Дали е можно драјвер да е некој, иако е сосема исклучен лаптопот?

На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.
  8. dzunko

dzunko
    Gaining Experience

328
    252
    26 Септември 2007
    Машко
    Пробај во Биос - load default settings

9. ekonomist

ekonomist
    Gaining Experience

1,002
    418
    17 Јуни 2008
  10. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

2,163
    3,519
    7 ноември 2014
    Машко
    Кај мене се појавува само додека лаптопот е во Sleep Mode, кога е изгасен целосно го немам проблемов.

11. dipetar

dipetar
    Intern

119
    45
    1 Мај 2019
    Исто е.

Не успеа ова кај мене, го читав форумот.

Тогаш го немаме истиот проблем

12. Steam.

Steam.
    On your way to fame

822
    744
    31 Мај 2011

истиот проблем го имам на HP Probook 450 G0, едноставно производителите немаат апдејтнато ACPI/MEI драјверите никад и кога идеш shutdown, се гаси уствари дискот, се, ама фанот уште врти, мисли дека се е вклучено уште. Батеријата мене не ми држи веќе, така да на полнач само ми седи, и чим се изгаси екранот и дискот, само го вадам адаптерот од струја. не сум имал startup repair или слично да ми излезе досега, така да 100% изгасен е, само фанот уште врти. ми се чини дека баталени се лаптопиве само, и освен на 7ца нема чаре да најдеш, прекопав цел интернет јас за мојот, а сеа глеам ист проблем и тоа кај Dell.. ако случајно најдеш чаре, кажи. и ја иам disableно све и свашта, ама нема лек.

13. dipetar

dipetar
    Intern

119
    45
    1 Мај 2019
    Преинсталирав windows 10, 64bit од ново исо па ќе видиме

14. dipetar

dipetar
    Intern

119
    45
    1 Мај 2019
    Преинсталиран цел ос.
    Драјвер по драјвер инсталиран, тестиран, ажуриран, па пак тестиран.
    Ништо не помогна. После shut down на windows10, кулерчето си врти.
    Да го држам power дугмето повеќе од 5 секунди се исклучува се.
    Немам уште многу опции. Да испробам сега fast startup опцијата некои работи, да одам во power options да проверам.

15. G4M3R

G4M3R
    On your way to fame

603
    568
    26 Јуни 2012
    Машко
    Дали е ова после или пред да апдејтираш на нов биос?
    Дали е „чепкан“ хардверски лаптопот, менување термо паста, чистен од прашина, нешто додавано рам/хдд?

Обиди се дали може една верзија поназад да го вратиш биосот. Друго што ми текнува е да пробаш со инсталација на линукс, па од таму да тестираш.

16. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,460
    11,728
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Направи енергетски извештај. Командава е уште од Седмица, па може да има и други параметри во поновите оперативни системи што не ги знам, нешто како ова. Но извештајот ќе ти укаже на некои проблеми ако ги има.

Јас инаку без размислување би исклучил fast startup и hybrid sleep, а можеби и хибернација.

Во сличен тон, иако не е сосема исто како твојот проблем, провери и/или реши будење. Можеби па сака (некој го тера) да се разбуди, а не може.

Едит: Слично како погоре спомнатото решение за твојот модел, но се апдејтува (флешува) MEI фирмверот, а не само драјверот (но не ги читав сите девет страници, можеби беше спомнато и таму). Disclaimer: опасно е ако зезнеш, можеш да го циглосаш.

Едит 2: Ако апдејтуваш, или дури и ако не, секогаш гледај верзијата на драјверот MEI да ти биде иста со верзијата на фирмверот (9 со 9, 10 со 10 и слично).

Последна промена: 7 Април 2020
  17. ARMac

ARMac
    Орган

6,459
    7,445
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Ја следам темава од почеток, ама немав што паметно да кажам.

Само да прашам. Дали кога ќе направиш хард офф (со држење на копчето 5-6 сек.) се гаси комплет. Што ако тогаш ставиш кабел од адаптер, се уклучува вентилаторот или не? Дали е проблемот во ACPI или хардверот.

Влези во биос. Од биос изгаси го од копче лаптопот и види дали тука се грее/пали вентилаторот или само од виндовс shutdown кога правиш се дешава ова. Вака ќе знаеш дали е хардверски проблем или драјвер.

18. dipetar

dipetar
    Intern

119
    45
    1 Мај 2019
    Може да се врати некоја верзија биос поназад?
    Јас колку што знам не може пониска верзија биос да се стави.
    Да, чепкан е. Ставено е 128 ssd, сменета е 4gb рам со 8gb ram слот и wifi 5g картичка.
    Не е чистен, нема менувано паста.
    Одржуван е, на биро е малку работен и тоа е тоа.

Порано, се активираше кулерот и при полнење а лаптопот исклучен. Сам кулер при исклучен лаптоп си се стартувал, вртел и трошел се.
    Па морав да вадам батерија, па да ставам пак, пошо инаку немаше шанса да работи.
    Сега, после преинсталација, исклучувам со држење на дугмето пет секунди и кога ќе ставам на полнење кулерот сам не се вклучува.
    *да, дремев до лаптоп да чујам дали ќе се активира кулерот.
    Баш ќе пробам ова со биосот што викаш.

Ќе пишам.

На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Steam.

Steam.
    On your way to fame

822
    744
    31 Мај 2011
    чисто информативно, мислам дека не вреди замарање бидејќи пред се:

1. имам пробано на линукс, го нема овој проблем
    2. на 7 работеше без проблем, ама не сум имал намера да се вратам, додека под 1. ми кажува се што треба да знам дека до 10ка е.

20. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,460
    11,728
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    До 5G-то е.

На CBB_6, Mao, DennyMK и уште 7 други им се допаѓа ова.
  21. dipetar

dipetar
    Intern

119
    45
    1 Мај 2019
    А со што може да е поврзано?

Не ми е јасно како може да е поврзано со драјвер а лаптопот е исклучен

22. G4M3R

G4M3R
    On your way to fame

603
    568
    26 Јуни 2012
    Машко
    Ме интересираше да не е сега брзо тоа со промената па да се судрило да излезе дека е хардверски проблем.
    За downgrade треба да можеш, барем и по линков Downgrading the System BIOS on a Dell System | Dell Deutschland
    Во биосот сигурно ќе треба да чекираш некоја опција за да може да инсталираш постара верзија.

Проблемот сега е почнат? Претходно се си работеше во ред? Нешто да не имал знаци од претходно.

23. dipetar

dipetar
    Intern

119
    45
    1 Мај 2019
    Сега ми го дадоа за да работам на него. Февруари.
    Немаше ништо некое време, сега почна крај на март.
    Не би сакал да мислам дека е тоа, ама почна откако сменив рам слот, од 4 ставив 8гб.
    Слотот е коректен баш како треба и лаптопот работи одлично.

24. Astro

Astro
    Guru

6,645
    9,321
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Тоа што е жежок ме мисли. Ова не изгледа како софтверски проблем, драјвери, MEI и слично. Изгледа на хардверски проблем.
    Кога си менувал паста и РАМ да не ти останало некое штрафче таму да прави некој спој? Вклучувањето на кулерот можеби е последица на тоа.

Јас би го отворил, би ја извадил плочата надвор и би го пробал дали исто ќе прави.
    Ваков проблем имам видено само на Мекбук, штом го уштекаш во струја почнува да грее и да дува, ама овој беше изгорен, ме чуди што велиш дека исправно работи лаптопот.

А каков процесор има? Да не е случајно i5 Haswell или понов али битно i5?

25. Goce gl

Goce gl
    Intern

21
    9
    3 Март 2019
    Машко

Сподели

Вчитување...