1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

DELL 15 INSPIRION 3000

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од Molec, 14 Јануари 2020 во 09:35.

 1. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,340
  2,158
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Добив нов службен топ, тазе инсталација,

  i7-8565u
  16GB
  860 EVO 500GB
  RX520
  15.6 FHD IPS

  Све супер освен температурите...
  [​IMG]

  Не се нормални овие температури така? При ништо уклучено освен скајп крена 93...да прашам да не има некоја цака (некој турбо буст муст) лаптопов или да го враќам?
   
 2. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,376
  1,202
  9 Јули 2013
  Машко
  Провери во power plan settings дали е наместено да се лади пасивно или активно додека е на батерија или врзан на полнач.
   
 3. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,340
  2,158
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Активно, кулерот цело време врти и тоа многу агресивно....а пак стига до 98....max Tj му е 100, не смее тоа да се случува, особено не при нормална употреба (сурфање, скајпање...) се сомневам дека е refurbished примерок со лошо пре-монтиран heatsink.
   
 4. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,376
  1,202
  9 Јули 2013
  Машко
  Тогаш очигледно нешто не е во ред хардверски со лаптопот, како што кажа и самиот, лош контакт ке е ова на хитсинк со процесорот, можно е и од фабрика да не е добро аплицирана и термалната.
  Пробај стави го на balanced power и powersaving и види дали ќе има разлика кога ке намали со бустање.
   
 5. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,340
  2,158
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Update: констатирана е неисправност на лаптопот и заменет е со нов....PLOT TWIST....среќа што беше неисправен, затоа што по некоја "случајност" бил испорачан сосема различен модел (300 јурци поевтин од тој на фактурата), благодарение на нестручноста на човекот што го подигнал ќе беше катастрофален случај на АПП и најверојатно неважечка гаранција во иднина.

  Неисе се призна грешката и сѐ се заврши како што треба, денес испорачан точниот модел DELL G3 15

  Може клуч да не отвараме уште една пандорина тема за џабе :)
   
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,205
  13,060
  23 Јануари 2008
  Манга
  Што спецс треба да е новиот?
   
 7. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,340
  2,158
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  i7 9750H
  PM991 NVMe 256
  Nvidia 1660Ti
  Друго куќиште со беклит тастатура
  860 EVO 500GB - истото
  Екранот е ваљда ист...IPS FHD 15.6
   
  На AleksandarCaki и gOJDO им се допаѓа ова.
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,205
  13,060
  23 Јануари 2008
  Манга
  Едно не разбирам, како може да направат грешка во конфигурациите??? Не е една работа различна, па да згрешиле...и тоа на твоја штета....
  АПП работава...
   
 9. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Intern

  116
  46
  18 Септември 2013
  Екранот е лед
  Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
  На Molec му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,340
  2,158
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Колешка од администрација, која не се разбира баш, го подигнала :cool: ама пак до толку да е згрешено (нормално грешки секогаш се прават на туѓа штета) не би требало затоа што на наше барање е додадено 500че ссд и 8гб рам....значи отваран и модификуван е целосно погрешен модел, односно постоеле неколку шанси да се примети ,,грешката''. Како и да е следен пат отварање очи.

  Јас не прашувам што е нарачано/добиено, тоа ИТ брка кај нас, а не провериле ни они очигледно, така да пропуст е од двете страни реално.

  Edit: 4 штрафчиња скроз лабави, едно случајно најдов во кутијата па ги проверив и другите :confused: не сакам да ги кењам сервисерите пошо имам слушнато дека имаат мали плати, а знам дека цело време ги брзаат и имаат ТОН работа цело време...ама дамуееее!
   
  Последна промена: 16 Јануари 2020 во 16:10
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,340
  2,158
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 12. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Intern

  116
  46
  18 Септември 2013
  На Molec му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...