1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Делители и прости броеви

Дискусија во форумот 'C // C++' започната од Марко Петревски, 19 oктомври 2016.

 1. Марко Петревски

  Марко Петревски
  Intern

  7
  2
  18 oктомври 2016
  Машко
  Здраво. Ако може помош малку.. Да внесувам броеви се додека не ставам точка и за секој број да се провери дали е прост број и да се отпечати. Исто така уште една задача: Да се најдат делители на n и да се отпечатат и исто така колку делители има. Фала однапред.
   
 2. stevo15

  stevo15
  Gaining Experience

  259
  227
  17 Септември 2012
  Машко
  Имаш нешто напишано? Си заглавил негде?
   
 3. Марко Петревски

  Марко Петревски
  Intern

  7
  2
  18 oктомври 2016
  Машко
  Немам ништо...
   
 4. null_ptr

  null_ptr
  Gaining Experience

  521
  450
  20 ноември 2013
  Машко
  Здраво и добредојде,

  дај постирај твој прогрес или како си ги разложил па да објасниме ако си заглавил или имаш проблем некаде, оваа се почетнички вежби/задачи и мислам дека не треба да ги прескокнеш а и некој друг само да ти го пише кодот.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Марко Петревски

  Марко Петревски
  Intern

  7
  2
  18 oктомври 2016
  Машко
  Незнам како би одело.. Можеби треба n%delitel==0 за да се провери дали е делител па така делителот ке се зголеми за 1 со delitel++ и пак ке се провери со нов делител. Размислувам но не ми оди некако... Ако ми го напише некој кодот ќе го разгледам и ќе ми се разјасни. Ова го пишував за вторава задача а првата стварно незнам :)
   
 6. stevo15

  stevo15
  Gaining Experience

  259
  227
  17 Септември 2012
  Машко
  Код:
  #include <iostream>
  using namespace std;
  
  int main(){
    int n, deliteli = 0;
    cin >> n;
    
    for(int i = 1; i <= n; i++){
      if(n % i == 0){
        deliteli++;
        cout << "Brojot " << i << " e delitel na " << n << endl;
      }
    }
    
    cout << "\nBrojot " << n << " ima vkupno " << deliteli << " deliteli\n";
    
    return 0;
  }
   
 7. Марко Петревски

  Марко Петревски
  Intern

  7
  2
  18 oктомври 2016
  Машко
  Фала, а за првата задача мала помош што и како треба да правам. Немора цела програма..
   
 8. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,197
  1,232
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  првата задача ти е полесна од втората.
  делот кај што велиш да внесам точка, само провери
  if(broj == "."){
  // bla bla
  } else{
  // dokolku ne e tocna shto da pravi
  }
   
 9. stevo15

  stevo15
  Gaining Experience

  259
  227
  17 Септември 2012
  Машко
  Ќе ти треба еден надворешен циклус кој ќе врти се додека не внесиш точка, и еден внатрешен кој ќе број делители на внесениот број. Е сеа доколку има 2 делители вклучувајќи го бројот 1 и внесениот број тогаш бројот е прост и го печатиш.
   
 10. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,846
  3,945
  5 Јули 2013
 11. Марко Петревски

  Марко Петревски
  Intern

  7
  2
  18 oктомври 2016
  Машко
 12. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,846
  3,945
  5 Јули 2013
  Oпростено ти е :) Мој совет е да го разгледаш учебникот и да пробаш самостојно да најдеш решение. Не барај помош, застани, потсети се и математика ако си заборавил, ова е вовед во програмирањето, подобро да го совладаш сега, самостојно.
   
  Astro, Boldozer и на FLEGMA им се допаѓа ова.
 13. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,289
  6,401
  27 Март 2014
  Подобро да учат Python/Perl отколку овие глупости во средно ама ајде..
   
  На Astro и Kajsibebraat им се допаѓа ова.
 14. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,846
  3,945
  5 Јули 2013
  И Pascal би вршел работа.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Марко Петревски

  Марко Петревски
  Intern

  7
  2
  18 oктомври 2016
  Машко
  Одам на приватни часови немам учебник а у школо учиме паскал ама сега почеток па учиме основни работи и по тоа немам учебник па затоа побарав на форумот помош иначе фала за советот ќе се потрудам така..
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,846
  3,945
  5 Јули 2013
  Уште немате учебници? Добро, кое школо е тоа? Учебници се набавуваат првиот месец, веќе сте втор месец. Писмени ќе имате наскоро. Има професор во школото? По ѓаволите отиде образованиево..
   
  На Boldozer и DrMTR им се допаѓа ова.
 17. stevo15

  stevo15
  Gaining Experience

  259
  227
  17 Септември 2012
  Машко
  Код:
  #include <iostream>
  #include <string>
  #include <cstdlib>
  using namespace std;
  
  
  
  int main(){
    string c;
    cin >> c;
    
    while(c != "."){    
      int broj = atoi(c.c_str()); // pretvoranje na string vo broj
      bool prost = true;
      
      for(int i = 2; i < broj; i++){
        if(broj % i == 0){
          prost = false;
          break;
        }
      }
      
      if(prost){
        cout << "Brojot " << broj << " e prost!\n";
      }
      
      cin >> c;
    }
    
    return 0;
  }
   
 18. Марко Петревски

  Марко Петревски
  Intern

  7
  2
  18 oктомври 2016
  Машко
  Е ајде де... По други небитни предмети имаме учебници а за предметот кој ни е на некој начин еден од главните за тој смер немам учебник..
   
  Последна промена: 19 oктомври 2016
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 19. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,289
  6,401
  27 Март 2014
  Све во земјава е отишло у кондурас..

  [​IMG]
   
  Misko6000, Astro и на Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 20. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,125
  596
  6 Јануари 2012
  Машко
  Учебникот за средно по информатика врска си нема.
  Единствено чаре им е да се снаоѓаат по интернет, на англиска литеретураи слично. Во средно се учи Ц++ на факултет (финки) Ц :)
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,846
  3,945
  5 Јули 2013
  absurd_balkon3.jpg
  Тоа е тоа... И на машински се учи Ц..хм...a ФИНКИ беше факултет за програмирање :D
   
  На alumen :) му/ѝ се допаѓа ова.
 22. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,289
  6,401
  27 Март 2014
  Е беше некогаш.. Сеа продуцира полуобразовани кадри за во државна администрација . :D
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,697
  1,148
  16 Јуни 2010
  Машко
  Прв семестар се почнува со C (структурно програмирање) а потоа во втор семестар се преоѓа на објектно-ориентирано(Java и Cpp). Сега сум прва година на факс, немате појма само колку луѓе немаат врска со програмирање. Додека тие што учеле нешто Cpp во средно, материјалот сега ке им изгледа ко боза. Само малку е различна синтаксата ама исти се примерите.
  P.S Сметам дека постот е корисен за членот што ја отвори темата, ако не слободно бришите бидејќи е off-topic.
   
  На alumen :) му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. pankipan4e
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  2,981
 2. kirev
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  4,924
 3. mariomako
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,663
 4. vbasic
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  3,477
 5. Tunee
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  946
Вчитување...

Сподели

Вчитување...