Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Делење на PPPoE конекција

Jas

Intern
13 септември 2007
16
0
Vaka, Imam WADSL od on net .. i dka kompjuteri .. kako moze da ja sheruvam pppoe konekcijata taka da od dvata kompjuteri da mozam posebno da se logiram na on.net ... ? Dali moze vaka: Antena -> switch ->> Kompjuterite.


Mislam od edniot da se konektiram a posle od drugiot .. a da ne e samo pusten internet niz LANot .. ?

Pozz
 

Jas

Intern
13 септември 2007
16
0
ne me razbra.. da mozam da ja sheruvam pppoe protokolot. .. a ne internetot .. u smisla... od prviot kompjuter da mozam da se konektiram koga sakam .. i od ftoriot da se konektiram koga sakam .. .
 
M

Mr.Alien

Гостин
@_EAX

Ако мислиш со switch да се раздели врската кон двата компјутери, тогаш нема да може двата да бидат вклучени едновремено на интернет. Или едниот или другиот. Барем со НоНет е така - поддржува една IP адреса, а не две или повеќе истовремено. Рутер тука ќе заврши работа.
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
@_EAX

Ако мислиш со switch да се раздели врската кон двата компјутери, тогаш нема да може двата да бидат вклучени едновремено на интернет. Или едниот или другиот. Барем со НоНет е така - поддржува една IP адреса, а не две или повеќе истовремено. Рутер тука ќе заврши работа.

bas ova e probano vo net kafe, podrzuva dve ip adresi .
da da sto posto ke moze ama najveke do 2 ipadresi preku switch.
 
M

Mr.Alien

Гостин
bas ova e probano vo net kafe, podrzuva dve ip adresi .

Со ОнНет? Баш ме чуди ако е така, кај едно другарче се "окозивме" со switch-от, го заменивме за друг и ништо. Кога ќе се обидевме да се конектираме од едниот, успевавме, но на другиот компјутер веднаш се исклучуваше конекцијата. Ова беше некаде во Мај, чинам, ако не се измениле работите од тогаш....
 

Jas

Intern
13 септември 2007
16
0
a da ve prasam neso ... jas od linux koga ke se konektiram na pppoe konekcija .. "pppd call dsl-provider" mi se dodeluvaat povekje IP .. toa e koga povekje pati ke se konektiram so taa komanda .. toa da ne e neso ilegalno ili neso... da ne jadat posle slatki ovie od onnet. .. ?

PS: ako koristam ruter.. ja nesakam da namestam vo nego avtomatski da se logira.. tuku od sekoj kompjuter sam posebno da si se konektiram.. toa preku ruter moze ?

pozz
 

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Колку што знам од он нет се забаранува да се поврзуваш првично со switch зошто земаш 2 IP адреси и земас уствари 2 конекции. Со тоа им земаш брзина од 1 Mbps (512kbps+512kbps). можеби ке можеш некој период додека не те фатат, после они те исклуцуваат од таму, така да мислам дека не ти е конечно решение. А со рутер колку што знам можеш да го подесиш да се конектира на компјутерот ама тогаш ќе ти претставува switch и пак може да имаш проблеми,ама сепак тогаш можеш да го подесиш од по ново.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Ако не грешам, рутерот користи една IP адреса кон провајдерот, а на компјутерите поврзани на него има доделува повеќе различни. Така што во принцип се користи само една адреса.
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
има само еден вистински одговор на сите прашања од овој тип. рутер. Купете си еден Линксис или ДЛинк и нема никогаш повеќе да ве нервира комшијата кој снемал интернет оти некој откај вас го исклучил компјутерот, кога операторот ги лимитирал бројот на клиенти кога ќе сметате колку ќе ве чини да додадете корисник. Долгорочно најефтино и најчисто решение е еден безжичен рутер. Бонус ако имате лаптоп можете на балкон или во ВЦ да сурфате :))
 

TheOracle

Intern
16 септември 2007
12
1
Јас имам обратно прашање...дали може две АДСЛ конекции на исти тел број да се јоин-таат и да добијам двапати побрза конекција...
Знам за една фирма која у МК го напраил тоа .... али никако да дојдам до одговорот како...
На интернет читав нешо али ми е многу мутно....
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
Јас имам обратно прашање...дали може две АДСЛ конекции на исти тел број да се јоин-таат и да добијам двапати побрза конекција...
Знам за една фирма која у МК го напраил тоа .... али никако да дојдам до одговорот како...
На интернет читав нешо али ми е многу мутно....

ja go barav problemov skoro cela godina, ne e bas ist ali slicen e.

kako uopste da stavis dve net konekciii na eden pc.
mi kazaa deka imalo i softverski i hardverski nacin.Za softverskiot nacin uste ne najdov nisto, nekoi vikaat so ubuntu server, drugi so win 2003 server ama nikoj pospeceficno neznaese da kaze.
a za hardverskiot nacin ima ruteri so dva wan porta, i samiot ruter si ja vrsi celata rabota
 

Jas

Intern
13 септември 2007
16
0
abe decki... pak nisto ne svrsifme rabota.. sekoj po svoe si tera.. i jas pak nikako ne vidof odgovor.. samo nekoi raboti so delenje na internet ./.. nesakam da dela internet niz LAN .. tuku sakam sekoj comp sam koga saka da si se povrze na On net .. a dvata da se u LAN .. ako ima nacin koj e toa.. i ako treba ruter kako treba da se konfigurira...

pozz
 

Jas

Intern
13 септември 2007
16
0
Hm.. kako treba da se konfigurira ruterot za da ovozmoze i od dvata kompjuteri vo koebilo vreme da napravam pppoe konekcija preku edna antena ?
 

deXterche

Intern
19 септември 2007
27
0
Hm.. kako treba da se konfigurira ruterot za da ovozmoze i od dvata kompjuteri vo koebilo vreme da napravam pppoe konekcija preku edna antena ?
Земај свичот боцни го кабелот од канопито во него, боцнииги каблите и од двата компјутери и направи најнормално PPPoE конекција на секој компјутер посебно, што има толку сложено. Он нет дозволуваат две сесии најмалце ако не и повеќе.
 

Dr.Loop

Intern
21 април 2007
36
0
Hm.. kako treba da se konfigurira ruterot za da ovozmoze i od dvata kompjuteri vo koebilo vreme da napravam pppoe konekcija preku edna antena ?

Зашто би правел пппое конекции ако употребиш рутер, рутерот би бил тој кој ке прави пппое конекција и ке ти дели во локална мрежа. Доволно е да го подесиш рутерот да работи со пппое, внесеш јузер/пас и он ке си брка работа, локално на машините им местиш гејтвеј кој ке биде во случајов рутерот (лан интерфејсот) и немаш проблем.
 

Dr.Loop

Intern
21 април 2007
36
0
Земај свичот боцни го кабелот од канопито во него, боцнииги каблите и од двата компјутери и направи најнормално PPPoE конекција на секој компјутер посебно, што има толку сложено. Он нет дозволуваат две сесии најмалце ако не и повеќе.

Ако не се лажам од пред извесно време ги имаат ограничено сесиите, можеш само со една, ако пробаш да направиш уште една, било од истата антена или некоја друга, истата или другата пппое конекција ке ти паѓа-дисконектира на многу краток интервал (5-10сек.). Значи фората со свичот ке ти биде була инвестиција, бољи уложи во рутер (моја препорака wrt54gl, се прават чуда со него) ке ти се најде у било која ситуација...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.082
Мислења
974.217
Членови
35.392
Најнов член
gegert33
На врв Дно