1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Делење кабловски интернет

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од Vavo, 25 Јули 2009.

 1. Vavo

  Vavo
  Intern

  270
  14
  20 oктомври 2007
  Машко
  Интернетот е користен преку усб кабелот меѓу компјутер и модемот.

  Сега доаѓа во игра еден рутер и еден компјутер.

  ...само едно не ми е јасно. две...

  -Дали треба кабелот меѓу модемот и рутерот да е crossover?

  -MAC Адресата од усб мрежната или како ја јавува, треба да ја ставам сега како MAC адреса на рутерот?
   
 2. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,376
  3,088
  4 Септември 2008
  1. Не, направо.
  2. Не.
   
 3. Vavo

  Vavo
  Intern

  270
  14
  20 oктомври 2007
  Машко
  Patch кабел значи.

  А која mac адреса треба да ја ископирам каде?
   
 4. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,376
  3,088
  4 Септември 2008
  Ако користи кабловски модем како што кажуваш не е потребно да се подесува MAC адресата.
   
 5. petar.bt

  petar.bt
  Intern

  731
  20
  12 Август 2007
  мора да ја клонира MAC адресата или пак да го ресетира кабелскиот модемот па да си го приклучи после кабелскиот модем дирекно на рутерот и ќе си се запамти во кабелскиот модем новата MAC адреса (MAC адресата на рутерот). Можи негде работи и без клонирање не можам да гарантирам барем кај мене е вака.
   

Сподели

Вчитување...