• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Делење кабловска телевизија?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

kkxenon

Intern
22 мај 2007
38
0
Живеам во зграда, имам каблска, комшијата ми нуди да ми плаќа дел од сметката за тв за да му пуштам кабел. Прашањето е, дали има одреден лимит колку телевизори можат да се врзат на еден приклучок т.е дали јас ќе губан квалитет (на телевизија и интернет) ако тој поврзе уште два телевизора. Незнам како им е изведена мрежата, дали на секој спрат во кутиите умаат засилувачи на секој излез или тоа се обични сплитери и само врзуваат корисници.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
нема шансе на секој спрат да ви стават засилувач
него имате или едн на зграду или на 2-3 зграде по едн

е најдобро би било да си купи комшијати едн и си стављајте колко собе имате толко телевизори:bravo:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

kkxenon

Intern
22 мај 2007
38
0
нема шансе на секој спрат да ви стават засилувач
него имате или едн на зграду или на 2-3 зграде по едн

е најдобро би било да си купи комшијати едн и си стављајте колко собе имате толко телевизори:bravo:
Не те разбирам, што е "едн"?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,428
1,184
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
еден = 1
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Ако евентуално им текне на тие од кабелска да направат контрола и тебе и нему ќе ви скинат ТВ, а ти бонус тужба ќе си добиеш.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

kkxenon

Intern
22 мај 2007
38
0
Ако евентуално им текне на тие од кабелска да направат контрола и тебе и нему ќе ви скинат ТВ, а ти бонус тужба ќе си добиеш.
Како ќе ми направи контрола, ќе ми влезе дома и ќе ми ги проверува каблите дали ми идат у ѕид кај комшијата (братучетми). Не ни планирав да влечам кабли надвор.

Јас во станов не сум нон-стоп така да и затоа размислувам за делење а и чисто ме интересира како им функционира мрежата т.е дали има некое засилување на сигналот или само се ставаат приклучоци.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
абе ако сака да те фати ке те фати биди сигурен во тоа

е само работава е што има превише корисници и немаат време да одат од стан на стан и да проверуваат

но а некој се пожали на слаб сигнал одма проверуваат
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Прочитај го договорот, не знам на кој кабелски оператори си ама во мојот договор пишува дека кабелскиот оператор има дозвола да влезе кај мене у стан и да ги провери сите кабли од а до ш. Ако констатира дека нешто не штима има право да ме исклучи.
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Зависи со која јачина доаѓа сигналот кај тебе, може да ти се расипе сликата ако не е доволно јак а се приклучат усте телевизори.
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Go for it , дај му кабел на братучед ти немај гајле, ќе се расипе сликата може на по некој канал, ама во глобала од 70 канали сигурно ке ги фаќаш 65 чисти. Јас имам пуштено низ куќа околу 40 метри кабел и плус на комшијата па нека дојдат и нека проверат веќе сликата си е џам..
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

kkxenon

Intern
22 мај 2007
38
0
Go for it , дај му кабел на братучед ти немај гајле, ќе се расипе сликата може на по некој канал, ама во глобала од 70 канали сигурно ке ги фаќаш 65 чисти. Јас имам пуштено низ куќа околу 40 метри кабел и плус на комшијата па нека дојдат и нека проверат веќе сликата си е џам..
А што користиш, само обичен сплитер?
 

Spaski91

Intern
26 септември 2008
59
0
www.forum.mkdinfo.com
А можеш и засилувач да користиш, така ќе бидеш посигурен дека нема да губиш од квалитет

Едит:
Јас така имам направено со комшијата
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
53
Велес - Скопје
Јас ќе ти речам слободно да му пуштиш кабел и да не се секираш, сплитерите сами внатре имааат некое засилување,така дека колку ќе опадне сигналот тоа е релативно зависи дали во твоја близина има засилувач. Ако си во зграда мислам дека имаат сите згради засилувачи така да немаш гајле бидејќи доколку по редовна постапка од Кабелска дојдат да му пуштат ТВ на комшијата и они го прават истото само додаваат нов сплитер така да пуштај кабел и не бери гајле. А за тоа дека може да те фатат секако е вистина, јас ќе ти кажам и како, кај мене дома нешто зезаше ТВ сликите беа лоши и дојдоа од Кабелска имаат рачен уред што ја тестира линијата и они знаат отприлика каде која јачина треба да ја има и така одма може да откријат каде има загуби, во случајот кај мене не беше до линијата туку приклучокот што беше оксидирал и бил измрдан, бидејќи во Велес Кабелската ставаат обични конектори какви што ги има на секое пазарче, за разлика од Скопје каде што ставаат подобри конектори.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Јас ќе ти речам слободно да му пуштиш кабел и да не се секираш, сплитерите сами внатре имааат некое засилување,така дека колку ќе опадне сигналот тоа е релативно зависи дали во твоја близина има засилувач.
Spliterite nemaat nikakvo zasiluvanje
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

kkxenon

Intern
22 мај 2007
38
0
OK, јас мислев дека имаат. (ако знаеш точно како функционираат би те замолил да пишеш бидејќи ме интересира на кој начин работат)
Нема никаква филозофија, од еден влез добиваш 2,3,...еднакви излези. Сите излези го имаат истиот сигнал - влезниот (истиот фреквентен опсег) и ако поврзеш два телевизора и ако влезниот сигнал ти е доволно јак ќе го добиеш истото на двата телевизори. Нормално има граница колку излези може да издржи тој сигнал а да ме се појават шумови или губење на сликата на некои канали. Затоа на секоја зграда или на одредени растојанија се ставаат засилувачи, само тоа не може да оди до бесконечност.
Може на накои места и да нема некој друг поврзано повеќе телевизори по дома а да ослабе сигналот кај комшијата, проблемот е што нашиве кабловски оператори само влечат кабел и поврзуваат се и сешто, се користат дрва, бандери за струја кои може да предизвикаат дополнителни шумови... Имам слушнато дека во Штип или некој друг град до згради или до одредени места сигналот се носи со оптички кабел а после на помали растојанија се дели со коаксиален и таму сигналот бил перфектен, во скопје тоа не е така. Имам слушнато дека Т-Home брзо ќе прават некои такви мрежи, до дома ти носат кабел (не парицата што ја имаат сите) а со тоа добиваш добар интернет, телевизија.. Тоа мислам дека ќе биде квалитетна работа.
Уфф се изнапишував, ова е мое мислиње поправете ме ако грешам :bye1:
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Нема губење квалитет на слика или било што тоа од искуство ти зборам :))
Верувам дека нема инспектори на форумов :p:D
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
loris nekolku dena ne bev na forumot pa ne ti odgovoriv
TV spliter e razdelnik i se koristi ako na primer od kabelot od
kabelskata sakas da povrzes dva ili poveke TV...
Nisto posebno

Opticki kabli koristi 1 firma vo skopje... no kvalitetot ne e najdobar
za toa sto od nodot do kade sto e optickiot kabel pa se do vasiot dom go
distribuiraat signalot so obicen RF kabel pa od razni interferencii signalot
go gubi kvalitetot.

Dali nekoj videl splter ama so 2 vleza?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,019
Мислења
854,681
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно