• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Деинсталирање-Deep freeze

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Mihail

Intern
4 јули 2008
9
0
Неодамна го инсталирав deep freeze.
После некое време имав потреба да го деинсталирам.
Ја почнав постапката преку add remove, но ме предупреди дека не е правилно извршена процедурата на деинсталирање, по што се блокира.
И сега, постојано ми ја враќа поранешната состојба пред да биде деинсталиран deep freeze.
Сакам да отворам разговор, еден вид дискусија за да се добие можен совет, дали може да се избрише овој програм (deep freezе), или не.
Дали може да се избрише со некоја постапка, или со некој програм.
Ако сте во можност кажете и помогнете. Благодарам
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Прво, добредојде.

Второ,
пробај ова:

To disable Deep Freeze:

 1. Hold down the shift key and double-click on the Deep Freeze icon. Alternatively, you can press Crtl-Alt-Shift-F6. You should now see a password dialog.
 2. Enter your password and click OK. If you have not yet entered a password you should be able to click OK without entering anything. You should now see a dialog with boot options.
 3. Select "Boot thawed" and click OK. This will disable Deep Freeze on the next reboot.
 4. Reboot your machine. After the machine reboots you are ready to uninstall Deep Freeze.
To uninstall:

 1. Locate the installation file you used to install Deep Freeze to this machine. By default the name of this file is called "DF5Std.exe" for versions 5.X and "DF6Std.exe" for versions 6.X.
 2. Run the installation file (DF5Std.exe or DF6Std.exe).
 3. Select the option to "Uninstall"
 4. The software should uninstall and reboot the machine. When the machine reboots, Deep Freeze should be uninstalled.
 
1 јуни 2008
112
0
www.boki003.piczo.com
deep freeze gavoplska programa jas ja izbrisav preku format...
Ne znaev drug nacin..
Inau pred da formatiram vidov imase opcija na nese vraka vo prethodna sostojba..
Mislam deka bese ona 3 vo toa opciite kako da raboti vo koj mod..:isplashen:
 
30 август 2007
36
1
Ако го чувач .exe-то тогаш активирај го за инсталација, и ќе ја увидиш опцијата unistall..Всушност како што кажа hijackhacker:
1. Locate the installation file you used to install Deep Freeze to this machine. By default the name of this file is called "DF5Std.exe" for versions 5.X and "DF6Std.exe" for versions 6.X.
2. Run the installation file (DF5Std.exe or DF6Std.exe).
3. Select the option to "Uninstall"
4. The software should uninstall and reboot the machine. When the machine reboots, Deep Freeze should be uninstalled.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Mihail

Intern
4 јули 2008
9
0
Благодарам hijachacker,поздрав до сите.
Ќе пробам што можам да направам, морам да кажам, дека јас не сум многу искусен.
Пак ќе повторам кога се обидов да го дeинсталирам deep freeze напрaвив некоја грешка сега го немам ни во старт менито, ниту во add or remove, едноставно кога ќе сакам да извршам delete ми го одговара следново:„Deep Freeze 6 Standart must be disabled before any install/uninstal can proceed.“ Или дека е заштитен некако и т.н.
Англиски не разбирам добро како вас-сите па ако може на наш јазик во кратки чекори да ми се каже, како да го изведам ова што погоре ми го предлагате.
Исто [email protected] кажи ми како да постапам по save mode.
Или boki003-hacking како тоа преку format.
 
30 август 2007
36
1
Deep Freeze не можеш да го најдеш ни во старт мени-то ниту пак во add/remove programs..Crtl-Alt-Shift-F6 или држи на shift и double click на икончето во таскбарот. Ќе те праша за пасворд и доколку имаш ставено тогаш напиши го. Постави boot thawed. Ресетирај..и ако го чуваш .exe-то тогаш активирај го за инсталација, и ќе ја увидиш опцијата unistall..ако не слези некој triаl и ќе ти среди работа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Mihail

Intern
4 јули 2008
9
0
Немам ставено пасворд, за ехето незнам дали мислиш на следниве:DF5Serv.exe или FrzState2k.exe, како мислиш со trial.
Јас пробав да симнам триал deep freeze, но ме предупреди дека неможам да го инсталирам се додека не го деинсталирам или избришам првиот DF.
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Za da napravis uninstall prvo moras da napravis Disable na Deep Freeze, restart, pa potoa ke bide uspesen uninstall-ot.
samo sledi go uspastvovo
@trajcenightmare Crtl-Alt-Shift-F6 или држи на shift и double click на икончето во таскбарот. Ќе те праша за пасворд и доколку имаш ставено тогаш напиши го. Постави boot thawed. Ресетирај..и ако го чуваш .exe-то тогаш активирај го за инсталација, и ќе ја увидиш опцијата unistall..
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Mihail

Intern
4 јули 2008
9
0
Nemam staveno pasvord.
Ja probav postapkata Crtl-Alt-Shift-F6 или држи на shift и double click на икончето во таскбарот, no popusto nemam pasvord.
Dali moze na nekoj drug nacin.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

Mihail

Intern
4 јули 2008
9
0
Zdravo na site,
Sakam da kazam deka uspeav da go resam problemot so deep freeze.
Toj bese vo sostojba na disable, poradi moja greska, zatoa sto go deinstalirav pred rokot od 30 dena evaluacija, preku ad or remove, a ne kako sto trebalo preku uninstal od exe-to za instaliranje.
No po istekot na 30 dena, preku postapkata start-run-msconfig-ok, boot ini pa cekiranje na saf boot-klik applay.
Po ova kompjuterot odma se restartira samiot i deep freeze mi dade signal deka ne e vece disable, i mozam da izberam dali ke go deinstaliram, ili ke go instaliram jaz go deinstalirav preku uninstal, po ova se povlece celosno od XP.
Pozdrav!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,172
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно