• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дефрагментирање на дискот

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Пред неколку дена забележав дека имам проблеми при дефрагментирање на дискот.Кога ќе пуштам дискот да се дефрагментира ке земе да се дефрагментира и по некое време ќе престане и ми се појавува извештај кој ми вели дека некои работи неможеле да се дефрагментираат.Кога го отварам тој репорт таму каде што треба да ги пишува работите што требале да се дефрагментираат нема ништо празно.И сега никако неможам да си го дефрагментирам дискот целосно.Ова важи за партицијата каде што ми е инсталиран Виндоуз ХР.Знае ли некој сто е работата и дали може некако да се среди ова?Хелп поззз:isplashen:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Epa nekoi delovi shto se so mlava boja mislam, nemoze da se defragmentiraat poradi toa shto na toj del od hddto e instaliran windowsot
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Која програма јакористиш за дефрагментирање од Виндоусот или... оти можиш да пробаш со некој друга ги има такви со безброј.
 
23 јули 2007
338
8
Daj eden skrinsut od raportot da vidime za sto se rabot. Inaku moze da imas losi particii na hard diskot pa koga ke dojde do tuka programata za defragmentiranje, avtomatski koci. Probaj prvo da go skeniras diskot
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Нормално некои работи неможат да се дефрагментираат бидејќи се системски фајлови ќе се обидам да постирам слика од репорт.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Еве слика и потоа текст од извештајот
7w6eujb.jpg

Volume (C:)
Volume size = 25,36 GB
Cluster size = 4 KB
Used space = 15,45 GB
Free space = 9,91 GB
Percent free space = 39 %

Volume fragmentation
Total fragmentation = 0 %
File fragmentation = 0 %
Free space fragmentation = 0 %

File fragmentation
Total files = 66.461
Average file size = 304 KB
Total fragmented files = 1
Total excess fragments = 366
Average fragments per file = 1,00

Pagefile fragmentation
Pagefile size = 384 MB
Total fragments = 1

Folder fragmentation
Total folders = 5.743
Fragmented folders = 1
Excess folder fragments = 0

Master File Table (MFT) fragmentation
Total MFT size = 72 MB
MFT record count = 72.430
Percent MFT in use = 98 %
Total MFT fragments = 2

--------------------------------------------------------------------------------
Fragments File Size Files that cannot be defragmented
None
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Чоек уживај си се е воред така треба да е. Еве сега јас праев дефрагмент истото го пиши. Еве:
Volume (C:)
Volume size = 48,83 GB
Cluster size = 4 KB
Used space = 18,76 GB
Free space = 30,06 GB
Percent free space = 61 %

Volume fragmentation
Total fragmentation = 0 %
File fragmentation = 0 %
Free space fragmentation = 0 %

File fragmentation
Total files = 130.959
Average file size = 244 KB
Total fragmented files = 1
Total excess fragments = 400
Average fragments per file = 1,00

Pagefile fragmentation
Pagefile size = 1,50 GB
Total fragments = 1

Folder fragmentation
Total folders = 12.618
Fragmented folders = 1
Excess folder fragments = 0

Master File Table (MFT) fragmentation
Total MFT size = 143 MB
MFT record count = 144.124
Percent MFT in use = 98 %
Total MFT fragments = 3

--------------------------------------------------------------------------------
Fragments File Size Files that cannot be defragmented
None
 

zoran4me

Intern
21 ноември 2007
3
0
виртуелна меморија

Исклучи го pagefile.sys потоа направи дефрагментација па после пофторно уклучи го pagefile(virtuelna memorija) а ако имаш повеќе од 512мегабајти и немораш.....
 

Атачменти

  • pagefile.sys.jpg
    pagefile.sys.jpg
    27,6 KB · Прегледи: 16

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Јас го користам овој програм за дифрагмент Executive.Diskeeper.Professional.Premier.Edition.v10 и никогаш не правело проблеми,а има многу повеќе можности него дифрагментот што се наога во win
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.279
Членови
31.482
Огласи
19
Најнов член
silmapopse
На врв Дно