• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Defragment problem

  • Ја почнал/а темата
  • #1
23 јули 2007
338
8
Пробав да го дефрагментирам дискот и ми се појави следново
Disk Defragmenter has detected that Chkdsk is scheduled to run on the volume: (C). Please run Chkdsk /f.
Помош
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Оди Start>Run>cmd и после таму пиши Chkdsk /f и стисни ентер и готово :)
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Пробај вака:
Start > Run. Откуцај cmd / Ок.

Потоа на промптот:
Откуцај chkdsk C: /f
Притисни Enter.

Edit:
Too late. :ha:
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,289
28,599
kalco.ru
Да го дополнам стане: Проблемот вака нема да биде целосно решен туку треба да го рестартираш компјутерот и на пуштање самиот виндовс ке си прави Chkdsk е дури после ќе можес да правиѓ дефрагмент без броблем:))
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Да го дополнам стане: Проблемот вака нема да биде целосно решен туку треба да го рестартираш компјутерот и на пуштање самиот виндовс ке си прави Chkdsk е дури после ќе можес да правиѓ дефрагмент без броблем:))
Само да дополнам....
После ова компјутерот на секој старт ќе прави Chkdsk. :)
 
1 октомври 2008
278
9
Да добро ти кажаја момците .. јас само ќе додадам ако стварно сакаш да го осетиш дефрагментираното(да има промена во брзина на работа на ХДД) поарно земиси некој програм за дефрагментирање.. O&O Defragmenter тие еден од подбрите.. и многу брзо дефрагментираа
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Само да дополнам....
После ова компјутерот на секој старт ќе прави Chkdsk. :)
Само да дополнам....
Доколку сакаш да го прекинеш тој процес при секое уклучување, оди mycomputer --> десен клик на партицијата --: tools --> Check Now... --> одштиклирај Scan for and attemt recovery of bad sectors :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,032
Мислења
854,811
Членови
29,640
Најнов член
Hellena09
На врв Дно