• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дефинирај ... гејмер???

  • Ја почнал/а темата hipo
  • Време на почнување
  • Ја почнал/а темата
  • #1

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,721
1,548
sistrum.mk
Читајќи за новата конзола на Microsoft, гневот на македонските гејмери е огромен. Па да прашам како се станува гејмер, дали постојат нивоа или титули, рангови, кој ги одредува.
Или ја имам компјутер и играм игри цел ден и ја сум гејмер.
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,193
4,992
OHRID кај ензероно
Интересно прашање :D Највероватно ако си добар во игрите безразлика дали е PC Или е конзола си гејмер.А сега аако има критериуми и титули мора да има и подгрупи како Gamer,pro gamer,lite gamer i tn ....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: hipo
  • Ја почнал/а темата
  • #3

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,721
1,548
sistrum.mk
Не знма колку точно има ама знам дека има тимови во Македонија кои играат по натпревари низ целиот свет. Сум гледал неколку од нив на ТВ или on-line. и Дечките разбиваат.
Ако има некој од нив тука на форумот да објасни малку повеке за тоа. Чисто да се разјасни, не секој е гејмер или веб дизајнер или компјутерџија.
Или ке дефинираме вака секој кој има компјутер игра игри, знае да форматира и направи веб страна од темплејт е компјутерџија а.к.а дизајнер а.к.а гејмер.
 

MachineGunMan

Баниран/a
12 јануари 2013
228
125
Skopje
Интересно прашање.
Прост одговор би бил, човек што игра компјутерски игри. Но јас ги прифаќам сите за гејмери. Некои играат на миниклип и на фејсбук и се сметаат за гејмери :eek:watdefuq:
Гејмер според мене е човек што АКТИВНО и добро игра игрици и ги следи популарните наслови..
 

Bozter

Баниран/a
24 октомври 2011
1,399
667
Всушност гејмери се сите кои играат игрици. Безразлика дали тоа е на пц или надвор на улица. Гејмер на македонски значи играч (captain obvious strikes again! )

Pro gamer во компјутерски игрици би требало да значи некој кој е добар во некоја игра и се натпреварува на натпревари во истата.
Според квалитет :
Има лоши , почетници, добри , одлични.
Според зависност:
чат-пат, еднаш месечно, еднаш неделно, неколку часа неделно, неколку часа дневно и 24/7 гејмери

може да се делат според 100000 критериуми, но мислам дека тоа е бесцелно.

99% мислат дека ги бива и се најдобри во нивната омилена игрица, се додека не се споредат меѓу себе со некои други дечки на кои им е омилена истата игра и видат кој е подобар (логички, нели?)
Затоа постојат натпреварите...

мислам дека темава и дискусијава е глупа бидејќи секој може да се чуствува како што сака. Ај сега отвориме теми за : Кој се треба да спаѓа под „компјутерџија“ па тема за дефинирање на „хакер“ , па тема за дефинирање „хардверџија“ , па тема за дефинирање „програмер“ итн итн итн итн.
Глупо е ова дечки.


одлично видео кое објаснува се.
 

bokiscout

Practice makes perfect
17 март 2011
1,720
1,998
Скопје
bokiscout's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 2500 // CM Hyper T4 // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 1
Motherboard
Gigabyte P67 A UD3 B3
Storage
Samsung 840 EVO 120 GB // Kingston A400 480GB // WD 5000AZRX 500 GB // Toshiba L200 1 TB
PSU
EVGA B3 750W
RAM
Kingston HyperX Blu 2 GB x 2 // Kingston HyperX Blu 4 GB x 2
Video card
Assus Strix RX 570
Case
Sharkoon AM5 Silent // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 3
Mouse
Logitech M590 // SteelSeries QCK mini
Keyboard
Logitech K380
Audio
Realtek ALC889 // Aiwa NSX BL-24
Monitor
BenQ GW 2470 ML 24"
OS
Windows 10 // kUbunutu 18.04
Лол, интересно прашање очекувам интеренси одговори.

Во скеоја професија има аматери и професионалци. Професионален фудбалски клуб е клуб кој им плаќа на играчите месечен надомест за нивната игра. За да задржат работно место (да останат во игра) тие се трудат да бидат подорби т.е. трењираат. Додека аматерските фудбалски клубови не им плакаат на играчите него играчите играат од љубов, што не ги прави полоши играчи едноставно не заработуваат од фудбал.

Аналогно на тоа би трбало да биде и во гејмерскиот свет а и во секоја друга професија. Ако играш видео игри и тоа е твојот примарен извор на материјални добра тогаш си професионален гејмер. Додека пак ако играш видео игра и целта не ти е да заработуваш (играш од љубов или имаш друг примарен прилив на добра) тогаш си аматер.

Јас не познавам некој што заработува (редовно) од гејминг во македонијава така да сите сме аматери.

SK Gaming, NAVI, Fantic... ако не се лажам играат скеој ден. Имаат и простории со екстра поволни услови за тоа, имаат постојан дотур на вода, некои си витамини кузнае какви чудовишта кркаат демке за концентрација итн итн... Башка организираат и кмапови од кај што бараат нови (надежни) гејмери па го зимаат во нивните тимови (непто слично како професионална фудбалска екипа, бараат подмладок) и згора на се тоа им е основен прилив на материјални добра. членовите на ваквите тимови може да се наречат професионални гејмери. Друга титула не сум сретнал а и не ми е логично да има.
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,193
4,992
OHRID кај ензероно
Интересно прашање.
Прост одговор би бил, човек што игра компјутерски игри. Но јас ги прифаќам сите за гејмери. Некои играат на миниклип и на фејсбук и се сметаат за гејмери :eek:watdefuq:
Гејмер според мене е човек што АКТИВНО и добро игра игрици и ги следи популарните наслови..
не мора да ги следи популарните наслови,доволно е само една игра да игра.Да речиме игра кантер и растура,оди на натпревари и стално е меѓу подобрите и слично.А друга игра нема ни видено како изгледа.сепак е гејмер.Штозанм,според мене наједноставна дефиниција за гејмер е "секој кој игра игри и е добар во тоа"
 

theMAD

Practice makes perfect
6 декември 2012
1,083
1,437
Свети Николе
www.instagram.com
theMAD's setup  
Processor & Cooler
Core i5-3470 @3.4GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
1TB WD + 1TB WD External
PSU
CM 500W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blu @1600MHz
Video card
Gigabyte GTX 760OC
Case
CoolerMaster Elite 370
Mouse
A4Tech Bloody V7
Keyboard
Deluxsomething
Audio
Steelseries Siberia V3 + Trust Tytan 2.1
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 7x64
Интересно прашање.
Прост одговор би бил, човек што игра компјутерски игри. Но јас ги прифаќам сите за гејмери. Некои играат на миниклип и на фејсбук и се сметаат за гејмери :eek:watdefuq:
Гејмер според мене е човек што АКТИВНО и добро игра игрици и ги следи популарните наслови..
се согласувам, гејмер и јас мислам дека е лик кој ги игра сите нови наслови и нормално ги свртува до крај :D

не мора да ги следи популарните наслови,доволно е само една игра да игра.Да речиме игра кантер и растура,оди на натпревари и стално е меѓу подобрите и слично.А друга игра нема ни видено како изгледа.сепак е гејмер.Штозанм,според мене наједноставна дефиниција за гејмер е "секој кој игра игри и е добар во тоа"
гејмер како гејмер (casual ) може да биде тој што ги прати поновите наслови и ги свртува, а овој другиот ти што велиш што игра само 1 игра и по натпревари и ова она тие се професионални гејмер :D
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,126
4,437
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Каква врска има темава со XBOX One не разбрав?
 

BuuGz

Gaining Experience
8 мај 2013
78
66
Моментално ако играш редовно видео игри = гејмер...Што според мене е глупо...и самиот термин гејмер е глуп и погрешно употребен, немора да значи ако играм некоја игра дека сум гејмер, исто како и што не мора да се нарекувам филмаџија (? не го знам ни терминот за ова haha) ако гледам филмови ;)
Видео игрите се едноставно нов интерактивен медиум. со кој може да се утепа малце или многу време :D

А заза тие кои се занимаваат професионално со видео игри "Pro Gamer" е многу општ поим, исто е како да се рече "Професионален спортист", нормално тоа многу ретко се употребува па затоа се користи терминот: Професионален Футбалер, Ракометар...идр.
А наместо "Pro Gamer" сега по популарни се: Pro StarCraft 2 player, Pro Dota 2 player....идр
 

nvidia88

Gaining Experience
16 септември 2010
603
382
Gostivar
Epten tesko prasanje,sto e gamer,epten razlicni definicii,razlicni gejmeri,razni klasi i spored wiki ima:(Casual gamer,Mid-core gamer ,Hardcore gamer, Pro gamer Newbie,Retrogamer Girl gamer/Gamer girl ,Gaymer Avatar).Neveruvam da ima tocna definicija za prasanjeto.Sekoj na denesno vreme igra na pc,xbox,play station,makar i pinball i sekoj si e gamer na nekoj nacin
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,126
4,437
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Моментално ако играш редовно видео игри = гејмер...Што според мене е глупо...
Епа што треба, сестра ми што игра Симс два пати во месецот да ја наречам гејмер? Или татко ми што ќе уклучи некогаш NFS или некое рели да речам дека е гејмер?

Се знае што е гејмер, човек кој што прати што се случува во индустријата за видео игри, кој што учествува во гејминг заедницата, и пред се' човек кој обожава да игра видео игри и значителен дел од своето слободно време го посветува на тоа. Ете тоа е општа дефиниција за гејмер.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,965
9,494
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
гејмер = единка што континуирано, постојано игра игри. Без разлика дали е добар во тоа или не.

casual гејмер = единка што повремено и во кратки периоди игра игри, најчесто кога нема што друго да прави.

pro гејмер = единка или група на единки кои професионално се бават со ова, налик на спорт. Претежно се зафаќаат за една игра и макотрпно тренираат што повлекува губење на секоков вид на задоволство од истата работа. Тука се за пари.

Korean гамер = ненормален.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,764
11,180
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Ха, ха. Откако ќе го дефинираме гејмер да утврдиме исто и што е гејмерска конфигурација.

Можеби и конфигурација која тера кантер е гејмерска.
 

Војвода

Unstoppable
26 октомври 2012
2,139
3,393
Скопје
Војвода's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k @4.5ghz - 1.2v || Noctua D14
Motherboard
Asus z97-A
Storage
OCZ Vector 128gb (OS) + Samsung 840 pro 512gb + WD Blue 320gb + WD Blue (EZEX) 1TB
PSU
Antec TPC 650w 80+ Gold
RAM
2x8gb DDR3 G-Skill Sniper CL11 @2400mhz
Video card
XFX RX 580 GTS
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum/Logitech G400S/Logitech mx310
Keyboard
Asus Strix Tactic Pro ( CherryMX Brown)
Audio
E-MU 0202 + Marantz sr5500 + DIY speakers + Eltax Atomic A 10 sub + SteelSeries 9h
Monitor
Dell U2414H 1080p @74hz
OS
Windows 10 Enterprise LTSB
Според мене гејмер е личност која што активно и често игра посериозни игри, и барем 10-20% од времето неделно, го посветува на гејминг ( на посериозни игри). Сеа нема логика некој кој што игра фармвил или како се викаше она на фејсбук, да се нарекува гејмер.
иако се согласувам дека не постои стрикна дефиниција, и дека е глупаво да се дебатира околу тоа што е гејмер, бидејќи секој различно го сфаќа поимот гејмер, како и гејминг :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,724
Мислења
863,358
Членови
30,062
Најнов член
Goku9000
На врв Дно