1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Deezer, Netflix и сл. vs Пиратерија кај нас?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од edin.ademovic, 24 Април 2015.

 1. edin.ademovic

  edin.ademovic
  Gaining Experience

  499
  282
  16 Февруари 2014
  Машко
  Темава не е за да ве убедам дека сервисите се одлични и дека треба да дадете 450 ден/месечно или 600 ден/месечно за истите. Или уште полошо да го споредувам нашиот стандард со западниот.

  Сакам само да се развие дискусија во однос на прашањето како овие сервиси се гледаат кај нас?
  [​IMG]
  За Netflix најдов на германскиот телеком информации и испаѓа дека некаде во просек е 8 евра/месечно што некаде грубо би се превело до 500 денари/месечно во зависност кој пакет итн итн..

  Искрено, Deezer и не е некоја понуда, бидејќи доволно е да имам интернет на телефон (кој може да се земе дури и за 100 денари неделно, преку припејд на VIP) и да си ја симнам апликацијата. Доколку тоа не упали, можам да си слушам Spotify преку VPN (гуглајте hola).

  Да не бегаме подалеку, јас сакам да кажам само колку и како би им допринесло на нашиве музичари оваквиот сервис, бидејќи реално, нашата музика е шит, но од друга страна е многу слушана од омладината за која сите знаеме дека не располага со никаква куповна моќ. Тоа пропаѓа у вода. Буквално муабет магаре и музика.

  Од друга страна, она што ми се допаѓа ако овие сервиси бидат ефтини (100 денари на месец?) може полека да се одкоренува пиратеријата (не сум анти-пиратерија, јас бев WaReZBoY на бившиот форум бадијала). Самите сте сведоци како свеста на форумџиите доста расте, па почнуваат полека да купуваат игри преку стим:
  Дури има цела таква посветена тема. Попусти-мопусти ќе се најде нешто ефтино и ќе ти се направи меракот.

  Аналогно на steam, не би било лошо доколку и Netflix/Deezer/Hulu/НезнамВишеКојСтримингСервис настапи на нашиот пазар. Основа за тоа има, а тоа е MaxTV видеотеката, која не сум сретнал ниту една личност да ја користи - али е тука.
  Во Србија гледам Telenor гордо си го рекламира Deezer, а Србија нели според некои “(не)официјални“ споредби е со послаба економска моќ од нас?
  И уште едно прашање:
  Што ако овие сервиси кај нас би биле достапни за некоја ниска месечна сума, како 100-200-300 денари максимум?Дали тогаш би се користеле?
   
  На The_Man и borcep им се допаѓа ова.
 2. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,705
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Не се дискутира за гледањето на Нетфликс зашто е пиратерија. Нејсе, имаш легални сервиси - https://pickbox.tv има македонски титлови и има добар избор на серии за само 305,00 мкд месечно. Гугл мувис https://play.google.com/store/movies се надевам дека ќе им текне дека е скапо, ама па ако некој сака, ете барем може. Наскоро ќе го има и http://hbogo.mk (колку наскоро не знам, ама повеќе од година дена го спремаат).
  За музика - https://play.google.com/music/ за околу 300 и нешто денари ($6.99) месечно го имаш и функционира.
   
  edin.ademovic, DarkEnchanter и на The_Man им се допаѓа ова.
 3. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,007
  18 ноември 2009
  Koга го пуштија Goolgle Play Music кај нас имаше промоција беше околу 200ден(доларот не беше рипнат мислам). Кој купи тогаш ок,сега е 400ден што е многу за наш стандард(по мене).

  Deezer е тапа според мене ,но е единствен кој е достапен кај нас за џабе. Да аудио квалитетот нема да е нај и ќе имаш 6 прескокнувања на саат ама може сервисот да се користи и има доста балкански контент.
  Премиум 7евра е скапо, Теленор го нудат со понуда од 250ден наши што не е скапо.


  Ама проблемот кај нас е дата, со 2гига нет не се стрима музика, не стигнува.

  Сервиси има,само операториве треба да дадат подобри понуди, теленор дава 2гига само за стриминг.  Има и комплетно бесплатни сервиси како http://www.jango.com и http://8tracks.com/ (овие имаат и добра win 8 метро апп) кои имаат добар контент.
   
  На edin.ademovic и kirev им се допаѓа ова.
 4. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,705
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Инаку ако не ви е проблем лимитот за даунлоад, пробајте го http://grooveshark.com/ . Бесплатен е (од веб, не знам за апликацијата), плус е легална. Сѐ уште ;)
   
 5. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,051
  2,572
  21 Јануари 2011
  Машко
  Ја користам пробно netflix еве една недела уназад и квалитетот на сликата и звукот се далеку под квалитетот кој го нуди пиратеријата а и многу назад се во однос на понудата.
  Така да и без пари да ми ги даваат јас стриминг сервиси во моментов не би користел.
  Значи збориме за вакво нешто http://www.disneystore.com/pirates-of-the-caribbean-on-stranger-tides-5-disc-set/mp/1313695/1013316/ што навистина вреди 40 долари и може да се најде пиратски за џабе, е сега спореди го со џутуб квалитетот кој го нудат нетфликс и сличните на него. Не за џабе се по 8 долари месечно, затоа што и толку вредат.
  У однос на музика напукувам по 25 гига на картичка на телефон и еве веќе 6 месеци неможам да ги ислушам :D, ни на крај памет не ми паѓа да ја стримам :eek:
   
  Последна промена: 25 Април 2015
  На prolivot му/ѝ се допаѓа ова.
 6. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,705
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Легално. За тоа збориме :)
   
 7. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,051
  2,572
  21 Јануари 2011
  Машко
  Од каде бе братучед, ти знаеш ли колку пари ја требаше да платам за сите блуреј филмовите што у мојов живот сум ги изгледал и сета музика што сум ја ислушал? Па кредит за стан да земев немаше да ми стигне да ги исплатам. :eek:
   
 8. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,705
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Било - поминало. Сега за 5-10€ месечно, никој нема да осиромаши. Дури и MS Office има за 5 евра месечно...
   
 9. edin.ademovic

  edin.ademovic
  Gaining Experience

  499
  282
  16 Февруари 2014
  Машко
  Одкако ја испратив темава после ми текна за Play Music. Прилично добро изгледа и башка е суперашки интегрирано со андроидот. Можеби еден месец ќе се сабскрајбнам, да видам каков е филингот :D

  А уствари pickbox е стриминг сервис како netflix така?
   
 10. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,705
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Да
   
 11. edin.ademovic

  edin.ademovic
  Gaining Experience

  499
  282
  16 Февруари 2014
  Машко
  Се регистрирав и ги глеам трејлерите, ништо посебно - све стари филмови.
   
 12. prolivot

  prolivot
  Gaining Experience

  192
  212
  28 Декември 2014
  Грувшарк е легален колку што беше бадијала легална на времето.
   
  На goranzoran и edin.ademovic им се допаѓа ова.
 13. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,051
  2,572
  21 Јануари 2011
  Машко
  Зашто мислиш дека е легален?
   
 14. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,705
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Е. Колку јутјуб што беше
   
 15. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,705
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Пишав дека е за серии
   
 16. edin.ademovic

  edin.ademovic
  Gaining Experience

  499
  282
  16 Февруари 2014
  Машко
  Е да, со сериите си се ОК
   

Сподели

Вчитување...