1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

DDR5 Рам

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од xenon, 2 Декември 2018.

 1. xenon

  xenon
  Guru

  3,954
  9,714
  15 Јануари 2011
  Машко
  На Grimriper, JasSum, shifty и уште 8 други им се допаѓа ова.
 2. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  7,421
  8,784
  23 Јануари 2008
  Манга
  Дотогаш Intel ќе има и свое dedicated GPU, чиј дериват ќе биде интегриран на нивните тогашни CPU-а. AMD веќе ќе бидат префрлени на Zen2+ и Navi, т.е. ќе имаме Ryzen 4000 APU-а. Интересни времиња не чекаат во сите сегменти, а DDR5 е основа за развојот на GPU перформансите на идните APU-a бидејќи денешниве се практично ограничени од брзината на DDR4 и затуцаните архитектури на AMD Vega и Intel HD. Ова е особено битно за малечките PC-а и таблет-лајк дивајсите.
   
  На philldm и Boldozer им се допаѓа ова.
 3. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  777
  1,247
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Ке биде интересно ако дозволат како што беше во минатото, да се искористува снагата и од графичката на APU-то и дедицираната графичка
  Башка се надевам дека ке им текне и на AMD да пуштат асални јаки графички , преку тасета со mid tier
  Се кладам дека R9 290X 8GB е у 10 фрејма максимум со RX 580 8GB
   
 4. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  3,749
  2,414
  31 oктомври 2012
  Машко
  Невработен
  Јас се кладам дека само такви у мкд се 10 карти само :) .
  A ddr5 ке го признам кога ке почнат да ги вградуваат на самите матични , како сега што праваат со лаптопите.
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 5. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  777
  1,247
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Toa ДА ама таков е пазарот кај нас , носат само евтини ствари дистрибутериве кај нас
  Им бараш нешто асално им кажуваш дека си спремен да платиш + и пак ништо не се ни трудат да донесат
  Ова со вградуање или веќе вграден рам на плочи ме подсеќа на 90ите :)
  Баш ме интересира дали ке се врати тој тренд пак и кои перформанси би ги имал
  Да се има onboard ssd & ram на самите плочи ..
   
  На Pane24 и Boldozer им се допаѓа ова.
 6. DelphiUser

  DelphiUser
  Gaining Experience

  333
  374
  2 Март 2011
  Машко
  Oд кога почнаа РАМ модулите да ги прават интегрирани?
   
 7. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  3,749
  2,414
  31 oктомври 2012
  Машко
  Невработен
  Многу побрз интерфејс би имал , и помала потрошувачка на енергија . Подобро би било на плоча да биде рамот од причина што не се губе енергија во контактите како што е сеа со слотовите. Иако не троше кизнае колку али брзината верувам дека би се зголемина нагло.
  ддр4 веќе има интегрирани во епл лаптопите , и останатите поноови модели на лаптопи на асус и т.н
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 8. DelphiUser

  DelphiUser
  Gaining Experience

  333
  374
  2 Март 2011
  Машко
  Првин интегрирана батерија кај ајфоните (која сите ја копира), сега интегриран РАМ? Целосно се губи смислата на PC. Како да не го мразиш Apple, се што прави е лошо за нас корисниците. Сега сите ќе почнат да го копираат.
   
 9. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  3,749
  2,414
  31 oктомври 2012
  Машко
  Невработен
  Веќе го има тоа во мода на поновите модели :) и за надградба имаат само еден слот .
  Screenshot_9.png
  Screenshot_10.png
   
  На philldm и Boldozer им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Bozoo

  Продадено Gigabyte GTX 660 oc 2GB ddr5

  Bozoo, 29 Јуни 2015, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  845
 2. STEFF

  Продадено Palit GTX 660 OC 2GB DDR5

  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,002
 3. Astro

  Проценка POV GTX 560 2Gb DDR5

  Astro, 25 Април 2016, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  803
 4. ARMac
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  442
 5. Speedy
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  420
Вчитување...

Сподели

Вчитување...