Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

ДДР4 оверклок

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.216
4.200
Скопје
hackitfree.github.io
1667665226763.png
cachemem-31330bestever.png

Меморијата е оваа

Некој со иста да има успеано подобар резултат ? Да сподели искуство - напон - тајминзи ?
Подобрувања има и задоволен сум со нив ама ако може подобро - зошто да не ;)
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.216
4.200
Скопје
hackitfree.github.io
Брату ќе ти го шитнам мојот рам ми стига нова платформа за една недела. Го клокнав стабилен до 3800.
Фала - со ова јас што имам да видам што може да направам - па за ново лесно е (y)
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.216
4.200
Скопје
hackitfree.github.io
Ryzen 1600 STOCK - DDR4-2400Mhz STOCK - score F1-2022

1667925741221.png

Ryzen 1600 -3750Mhz OC - DDR4 - 3133Mhz OC score F1-2022

1667925873727.png

Заклучок - вредело ДДР4 да се оверклокува најмногу од Се - 20-35 фпс плус не се малку..
ЦПУто не е ни клокнато многу - имам сток ладилник а и нема некои огромни подобрувања нагоре...
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.216
4.200
Скопје
hackitfree.github.io
1673884674851.png

Overclock +200Mhz

1673884826912.png
Мислењето е автоматски споено:

1673885271574.png

1673885363599.png

Сток !

Заклучок - не вреди да оверклокуваш 5600Х

77 C наспрема 67 C
109W наспрема 77W
1.413 V наспрема 1.306 V

за 3 фрејма ? ;)
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.130
Мислења
975.217
Членови
35.437
Најнов член
fensa08
На врв Дно