• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

DDoS напад

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
760
1.278
Скопје
Да не навредам некоја личност, ама да беше женско до сега ќе ја викнеа другарките, ќе излезеше на пијачка, ќе легнеше некој и ќе и поминеше нервозата. Ова е од некој дечко со тешка неебица, да не одиме до крајности ама можно е и да мастурбира на секое мислење од D кога ќе извади слика со срушен рекорд. Сепак мое мислење :rolleyes:.

Додуше, и него го разбирам до некаде.

Прочитај ги првите постови и како се пристапи кон проблемот првично, потценувачки и цинично.
Јас не знам за компанија/организација која нудела интервјуа на лица кои им вршат DDoS-и...
 

D

Администратор
31 март 2007
3.649
3.312
www.iwmnetwork.com
Прочитај ги првите постови и како се пристапи кон проблемот првично, потценувачки и цинично.
Јас не знам за компанија/организација која нудела интервјуа на лица кои им вршат DDoS-и...

IT.mk е медиум за технологија, понудата за интервју на лицето кое што недела дена во тоа време (сега веќе месец ипол) го досираше сајтот ќе откриеше и на нас и на вас читателите зошто и како некој го прави сето тоа. Тоа го имаме правено и во минатото, и не сметаме дека е погрешен чекор.

Кога некој ќе се реши да направи DDoS врз некого без конкретна причина или со цел изнуда на пари (како во случајов) - не знам како другачие да се гледа освен со потценување и цинизам и пропратни ствари.
 
Последна промена:

coNNectMKD

On your way to fame
13 март 2017
762
800
Skopje
Додуше, и него го разбирам до некаде.

Прочитај ги првите постови и како се пристапи кон проблемот првично, потценувачки и цинично.
Јас не знам за компанија/организација која нудела интервјуа на лица кои им вршат DDoS-и...

Ок е се тоа ама до кога би идел, до бескрај ли? Се збореше дека е „дете“ на летен распуст.

Ова сигурно се платени пакети од нет, па ако е дете, до кога би имало кеш? Доста време ги има нападиве.

Ако е локалец како што зборат, ондак стварно нема што да прави во животот. Да има некаква цел да прави којзнае што, да прибира податоци, да украде информации, да „хакнува“ бази бла бла бла бла... таквите ги разбирам искрено, пари праат од тоа. Научиле занат и јбг, тоа е. Ама вака ко дебил некој да плаќаш на нет пакети за напади...
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
760
1.278
Скопје
IT.mk е медиум за технологија, понудата за интервју на лицето кое што недела дена во тоа време (сега веќе месец ипол) го досираше сајтот ќе откриеше и на нас и на вас читателите зошто и како некој го прави сето тоа. Тоа го имаме правено и во минатото, и не сметаме дека е погрешен чекор.

Кога некој ќе се реши да направи DDoS врз некого без конкретна причина или со цел изнуда на пари (како во случајов) - не знам како другачие да се гледа освен со потценување и цинизам и пропратни ствари.

Се е тоа ОК, ама некако многу влеговте јавно (демек дека сте од ИТ сферата) и се направија статии на сајтот, теми на форумов, се умешаа пријави до институции (дури и јавно го нагласивте тоа) и тн.
Не сум само јас со впечатоков, претходно некој на темава го напиша истово. Исто така напишав дека ако тој што го иницирал ова,, знае што прави - нема никогаш да најдете кој е.

Пробувајќи да извлечете нешто од ситуацијата (awareness, да ја свртите јавно работата кон проблемов или што и да е) - направивте контра-ефект.
Убеден сум дека многу порано ќе завршеше сето ова ако интерно пробавте да го средите проблемот или во консултации со членови од форумов, само не на јавни теми. Требаше да се бутне се под чергиче (колку напади по ден, пријавите до институции, што правите вие да го решите проблемот) и така да се справува со проблемот, овака со внимание само направивте обратно.
Вие како намерно да постирате кој ден се бутнал рекордот на обиди. Глупости. И уопште не е случајно што се зголемија нападите во обем, некој очигледно тука ве чита и сака да си ја проба „инфраструктурата“.

Работам во областа и никогаш јавно нема да излезе со колку и во кој обем се нападите со кои ние се соочуваме, а овие вашите се мачја кашлица, реално, не зборам на празно.
Не се луди фирмите и компаниите по светов што ептен, ЕПТЕН ретко се објавува вака како што правите вие.
 
Последна промена:

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.723
14.402
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Се е тоа ОК, ама некако многу влеговте јавно (демек дека сте од ИТ сферата) и се направија статии на сајтот, теми на форумов, се умешаа пријави до институции (дури и јавно го нагласивте тоа) и тн.
Не сум само јас со впечатоков, претходно некој на темава го напиша истово. Исто така напишав дека ако тој што го иницирал ова,, знае што прави - нема никогаш да најдете кој е.

Пробувајќи да извлечете нешто од ситуацијата (awareness, да ја свртите јавно работата кон проблемов или што и да е) - направивте контра-ефект.
Убеден сум дека многу порано ќе завршеше сето ова ако интерно пробавте да го средите проблемот или во консултации со членови од форумов, само не на јавни теми. Требаше да се бутне се под чергиче (колку напади по ден, пријавите до институции, што правите вие да го решите проблемот) и така да се справува со проблемот, овака со внимание само направивте обратно.
Вие како намерно да постирате кој ден се бутнал рекордот на обиди. Глупости. И уопште не е случајно што се зголемија нападите во обем, некој очигледно тука ве чита и сака да си ја проба „инфраструктурата“.

Работам во областа и никогаш јавно нема да излезе со колку и во кој обем се нападите со кои ние се соочуваме, а овие вашите се мачја кашлица, реално, не зборам на празно.
Не се луди фирмите и компаниите по светов што ептен, ЕПТЕН ретко се објавува вака како што правите вие.
Не се сложувам.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.649
3.312
www.iwmnetwork.com
Се е тоа ОК, ама некако многу влеговте јавно (демек дека сте од ИТ сферата) и се направија статии на сајтот, теми на форумов, се умешаа пријави до институции (дури и јавно го нагласивте тоа) и тн.
Не сум само јас со впечатоков, претходно некој на темава го напиша истово. Исто така напишав дека ако тој што го иницирал ова,, знае што прави - нема никогаш да најдете кој е.
Точно, ако знае што прави нема да го најдеме кој е. Но што ако не знае? :)

Пробувајќи да извлечете нешто од ситуацијата (awareness, да ја свртите јавно работата кон проблемов или што и да е) - направивте контра-ефект.

Кај тебе контра-ефект, кај други едукација, кај некои занимација, дури и неколкумина со исти проблеми пристапија за консултации и координации. Малце е поширока сликата, има од се по нешто.

Убеден сум дека многу порано ќе завршеше сето ова ако интерно пробавте да го средите проблемот или во консултации со членови од форумов, само не на јавни теми. Требаше да се бутне се под чергиче (колку напади по ден, пријавите до институции, што правите вие да го решите проблемот) и така да се справува со проблемот, овака со внимание само направивте обратно.
Или т.н. "ќути си, трај си, трпи си".
Let's agree to disagree.

Вие како намерно да постирате кој ден се бутнал рекордот на обиди. Глупости. И уопште не е случајно што се зголемија нападите во обем, некој очигледно тука ве чита и сака да си ја проба „инфраструктурата“.

Јасно ни е дека добива мотивација напаѓачот - и дека го чита сето ова. Тоа го пишавме уште на почеток на темата - кога многумина велеа дека се глупираме дека не чита а излезе дека си чита редовно. :) Keep in mind дека паралелно и локални сајтови истовремено што не објавуваат ништо за ова месец ипол се DDoS-ирани исто.

Работам во областа и никогаш јавно нема да излезе со колку и во кој обем се нападите со кои ние се соочуваме, а овие вашите се мачја кашлица, реално, не зборам на празно.

Еве на пример јавно искачање дека инфраструктурата и клиентите им ги напаѓаат од некој што менаџира пола нет и тоа не го бута под чергиче:

Има куп други. Ако бутате под чергиче сајбер напади во компанијата кај што работиш, ревидирајте си ги политиките - има одредени напади кои не смеете да не ги пријавите и јавно објавите.

Не се луди фирмите и компаниите по светов што ептен, ЕПТЕН ретко се објавува вака како што правите вие.

Не е баш ретко, прогуглај. Има квартални извештаи.
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
760
1.278
Скопје
Aj сега врати се на статиите и прочитај дека сите до една кажуваат ОТПОСЛЕ т.е after the fact, не додека трае нападот. Или ако ептен е засегната голема компанија со голема афектираност на јавност - кажуваат во тек.
Никаде не пишав дека никој не пријавува до соодветни институции додека има DDoS и не дава дневен апдејт што и како, ама пишав дека никој не го пишува тоа вака јавно како вие.

И сосема е нормално да се објави отпосле и да се направи еден вид јавен awareness. Баш затоа пишав дека не се прави вака како што правите вие, а не Гугл или Мајкрософт. Дали ти си видел теми на нивните форуми, отворени од нивни вработени додека се справуваат со напад?
Не знам дали воопшто сфати што сакав да ти посочам, вие се однесувате како некако да пробувате да се изрекламирате со сето ова. Сами си дигате фама.
Буквално ти сам си ја пингаш темава - „Денес нов рекорд“.
И? Која е целта? Демек ние да се чудиме на форумов wow stvarno jako bate e ova sto im go pravi DDoS-ov.

Не мора да ревидираме никакви политики во местото каде работам, си се процесира, процесуира и комуницира како треба и со кого треба.
 
Последна промена:

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.496
2.512
Скопје
Aj сега врати се на статиите и прочитај дека сите до една кажуваат ОТПОСЛЕ т.е after the fact, не додека трае нападот. Или ако ептен е засегната голема компанија со голема афектираност на јавност - кажуваат во тек.
Никаде не пишав дека никој не пријавува до соодветни институции додека има DDoS и не дава дневен апдејт што и како, ама пишав дека никој не го пишува тоа вака јавно како вие.

И сосема е нормално да се објави отпосле и да се направи еден вид јавен awareness. Баш затоа пишав дека не се прави вака како што правите вие, а не Гугл или Мајкрософт. Дали ти си видел теми на нивните форуми, отворени од нивни вработени додека се справуваат со напад?
Не знам дали воопшто сфати што сакав да ти посочам, вие се однесувате како некако да пробувате да се изрекламирате со сето ова. Сами си дигате фама.
Буквално ти сам си ја пингаш темава - „Денес нов рекорд“.
И? Која е целта? Демек ние да се чудиме на форумов wow stvarno jako bate e ova sto im go pravi DDoS-ov.

Не мора да ревидираме никакви политики во местото каде работам, си се процесира, процесуира и комуницира како треба и со кого треба.
Фер ли е да се известат членовите кои имаат проблем со пристап на форумот ?
Само се транспарентни - така и треба - баш ни е гајле како други се справуваат. Башка и добар муабет падна - совети и шеги а богами и маици :)
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.872
8.007
Aj сега врати се на статиите и прочитај дека сите до една кажуваат ОТПОСЛЕ т.е after the fact, не додека трае нападот. Или ако ептен е засегната голема компанија со голема афектираност на јавност - кажуваат во тек.
Никаде не пишав дека никој не пријавува до соодветни институции додека има DDoS и не дава дневен апдејт што и како, ама пишав дека никој не го пишува тоа вака јавно како вие.

И сосема е нормално да се објави отпосле и да се направи еден вид јавен awareness. Баш затоа пишав дека не се прави вака како што правите вие, а не Гугл или Мајкрософт. Дали ти си видел теми на нивните форуми, отворени од нивни вработени додека се справуваат со напад?
Не знам дали воопшто сфати што сакав да ти посочам, вие се однесувате како некако да пробувате да се изрекламирате со сето ова. Сами си дигате фама.
Буквално ти сам си ја пингаш темава - „Денес нов рекорд“.
И? Која е целта? Демек ние да се чудиме на форумов wow stvarno jako bate e ova sto im go pravi DDoS-ov.

Не мора да ревидираме никакви политики во местото каде работам, си се процесира, процесуира и комуницира како треба и со кого треба.
Целата твоја премиса се заснова дека DDoS прави личност на која и е важна слава или темава на форумов.
Не ми прави стресови да морам да застанувам од страна на D, ревидирај си ја позицијата.
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
760
1.278
Скопје
Целата твоја премиса се заснова дека DDoS прави личност на која и е важна слава или темава на форумов.
Не ми прави стресови да морам да застанувам од страна на D, ревидирај си ја позицијата.

Па таа е единствената премиса, некој очигледно се заебава од инает и од курч.
Посебно затоа што е очигледно дека нападите се зголемија во волумен откако почнаа на темава сами да си поставуваат "Рекорд на денот" статистики.

Некој си го храни егото затоа што DDoS не служи некој да ти го компромитира сајтот во смисла на привилегии и начин за пристап до инфраструктурата позади it.mk и форумов.
Едноставно гледаат да те спречат да си достапен. И тој некој апла си ужива во тоа.

Сигурно админите на Фемина, Кајгана или КарКлуб не се занимаваат со "конкуренцијата".
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.872
8.007
Па таа е единствената премиса, некој очигледно се заебава од инает и од курч.
Може последен хакерски филм што си го гледал е Hackers од 1995-та, не знам како ова е единствената премиса.
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
760
1.278
Скопје
Може последен хакерски филм што си го гледал е Hackers од 1995-та, не знам како ова е единствената премиса.

Важи :)

Ако за DDoS на it.mk треба да си „хакер со изгледани 100 хакерски филмови“ - толку ти е знаењето на темава и тебе.
Во денешно време DDoS е dark web услуга како што се и обичните продавачи на лајкови и следачи на Инста и ФБ.
Посебно па во случајов, не зборам за специјални случаи со огромен волумен на сообраќај, како со големите корпорации или државни институции низ светов.

П.С Ќе чекам да објасниш кои се другите премиси што некој пробува да се поебава со сајтот и форумов.
 
Последна промена:

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1.689
1.458
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
Windows 11
Да скокнам клизачи со едно мислење. Може админите на ит.мк прават „penetration test" на инфраструктурата па го б'цкаат напаѓачот да нападне што повеќе.

Јас како би постапил:
  • Ако ме удира по паричник не бил му дал ни 1 секунд внимание на форумов.
  • Ако сакам да тестирам, да добијам на бренд, слава, да направам академија за анти DDoS тогаш би го оставил да прави што сака.

Би се согласил со @Goran995 со тоа „под чергиче“, повеќето јавни институции се обидуваат да ги скријат ваквите дејствија врз нивни страни/сервиси (а во меѓувреме да си се средат) за да не дојдат до некој љубопитен кој би рекол „еј види мајката па овие се ранливи, ќе им удрам и јас ддос“.

Компании како Мајкрософт, Гугл, Мета и други имаат свој прес центар, и мал пад на такви сервиси е доста забележителен и најчесто истите мора да дадат известување за причините прво на своите акционери, па потоа на јавноста. ИТ.мк е приватен форум и е сосема различен од гореспоменатите компании, и нема потреба на некого да дава отчет.

Ајде вака, мој совет е да се затвори темава на одреден период (дај боже засекогаш) и онака веќе јас кој патем се вклучувам по 15-20мин на ден не приметувам пад на форумов, гледам супер се справувате што е за пофалба.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.314
3.304
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Поврзано со темава, може ќе помогне со инфо околу откривање на мрежите и сервисите кои се користат за ddos нападите :
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.723
14.402
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8.893
11.685
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Мојот став е дека независно од темава и давањето на значење, нападите ќе траат толку колку што предвидел напаѓачот уште пред да отпочне.

Ова не е некој што рандом си игра. До сега ќе се откажеше. Станува збор за организиран пристап со дедицирани ресурси и со познавање на областа. Со направена пресметка.

И овој форум не е единствена цел на напад. Па така сигурно личноста или групата не седат да ја читаат темава цели денови. Земаат пари од напади и продолжуваат со постоечките.

Не се разбирам од сите технички можности. Но очигледно има две опции.

Првата е да се игра на издржливост.

Втората, онака лаички, е да се инвестира во помоќна инфраструктура која ќе може да издржува напади без корисниците да забележат. По некоја логика големи светски сајтови не се даун често иако сигурно се цел на напади.

Но ова зависи колку може да се инвестира. Приходите од вакви сајтови во МК не може да бидат огромни. Па така и не знам дали баш е опција.

И за крај сепак форумов се врати во нормала што значи дека веќе успешно се справува.
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
760
1.278
Скопје
Мојот став е дека независно од темава и давањето на значење, нападите ќе траат толку колку што предвидел напаѓачот уште пред да отпочне.

Ова не е некој што рандом си игра. До сега ќе се откажеше. Станува збор за организиран пристап со дедицирани ресурси и со познавање на областа. Со направена пресметка.

И овој форум не е единствена цел на напад. Па така сигурно личноста или групата не седат да ја читаат темава цели денови. Земаат пари од напади и продолжуваат со постоечките.

Не знам како некој би земал пари од напад на it.mk

Не знам никој кој зема пари од DDoS, а да не го плаќа конкуренцијата, некој ривал или чисто заради уцена.
Нема начин на некаква друга заработка со downtime на нечиј сајт.
  • DDoS се врши за нечија цел, финансиска придобивка и изнуда (ривали, конкуренти, непријатели на сопственикот на нападнатиот сајт или чисто заради уцена (плати толку и толку за да престанеме))
  • DDoS се врши заради курч, нечија пропаганда, нечиј инат, нечие тестирање на сопствената botnet инфраструктура, внимание на јавноста и себепромоција на одредени darkweb групи.
Огромен дел од сите напади се во второво. И не, нема заработка од истите во втората група.

Комотно може да се процени нападите врз it.mk во која група е. Пробаа со изнуда, сега веќе е инат.
Грешка ти се математиките и логиката нешто.
Освен ако не се собрале од Фемина, Кајгана и сличните и платиле некој.
 
Последна промена:

kolesk

Gaining Experience
6 февруари 2016
210
226
Веќе една недела, страната на министерството за образование, iknow системот и upisi страната не се во функција заради ддос напади. Се шпекулира дека зад нападите стои студент Финки, кој не може да положи некој предмет.


Изгледа зачестија нападиве секаде. Сe ЧИТА форумов увелико.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.454
Мислења
901.391
Членови
32.163
Огласи
538
Најнов член
sonzera
На врв Дно