• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

DDoS напад

D

Администратор
31 март 2007
3.691
3.429
www.iwmnetwork.com
На тема #DDoSадно... нападите врз IT.mk продолжуваат секојдневно, и тоа со зголемен интензитет споредбено со нападите во периодот од 4-ти јули до 4-ти август. Тогаш, во рок од 1 месец беа блокирани над 1 милијарда невалидни request-и.

Image 271.png

Сега, само во последните 72 часа се блокирани 1 милијарда request-и.
Најјакиот напад до сега е со интензитет од 50.2K requests per second.

Серијалот #DDoSадно https://it.mk/?s=DDoS%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%BE ќе продолжи и во него ќе споделиме што научивме од нападиве... чекаме само да се докомплетира истрагата за случајот и да видиме каков ќе биде исходот од неа.
1f47e.png

Досегашните наоди потврдуваат дека се работи за локален актер.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.926
2.886
Скопје
На тема #DDoSадно... нападите врз IT.mk продолжуваат секојдневно, и тоа со зголемен интензитет споредбено со нападите во периодот од 4-ти јули до 4-ти август. Тогаш, во рок од 1 месец беа блокирани над 1 милијарда невалидни request-и.

Погледнете го атачментот 115658

Сега, само во последните 72 часа се блокирани 1 милијарда request-и.
Најјакиот напад до сега е со интензитет од 50.2K requests per second.

Серијалот #DDoSадно https://it.mk/?s=DDoS%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%BE ќе продолжи и во него ќе споделиме што научивме од нападиве... чекаме само да се докомплетира истрагата за случајот и да видиме каков ќе биде исходот од неа.
1f47e.png

Досегашните наоди потврдуваат дека се работи за локален актер.

Барем последнава недела (мое искуство) - не се приметува споро вчитување на форумов.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.146
6.134
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Само што ми го даде тој досадниот ерор дека не можам да постирам бидејќи имав емоџи во постот.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.000
8.282
Нов рекорд поставен денеска... 53.80k rps
Се објавува нова награда без Октар, се рушат рекорди. Никако да си ја научиш лекцијата, џабе на Богдан, Некрото и други даваш награди, нема да те спасат они...
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.892
14.918
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.146
6.134
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
И да не заборавиме дека има индикации дека нападите се од локален хаќер…
Извини ама од извори блиски до истрагата кружат информации дека тој бил: хаќер со дрон.
:censored:
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.892
14.918
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.146
6.134
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Си руши рекорди :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: D

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4.946
5.733
Не знам за вас ама мене ми здосади веќе по 20 пати у денот да се најавувам по Тапаталк и да чекам додека лоадира теми и мислења....


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.000
8.282
Не знам за вас ама мене ми здосади веќе по 20 пати у денот да се најавувам по Тапаталк и да чекам додека лоадира теми и мислења....


Sent from my iPhone using Tapatalk
И сета таа мака само за да има едно ново мислење - @Nikola100 постирал во темата за цени на графички со видео од тој дебелиот.

I feel you bro
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1.752
1.537
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
Windows 11
Зашто претпоставуваш дека е дечко? Или дека така сака да му се обраќаме?

Го пријавив твоето да го избришат!

Да не навредам некоја личност, ама да беше женско до сега ќе ја викнеа другарките, ќе излезеше на пијачка, ќе легнеше некој и ќе и поминеше нервозата. Ова е од некој дечко со тешка неебица, да не одиме до крајности ама можно е и да мастурбира на секое мислење од D кога ќе извади слика со срушен рекорд. Сепак мое мислење :rolleyes:.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.691
3.429
www.iwmnetwork.com
Не знам за вас ама мене ми здосади веќе по 20 пати у денот да се најавувам по Тапаталк и да чекам додека лоадира теми и мислења....


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ова би требало да се подобри во следните 12 - 24 часа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.826
Мислења
911.168
Членови
32.568
Огласи
796
Најнов член
lazaro
На врв Дно