1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

DDClient at Startup

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од [email protected]@[email protected]@N, 12 Март 2009.

 1. B@N@N@M@N

  [email protected]@[email protected]@N
  Gaining Experience

  523
  70
  28 Септември 2008
  Инсталирав ddclient на Ubunutu Server 8.10, го подесив и си работи како што треба, но после рестарт мора да внесам ddclient за да се update-ира. Порано сум го немал овој проблем незнам што стана сега. Сакам на startup да се update-ира.
   
 2. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  ln -sv /etc/init.d/ddclient /etc/rc2.d/S99ddclient

  Ова е ако ја имаш старт ап скриптата во /etc/init.d
   
  2 « број на членови на кои им се допаѓа ова.
 3. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,248
  517
  3 Април 2008
 4. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Update клиент за DynDNS
   
 5. B@N@N@M@N

  [email protected]@[email protected]@N
  Gaining Experience

  523
  70
  28 Септември 2008
  That worked! Tnx! :bravo: rep +
   
 6. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,248
  517
  3 Април 2008
  хмм .. нели е тогаш логично да го старташ само кога ќе се поврзеш на интернет? или сам си се снаоѓа дали има интернет или не?
   
 7. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Сам се снаоѓа
   
Слични теми
 1. drown
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,526
 2. m3nka
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,430
 3. makedonce
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  619
 4. ivana2011
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  457
Вчитување...

Сподели

Вчитување...