1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

DC електромоторче

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Enigma, 13 Март 2018.

 1. Enigma

  Enigma
  On your way to fame

  1,080
  504
  1 Септември 2012
  Машко
  IT филозоф
  Кое е најслабото DC електромоторче во поглед на волтажа и каде може да се најде? На другарче му треба за проект, и се утепа барајќи, без успех. Благодарам однапред.
   
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,138
  7,037
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Во некој стар цд-ром ќе најдеш.
   
 3. krema

  krema
  Professor

  9,837
  9,518
  24 Јуни 2009
  Машко
  Флопи драјв.

  Али :)
   
 4. Enigma

  Enigma
  On your way to fame

  1,080
  504
  1 Септември 2012
  Машко
  IT филозоф
  Која волтажа би ја имале отприлика?
   
 5. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,294
  3,598
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  3v
   
 6. krema

  krema
  Professor

  9,837
  9,518
  24 Јуни 2009
  Машко
  Пишува на самите моторчиња, 5v или 12v.
   
 7. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,040
  3,079
  2 Септември 2012
  Машко
  Ако ти треба од двд ром ќе ти дадам. :p
   
 8. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,138
  7,037
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Зависи кој електромотор ќе го откорнеш. Тој за вратата би можело да биде од 2.2 до 12 си пишува на него, 0.1W-0.5W. Тој што го врти дискот е VRB може да работи и на многу полаце обртаи.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 9. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,767
  844
  3 Март 2018
  Вибратор од мобилен.
   
 10. krema

  krema
  Professor

  9,837
  9,518
  24 Јуни 2009
  Машко
  Или од дилдо :D
   
  На bLaCk AnArChY, Gucci, Daniel86 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,767
  844
  3 Март 2018
  Шо мислиш жо е проектот :D Мала шала, да не ми замерите.
   
 12. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,138
  7,037
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Го сакаш? DC 1.8V 3V 5V 6V 12V 2A

  [​IMG]
   
 13. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  128
  120
  27 Декември 2017
  Машко
  Или вентилаторите во Веро со бонбони
   
 14. kolesk

  kolesk
  Gaining Experience

  117
  96
  6 Февруари 2016
  Машко
  Пробај во логинг ако бара на ново.
   
Слични теми
 1. JasSum
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  1,172
Вчитување...

Сподели

Вчитување...