1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

db Tables in codeigniter

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од mimica, 24 Јуни 2019.

 1. mimica

  mimica
  Intern

  70
  16
  15 Декември 2010
  Женско
  Здраво дечки, нова сум во codeigniter, па имам неколку прашања поврзани со него.

  Постои ли поедноставен начин за користење на табели во код?
  Моментално користам
  Код:
  $query = $this->db->get('settings');
  Ама сакам кодот да изгледа поубаво и воедно да користам поедноставна форма која во текот на развивањето ќе ми ја олеснува работата.

  Фала
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,421
  25,103
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Можеш да користиш константи за полесно снаоѓање низ табелите.
   
  На mimica му/ѝ се допаѓа ова.
 3. mimica

  mimica
  Intern

  70
  16
  15 Декември 2010
  Женско
  Може повеќе инфо за тоа?
  Некој пример ако не ти е тешко.
  Фала
   
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,421
  25,103
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Во config фолдерот креираш фајл db.php или слично.
  Во него ставаш:
  PHP:
  <?php

  class db {
      const 
  ime_na_konstanta             "ime na tabela";  
  }
  Во код го повикуваш: db::ime_na_konstanta
   
Слични теми
 1. ribe
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,666
 2. Jovan.74
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,271
 3. WikiLeaks
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  579
 4. DekoRoker
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  953
 5. martinu10
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,315
Вчитување...

Сподели

Вчитување...