1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Даунлоадирање на драјвери.

Дискусија во форумот 'Драјвери' започната од Јас сум желка, 27 Февруари 2017.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Јас сум желка

  Јас сум желка
  Gaining Experience

  115
  85
  26 Февруари 2016
  Женско
  Вака сега, јас ви доаѓам тука само кога имам мака, веднаш тркнувам овдека,кај знаените деца. :D Шо ми е маката сега да ви кажам, маката ми е... Сакам да го форматирам лаптопов, арно ама, го изгубив цд-то со драјверите сите, и кажете ми од каде и што да ги даунлоадирам целосно комплетно. :( да ги ставам на цеде и после така кога ќе си го форматирам веднаш да го ставам само цедето и толку. Без мака. :D м? за виндоус седмица. Многу ми е криво за цедињата а во едното цеде имав секакви виндоуси. :( Одсабајле ги барам и не ги најдов, најдов само едно цеде со вондоус седмица и толку. Мука ме фаќа.

  Добро, тоа значи. А,да и ајде да ми кажете вие вака како знаедни дечиња, можам ли да си даунлоадирам и виндоус :rolleyes:? Пример. Некој така убав. :confused: Шознам... Да не биди седмица. И послем да ги ставам некако на цеде :rolleyes:o_O Можи така?!
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Banjifiko

  Banjifiko
  Unstoppable

  2,859
  3,913
  28 oктомври 2008
  Може се да се download- ира, но прво ќе треба да пишеш што лаптоп имаш, и тогаш на маката крајот ќе и дојде, чедо неупатено.

  испратено од мобиљка
   
  На goranzoran, Potop, Mar tiN и уште 6 други им се допаѓа ова.
 3. Јас сум желка

  Јас сум желка
  Gaining Experience

  115
  85
  26 Февруари 2016
  Женско
  Хахахаха, лаптопов ми е тошиба.
  Intel® Pentium® Processor 2020M 2.40 ghz, колку е ова битно не знам :blush::D
   
 4. Astro

  Astro
  Guru

  5,994
  8,115
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Жељко, тоа е моделот на процесорот, истиот процесор го имаш во едно чудо лаптопи од Тошиба.
  Де заврти го од долната страна види кој модел е лаптопот. Сатеклајт-мателајт, такво нешто...
  Иначе ЦД-то што иде со лаптопот заборавај го. Боље и што си го изгубила. Тие драјвери се стари, не го следат апдејтот на Виндоуз и се извор на проблеми. Ќе си симињаш нови драјвери пред секој реинстал.
   
  На Јас сум желка му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Јас сум желка

  Јас сум желка
  Gaining Experience

  115
  85
  26 Февруари 2016
  Женско
  :annoyed: изгледа сепак не е битен процесорот... ок...

  Tеshiba satellite c50- A -1fw:blush: ова ли е тоа? :annoyed: и има уше нешто, ама буквите се излитени. :confused:
   
 6. Јас сум желка

  Јас сум желка
  Gaining Experience

  115
  85
  26 Февруари 2016
  Женско
  Инаку, не, цедињата не идеа со лаптопов, не ми правеја никакви апсолутно никакви проблеми, едно другарче ми ги даде. Како за мене праени. Знае дека сум по мутава, специјално да немам никакви проблеми, и немав стварно. :D
   
 7. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,480
  4,258
  23 Јуни 2015
  Машко
  Ако не ти е тешко пиши го серискиот (S/N) или „Part Number".
   
  На Јас сум желка му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,673
  1,116
  16 Јуни 2010
  Машко
  Најубаво ке биде некој познаник(што повеќе знае) да и инсталира Windows 10 и после драјверите сам ке си ги најде оперативниот. Ако ептен мора да се најнови, со DriverBooster или SlimDrivers ке се средат(иако нема да има потреба). А и не верувам дека на сајтот ке се најновите, некои производители ги често обновуваат, некои не.
   
  Последна промена: 27 Февруари 2017
  На Јас сум желка му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Astro

  Astro
  Guru

  5,994
  8,115
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  На пример @Daniel86 ако не се познаваат ќе се запознаат :D
   
  На Teget, Luxell, Arabian и уште 8 други им се допаѓа ова.
 10. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,054
  4,204
  4 ноември 2013
  Машко
  Златно дете е Даниел, ке излезе во пресрет :D
   
  Arabian, Војвода, Sukhoi и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. Јас сум желка

  Јас сум желка
  Gaining Experience

  115
  85
  26 Февруари 2016
  Женско
  Ама како така зборите, некој што повеќе знае...:rolleyes: Пфф, јас научник планирам да станам, тие дудук зорле ме прат. :annoyed:

  добро, од кај да даунлоадирам од некоја сигурна страна виндоус 10-ка.:blush::suprised:
   
 12. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,241
  1,254
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  LMGTFY
   
  На marto и Јас сум желка им се допаѓа ова.
 13. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,054
  4,204
  4 ноември 2013
  Машко
  Ке ни го уплашиш момичево
   
  На Teget, marto, Ab@ace и уште 5 други им се допаѓа ова.
 14. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  529
  206
  28 ноември 2015
  Машко
  Малце гуглање и добив ова:

  Toshiba SATELLITE C50-A-1FW Drivers Download for Windows 10, 8.1, 7, Vista, XP

  Ова исто, само сумливо ми е, симнуваш „exe“ фајл. Провери го со антивирус софтвер: Download free driver for notebook toshiba SATELLITE C50-A-1FW (Windows 7, XP, Vista) << DriverPack Solution
  Јес да горе пишува https. Веројатно е добро чим доаѓа од https сајт. Шо знам :)

  Еве и ова: http://semantic.gs/toshiba_satellite_c50_a_1fw_driver_download
  Провери со антивирус пред да инсталираш.

  За ова ли се работи? http://www.toshiba-greece.com/contents/el_GR/PRODUCT_DESC/files/1162414.pdf
  Да, твојот е. Само ако гуглаш пиши го со цртите споено: Toshiba SATELLITE C50-A-1FW
   
  На Јас сум желка му/ѝ се допаѓа ова.
 15. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,480
  4,258
  23 Јуни 2015
  Машко
  Абе луѓе какви драјвери какви бакрачи, само Windows 10 и крај. Ако случајно има некаков проблем со бутирање, само флеш на биосот и се ќе се среди. Самиот windows ќе си најде драјвери и ќе си тера лаптопот. Не барајте драјвери за симнување, тоа се тешки глупости. Членовите побараа само модел, да видат да не е некој антички лаптоп случајно, инаку се што е со втора генерација процесор БИ ТРЕБАЛО да си тера Windows 10 без проблем, без потреба од флешување биос.
   
  Јас сум желка, Banjifiko и на Astraion им се допаѓа ова.
 16. Astro

  Astro
  Guru

  5,994
  8,115
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Имам видено многу такви компјутери, само стави Windows 10 и заборави. Е ама после тачпад не ми работи, вифи ми нема сигнал, ми бутира пола саат. Еј брат, како го поправи??? Драјвер инсталирав. Е како си инсталирал кога нема драјвер за 10. Ами има за 7 или 8. еј брат господ здрајве да ти даде.... Па 200 години ли да живеам :D

  Сипи све тоа океј, но не може да се генерализира дека секој лаптоп ќе работи исправно само со драјверите од Миркософт. Осо бено за вифи и тачпад препорачливо е оригинал драјвери да се стават, или една генерација постари,
   
  На Teget, P.Overdrive, Викса и уште 4 други им се допаѓа ова.
 17. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,480
  4,258
  23 Јуни 2015
  Машко
  Десен клик на This PC > Manage > Device Manager (знаеш да го е*ам:D). Ако нема прашалничиња би требало се да си функционира. Имам инсталирано повеќе пати на прилично доста постари лаптопи, највеќе што сум направил е флешување на биосот. Мислам дека би се согласил кога викам да не се бараат драјвери од no-name програмчиња и сајтови.
   
  На Јас сум желка и NecrotoX им се допаѓа ова.
 18. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,798
  2,634
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Mислам дека ако ставиш Windows 10 како што кажаа погоре нема да ти требаат додатни драјвери, сам ќе ги најде.

  Доколку сепак имаш потреба ќе одиш на официјалниов сајт и ќе си одбереш точен модел на лаптоп и ќе си симнеш тоа што ти треба. Ќе мора да ги дознаеш и тие излитените зашто тоа ти е бројот на моделот, тоа можеш да го направиш со симнување на Toshiba Product Information tool. Откако ќе го селектираш правилниот модел ќе ти даде листа на драјвери и услужни програми што дошле со лаптопот кога бил купен.
  На пример ова го дава за првиот модел PSCFE, не знам дали/колку се разликуваат од модел до модел:

  Capture.PNG
   
  На Јас сум желка и Banjifiko им се допаѓа ова.
 19. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,533
  2,300
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  1. Microsoft Windows 10 Anniversary Update ISO 1607 Download • Windows ISO
  (Избираш English International. Стискаш x64. Download iso)

  2. How Create a USB Flash Drive Installer for Windows 10, 8, or 7
  2a. Windows USB/DVD Download Tool - Home
  (Треба да имаш при рака USB флешка од 8GB па нагоре)

  3. Windows 10 Product Key • Windows ISO
  (Тука имаш генерички сериски број кога ќе ти побара при инсталација)

  Ако сакаш да го "активираш" л'згаш една порака у инбокс за линк.
  Тхе Енд

  П.С. Треба да ја избереш USB флешката во Primary Boot Device пред да се подигне стариот систем.
   
  Последна промена: 27 Февруари 2017
  На SiPy` и Astro им се допаѓа ова.
 20. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,241
  1,254
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Е што сте запнале за десетката, барањето беше за седумка.
  -Имаш краставици?
  -Не, ама имам домати купи си!
   
  На Krkac и JensenInterceptor им се допаѓа ова.
 21. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,798
  2,634
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Сигурен си? Дали е тоа твој конечен одговор?
   
  На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,533
  2,300
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Седи доле, кец.
   
  На P.Overdrive и SiPy` им се допаѓа ова.
 23. steelseries

  steelseries
  Gaining Experience

  618
  367
  20 Декември 2015
  Машко
  Да напоменам, не секогаш windows ги дава точните апдејти за некој лаптоп/пц јас скоро секогаш мануално ги спуштам или преку драјвер бустер,зборувам за виндоус 10. На некој нема да му прави проблем на некој ќе му прави.
   
 24. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,241
  1,254
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  добро тогаш предложете и виста :D
   
  Јас сум желка, SiPy` и на steelseries им се допаѓа ова.
 25. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  995
  805
  4 Февруари 2014
  Машко
  Направи си даунлоуд од официјалната страна :)
  Download Windows 10
   
Слични теми
 1. Idefix
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  754
 2. damjan90sk
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,012
 3. PilGriM
  Одговори:
  40
  Прегледи:
  4,286
 4. _DeadWalker_
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  566
 5. viksa86
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  1,136
Вчитување...
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...