Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

datoteka vo c

puro

Intern
4 октомври 2007
5
0
dali nekoj ima ideja!!! da se napise datoteka vo c koja od vneseniot tekst na izlez ke go prikaze istiot tekst brisejki gi prazninite vo tekstot.
primer: ova ne e igra ->ovaneeigra
 

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
Па ќе читаш знак по знак од датотеката и ќе проверуваш дали истиот е празно место, доколку не е, тогаш пренасочи го во излезот, или запиши го во друга датотека. Кога ќе се прочита целата датотека, програмата завршува
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
eve ti go kodot samo za praznite mesta....a za kreiranje na folder mozes lesno da najdes na net

#include <stdio.h>

int main(int argc, char *argv[])
{
int i,z,q;
char niza[20];
char niza2[20];


printf("vnesi go imeto na dadotekata: ");
gets(niza);
q=0;
for(i=0;niza != '';i++){
if(niza == ' '){
i++;
niza2[q]=niza;
}
else
niza2[q]=niza;
q++;
}

for(z=0;niza2[z] != '\0'; z++)
printf("%c", niza2[z]);


fflush(stdin);
getchar();
return 0;
}
 
K

Kosta

Гостин
Незнам овој кодов на _EAX колку ти сврши работа, ама ептен ми е некако не програмерски.

Еве подобро решение според мене:

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
void main()
{
FILE *izvorna, *za_pisenje;
char c;
izvorna = fopen ("ImeNaDatotekata.txt","r");
za_pisenje = fopen ("Nova.txt","w");

if((izvorna == NULL) || (za_pisenje == NULL))
{
printf("Datotekata ne moze da se otvori n");
exit (1);
}
while((c=fgetc(izvorna))!=EOF)
{
if(c != ' ')
{
fputc(c,za_pisenje);

}

}
fclose(izvorna);
fclose(za_pisenje);

}
 
K

Kosta

Гостин
a kaj e delot kaj sto treba da go pises imeto na datotekata?

Горните редови oд кодот наведуваат и име каде ќе се запишува текстот и име од кај да го читаш текстот. Во нашиов случај ќе се запишува во датотека наречена "Nova.txt", а ќе се чита од датотека наречена "ImeNaDatotekata.txt". Тие се избираат по твоја желба.

ПС: Ако толку сакаш автоматски корисникот да ти кажа за името на датотеката додади горе еден scanf и готово.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.110
Мислења
974.643
Членови
35.409
Најнов член
sendrit
На врв Дно