Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Datacom оператор

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.596
17.014
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Шо да дискутираме, еден корисник има, 5 години е член тука и тек сега реши да пише, баш за датаком. Мислам дека датаком купиле некој акаунт тука за да се пофалат сами себе :|
Да не бидам негативен, нека проба уште некој и нека пише, супер да има опции, барем ценовно делуваат ОК, услужно, допрва ќе видиме.
 

fiksen69

Intern
20 јули 2016
16
42
Koj se ovie datakom? Dali se virtuelen ili so svoja mreza,Oktar jas ne sum aktiven so pisuvanje mnogu bidejki temi od interes mi e internet pristapot, a dobri 4 5 godini nema nikakvi promeni, koristam telekabel 500/500 za sega e ok. Bas ke se javam utre, dali znae nekoj dali imaat pokrienost vo madzir maalo?
 

damil

Practice makes perfect
2 јануари 2015
1.058
1.343
Шо да дискутираме, еден корисник има, 5 години е член тука и тек сега реши да пише, баш за датаком. Мислам дека датаком купиле некој акаунт тука за да се пофалат сами себе :|
Да не бидам негативен, нека проба уште некој и нека пише, супер да има опции, барем ценовно делуваат ОК, услужно, допрва ќе видиме.
Сосема случајно лично го познавам газдата.

Изузетно фер и коректен.

Имаат своја оптика, намногу низ Кисела Вода и околу студентските домови. Брзитите им се таман, а цените им се каде каде поефтини. Имаат и телевизија, за парите мислам дека се сосема ОК.

Поголем дел работат со поголеми фирми, хотели и сл.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
Koj se ovie datakom? Dali se virtuelen ili so svoja mreza,Oktar jas ne sum aktiven so pisuvanje mnogu bidejki temi od interes mi e internet pristapot, a dobri 4 5 godini nema nikakvi promeni, koristam telekabel 500/500 za sega e ok. Bas ke se javam utre, dali znae nekoj dali imaat pokrienost vo madzir maalo?

Баш пиши што ти кажале, јас се распрашав за низ Аеродром и Центар ама чекам одговор
 

fiksen69

Intern
20 јули 2016
16
42
Баш пиши што ти кажале, јас се распрашав за низ Аеродром и Центар ама чекам одговор
Imale moznost za vo madzir maalo, da proverat samo tocno na lokacija denes i ke mi dale termin za priklucok. Im napomenav deka imam od telekabel kako nemalo vrska poseben kabel ke mi pustat... ajde se nadevam na promena.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
Imale moznost za vo madzir maalo, da proverat samo tocno na lokacija denes i ke mi dale termin za priklucok. Im napomenav deka imam od telekabel kako nemalo vrska poseben kabel ke mi pustat... ajde se nadevam na promena.

Тоа е супер, ајде да видиме што ќе се деси. Во мојот случај имале оптика до булеварот и ќе проверат дали може до мојата зграда да се донесе.
 

fiksen69

Intern
20 јули 2016
16
42
Баш пиши што ти кажале, јас се распрашав за низ Аеродром и Центар ама чекам одговор
Bea deckite, priklucok mi zakazaa za vo cetvortok. Stom mi postavat ke ja slikam opremata i ke spodelam ping traceroute i slicno. Gi prasav za uste edna lokacija vo aerodrom kaj biser, tamu nemalo moznost bidejki bavno odela procedura za da izvrsat iskop do zgradite.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
Bea deckite, priklucok mi zakazaa za vo cetvortok. Stom mi postavat ke ja slikam opremata i ke spodelam ping traceroute i slicno. Gi prasav za uste edna lokacija vo aerodrom kaj biser, tamu nemalo moznost bidejki bavno odela procedura za da izvrsat iskop do zgradite.

Многу брзо. Што пакет зема? Ајде па ќе тестираш и на speedtest и слично да видиме како оди.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.596
17.014
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Тууууу браво, им го дуплиравме бројот на корисници! Шала на страна, супер, верувам дека повеќемина ќе следат и дека ги интересира оваа алтернава. Поздрав до дечките посветени на науката и го прават ова за сите други!
 

DemoUser

Баниран/a
27 април 2010
1.457
1.629
Скопје / Автокоманда
Да стават пдф фајл на страната со објаснување за секој пакет верувам уште 200 до 400 корисници ќе привлечат али за почеток е топ.
Само напред и едвај чекам да има конекуренција на телеком , сакате верувајте сакате не затоа што ако продолжи вака како што има тргнато телеком нема да ги стигне никој ни во стабилност ни во покриеност на мрежа затоа што оваа година телеком спрема гасење на бакар на повеќето места и ќе се шири оптиката екстремно брзо само луѓето нема да го приметат тоа затоа што веќе им е здосадено од чекање :)

ПС : би го земал 10гига пакетот ако е до 4000 денари ама не им е објаснето како до дома ќе ми стига 10 гига, со тоа што нека ми кажат која опрема треба за да јас дома кога ќе напраам спеед тест да ми покаже 9000мбпс минимум уп и довн па потоа ќе направиме муабет убав и потоа да се курчам на форумов :) :p :D
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
Интересен ми е и овој бежичниов интернет. Вика дека добиваш уред на користење од нивна страна. Ова ми делува како да добиваш LTE бокс нешто како тој на А1 комбо бокс.
Од аспект на ширење на мрежа најлесно би било да влезат во нови згради бидејќи така не им треба некоја посебна дозвола за бушење и слично.
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.551
1.666
Занимлив оператор.
Интересни понуди, не се лоши.
Исто така, сите пакети/понуди (освен тој од 10 гигабита) се без обврзувачки договор, што е исто така многу интригантно, пошто друг таков оператор е само телекабел (да, добро, и другите оператори „нудат“ необврзувачки договори, но по која цена?).
Во секој случај, ова е добра вест за интернет сферата. Секоја конкуренција е добредојдена.
Им посакувам секое добро, можда и ќе ги употребиме во догледна иднина.
(y)
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
344
427
dashbog's setup  
Processor & Cooler
i5 6500
Motherboard
Asrock B250 Pro 4
Storage
1TB NVME + 3TB HDD
PSU
Cooler Master 650W
RAM
8GB
Video card
RX580 8GB
Case
SAMA Yuhui
Mouse
Logi M310
Keyboard
Logi K540
Audio
Logitech Z333
Monitor
Dell 27"
OS
Windows 10
Дали необврзувачки договор им значи да се плати за инсталација, или да се платат 6 месеци или сл.
Едно време телекабел наплакаа за инсталација, не знам сега како е.
Сепак имаат трошок за инсталација што ќар ќе им е ако некој се откаже за 1 месец.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
Дали необврзувачки договор им значи да се плати за инсталација, или да се платат 6 месеци или сл.
Едно време телекабел наплакаа за инсталација, не знам сега како е.
Сепак имаат трошок за инсталација што ќар ќе им е ако некој се откаже за 1 месец.

Не се плаќа ништо, добиваш од нив модемче за оптика. Јас прашав за пакетот 200/200 и немаше никаков трошок.
 
20 јуни 2008
573
613
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 980 Pro 1 TB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Bea deckite, priklucok mi zakazaa za vo cetvortok. Stom mi postavat ke ja slikam opremata i ke spodelam ping traceroute i slicno. Gi prasav za uste edna lokacija vo aerodrom kaj biser, tamu nemalo moznost bidejki bavno odela procedura za da izvrsat iskop do zgradite.
Ти ставија интернет? Какво е искуството?
 

fiksen69

Intern
20 јули 2016
16
42
Ти ставија интернет? Какво е искуството?
Da, vo cetvortokot samo kabel pustija, za modemot dojde drug decko no naredniot den. Ne bev mnogu aktiven, od toa sto zabelezav do sega slaba povrzanost imaat so domasnite provajderi edinstveno so telekom se zatvora lokalno celiot soobrakaj. Dnsot na google e 4ms. Na pocetok ip adresata mi bese telekom slovenija povejke slovenska sodrzina davase, no podocna se smeni vo ip na Datakom. Retko na nekoj sajtovi seuste me registrira kako od Slovenija. Brzinata dali seuste ja nemaat limitirano ne znam odi do 700 800mbps.
 
20 јуни 2008
573
613
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 980 Pro 1 TB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Da, vo cetvortokot samo kabel pustija, za modemot dojde drug decko no naredniot den. Ne bev mnogu aktiven, od toa sto zabelezav do sega slaba povrzanost imaat so domasnite provajderi edinstveno so telekom se zatvora lokalno celiot soobrakaj. Dnsot na google e 4ms. Na pocetok ip adresata mi bese telekom slovenija povejke slovenska sodrzina davase, no podocna se smeni vo ip na Datakom. Retko na nekoj sajtovi seuste me registrira kako od Slovenija. Brzinata dali seuste ja nemaat limitirano ne znam odi do 700 800mbps.
На пакетот 200/200 си? Дали е стабилен пингот, си приметил да паѓа интернетот или да не отвора страни?
 

fiksen69

Intern
20 јули 2016
16
42
На пакетот 200/200 си? Дали е стабилен пингот, си приметил да паѓа интернетот или да не отвора страни?
Na 200/200, sega za sega e stabilen. Zabelezav ima zabrani kon ruski serveri nekade vo evropa spored traceroute. Im pisav kazaa deka od nivniot upstream bila zabranata i ke ja otstranele naskoro.
 

viktorce

Gaining Experience
13 март 2015
434
336
Мене ми завршува договорот со а1 за нова година и во план сум ако не добијам подобра цена, да го сменам.
А за датаком верувам дека до тогаш ќе има повеќе мислења.
Од она што видов многу бошњачки канали ставиле а други многу побитни ги нема.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
Da Makedonska e. Ja javuva Datakom na speedtest. Google otvora makedonski, i reklamite se Makedonski. Prviot den bese poveke Slovenska sodrzina

Кога можеш пушти и некој скриншот од Спидтест. Тоа со peering мислам ќе се среди до пред година дена тоа никој не го правеше у државава
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.093
Мислења
974.360
Членови
35.398
Најнов член
MartinG
На врв Дно