Data_structures

HHH

Intern
20 февруари 2008
35
0
Dajte nekoj predlog za ebook literatura za ovaa tema.
Samo implementacijata neka bide vo c++ .....
i edno prasanje:
dali vredi da i se posveti poveke vnimanie na ovaa disciplina vo programiranjeto?
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Data structures and algorithm analysis in C оваа книга ја имаме на факултет моментално за дата структури. А за тоа дали вреди или не ? Па мислам дека вреди би требало да се знае структурата на податоците.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
За Ц книга не знам, ама знам дека од како учев за дата структури, ништо од тоа немам искористено во изработки на апликации...
Ама сепак е интересно за учење ако ништо друго
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
288
San Francisco
www.linkedin.com
заебана тема, неможам да си го полжам испитот на пмф, али ние ова во јава го учиме, на етф во ц++ учат.

според оваа книга уциме

Data Structures and Algorithms
with Object-Oriented Design Patterns in Java
Bruno R. Preiss, B.A.Sc., M.A.Sc. Ph.D., P.Eng.
Associate Professor
Department of Electrical and Computer Engineering
University of Waterloo, Waterloo, Canada
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
заебана тема, неможам да си го полжам испитот на пмф, али ние ова во јава го учиме, на етф во ц++ учат.

според оваа книга уциме

Data Structures and Algorithms
with Object-Oriented Design Patterns in Java
Bruno R. Preiss, B.A.Sc., M.A.Sc. Ph.D., P.Eng.
Associate Professor
Department of Electrical and Computer Engineering
University of Waterloo, Waterloo, Canada

И јас го учев во јава, ми беше една од полесните теми :ermm:
Што учите? lists, stacks, queues?
 

HHH

Intern
20 февруари 2008
35
0
Vo vrska so predlogot za knigata od Mark Allen Weiss c data structures e stvarno
dupka nevidena.
Retko ke se najde nekoj sto ke moze da ja sfati.
Celata se sostoi od eden vid na pseudo-kodovi (nikade ne najdov cel kod) i nerazbirlivi funkcii + knigata se stara 10 godini i nema OOP programi.
Mislam deka e podobro i polesno da se implementiraat vo Java, no sega za sega c++
mi e prioritet.
 

Spion

Intern
25 септември 2007
48
4
By the way, StarBucks, сигурно имаш *искористено* структури на податоци, но немаш имплементирано. Иако не ги имплементираш, најверојатно ќе дојде момент кога изборот на одредена структура за некој проблем ќе зависи од тоа како структурата функционира - така да не е баш неискористливо тоа знаење :)
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
By the way, StarBucks, сигурно имаш *искористено* структури на податоци, но немаш имплементирано. Иако не ги имплементираш, најверојатно ќе дојде момент кога изборот на одредена структура за некој проблем ќе зависи од тоа како структурата функционира - така да не е баш неискористливо тоа знаење :)

Мене ми се обраќаш или на кафето? :))

Многу јасно дека има разлика дали ќе искористиш array или vector или нешто сосим трето за некој проблем... Само што не е потребно да знаеш дека поинтерот иде овде па онде... И многу ретко дека ќе треба да имплементираш дата структура. Инаку ако гледаме од твоја гледна точка, секој ден се користат, да :)
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
apapa

оваа книга што ја имаме на факултет Data structures and algorithms во С е интересна. барем за мене.. има интересни работи што треба да ги знае секој информатичар.
бај тхе веј зборам за истата книга што ја наведе командерот.
 

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
jas data strukturi predmetot go sfativ kako turning point vo zivotot na sekoj wannabe programer:
:ili ke se odusevish od predmetot i ke prodolzis so programiranje ili ke se razocaras, nisto nema da sfatis i tolku od tebe!
mene licno do sega od site predmeti na izucuvanje od IT oblasta ova mi e najinteresen!
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
jas data strukturi predmetot go sfativ kako turning point vo zivotot na sekoj wannabe programer:
:ili ke se odusevish od predmetot i ke prodolzis so programiranje ili ke se razocaras, nisto nema da sfatis i tolku od tebe!
mene licno do sega od site predmeti na izucuvanje od IT oblasta ova mi e najinteresen!

Битно е и да има некој како хаџи што ќе ЗНАЕ да објасни... Претпоставувам дека на факултетите во Ск е далеку од тоа...
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Да не зборам кај мене на факс (SEEU). Може и цел ден да предава и пак никој ништо да не го сфати. Се зависи до професорот, доброто предавање не може да биде заменето со ниедна книга.
 

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
Битно е и да има некој како хаџи што ќе ЗНАЕ да објасни... Претпоставувам дека на факултетите во Ск е далеку од тоа...

da da...toa e najbitno i zaboraviv da go kazam!
MORA nekoj dobro da go objasni, jas i StarBuck mislam deka imavme eden od najdobrite profesori sto mozel da predava data strukturi, zatoa bese fun ride izucuvanjeto na istite :D
 

Spion

Intern
25 септември 2007
48
4
StarBuck, пак треба да знаеш дали "покажувачот се движи" или не.
Да речеме, потребна ти е структура со random-access, т.е. да пристапиш до N-тиот елемент. Дали ќе употребиш array или list? Ако незнаеш како се имплементирани ќе ти биде сеедно, има шанси да употребиш list (на пример std::list наместо std::vector во C++) - и ќе погрешиш, бидејќи пристапот на N-тиот елемент во листа е O(n) наместо O(1) кај вектор.

Тоа ми беше поентата...
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
StarBuck, пак треба да знаеш дали "покажувачот се движи" или не.
Да речеме, потребна ти е структура со random-access, т.е. да пристапиш до N-тиот елемент. Дали ќе употребиш array или list? Ако незнаеш како се имплементирани ќе ти биде сеедно, има шанси да употребиш list (на пример std::list наместо std::vector во C++) - и ќе погрешиш, бидејќи пристапот на N-тиот елемент во листа е O(n) наместо O(1) кај вектор.

Тоа ми беше поентата...

Токму затоа напишав неколку поста погоре
Многу јасно дека има разлика дали ќе искористиш array или vector или нешто сосим трето за некој проблем...
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
OT: толку ли бе не може pointer да си остане поинтер на македонски? Аман со преводиве :) Ме потсеќа на "ново јазиче" во мозила :))
 

HHH

Intern
20 февруари 2008
35
0
Zaboravite da mu se zablagodarite na BAGI za it-sorabotkata.
Inaku drugite potprasanja bea za preporacana literatura i
dali ovie algortmi se primenuvaat vo sekojdnevnite aplikacii ?????

Dali e tocna forumulata
algorithms + data structures = programs
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Dajte nekoj predlog za ebook literatura za ovaa tema.
Samo implementacijata neka bide vo c++ .....
i edno prasanje:
dali vredi da i se posveti poveke vnimanie na ovaa disciplina vo programiranjeto?


"Introduction to Algorithms", ovaa ti e najdobrata kniga, ali baagi zaebana u smisol mnogu teorija i dokazi. Ili, bilo koja kniga od Sedgewick, posebno "Algorithms in Java" - http://www.cs.princeton.edu/~rs/ A dali vredi - zavisi sto sakas da rabotis ponatamu. U princip, ako si za programiranje ili bilo so povrzano so Computer Science, ondak e definitivno fundamentalno da se sfati i pomine.

I ne znam zosto kursot e samo za data structures.. toa ti se obicni kontejneri na podatoci, ti trebaat soodvetni algoritmi so koi ke se manipuliraat. Bez da se nauci nesto od oblasta na algoritmi e malku pointless, mislam sto ke pravis ke cuvas podatoci.. ok.. ke si stavas meso vo frizider i ke si go cuvas, sto ke ti e da go peces i jades :D

Vo vrska so predlogot za knigata od Mark Allen Weiss c data structures e stvarno
dupka nevidena.
Retko ke se najde nekoj sto ke moze da ja sfati.
Celata se sostoi od eden vid na pseudo-kodovi (nikade ne najdov cel kod) i nerazbirlivi funkcii + knigata se stara 10 godini i nema OOP programi.
Mislam deka e podobro i polesno da se implementiraat vo Java, no sega za sega c++
mi e prioritet.


Ne sum cul za knigata, ali samo zatoa sto nema realni kodovi ne znaci deka ne cini. Se lazes ako mislis deka ke naucis bolje so toa so ke go prepises kodot od knigata i kompajliras ;)

Spored mene, pseudo kod e sekogas bolje nego nekoj vistinski kod, zatoa sto nemas potreba da naucis nekoj si tamu jazik samo za da mozes da ja sfatis knigata. I programskite jazici se menjaat nonstop, no bas zatoa sto e so pseudo kodovi knigata e potpuno validna i denes, bez razlika sto e 10 godini stara.

OOP e neso sosem treto, i u princip nema potreba da se mesa so vakvi fundamentalni raboti kako algorithms & data structures.

Битно е и да има некој како хаџи што ќе ЗНАЕ да објасни... Претпоставувам дека на факултетите во Ск е далеку од тоа...

Да не зборам кај мене на факс (SEEU). Може и цел ден да предава и пак никој ништо да не го сфати. Се зависи до професорот, доброто предавање не може да биде заменето со ниедна книга.

da da...toa e najbitno i zaboraviv da go kazam!
MORA nekoj dobro da go objasni, jas i StarBuck mislam deka imavme eden od najdobrite profesori sto mozel da predava data strukturi, zatoa bese fun ride izucuvanjeto na istite


Ne bi rekol deka profesorot ili faxot e tolku biten. Najbitna e zelbata da se nauci nesto. Jas na primer ovie raboti gi nauciv sam vo sredno, bez da imam mnogu znaenje od nekakvo si high level programiranje (znaev pascal, ali toa bese u stilo na if then, loops i slicni gluposti).

No mnogu jasno - koga veke odis i plakas fax, bi trebalo da ima nekoj kvalitet :)

Dali e tocna forumulata
algorithms + data structures = programs


Definitivno tocna ;) Imam edna bugarska kniga -- "Programirane = ++Algoritmi", i mnogu dobro e objasnet naslovot vo predgovorot (veruvam deka site znaete so znaci ++nesto). Me mrzi da pisuvam, ako nekoj go zanima moze da gi slikam stranite pa citajte (samo sto e na bugarski..) :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,045
Мислења
870,718
Членови
30,376
Најнов член
7ea734
На врв Дно