1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Data Roaming

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Ivicakmk, 9 Мај 2019.

 1. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,999
  1,238
  5 oктомври 2007
  Машко
  Vo poslednive 2-3 godini kolku pamtam, licno i na clenovi od blisko semejstvo za koj sum videl smesnite detalni smetki se najrazlicni telefoni. Xiaomi Note4x i 5 plus, LG L60 i F70, Samsung s6 mini i s7, Huawei P10, i 2 Alcateli (zemeni od Vip). Isto i na drugar si IPhone 6plus.
  A sto im znaci "ponovive" ? E da ne sum testiral na Nokia 3310

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 2. Ivicakmk

  Ivicakmk
  Intern

  49
  10
  20 Јуни 2008
  Машко
  Е ајде де, навистина не ми е јасна нивната логика, ако ја има воопшто...
   
 3. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,049
  1,106
  6 Декември 2016
  Машко
  Eве ме и мене со ИДИОТИВЕ. Гледам во апликацијата Мојот ВИП ме имаат задолжено 663 денари за 1.66мб (17 конектирања вкупно) интернет во роаминг (Грција) кој го немам користено. Немам ни уклучено cellular дата на телефонот, на Фејсбук чат се правдаат дека немам ставено забрана за интернет роаминг преку апликацијата (што е точно), но сепак сум ИТ инжинер кој знае што прави со мобилните. Ми рекоа да почекам да стигне и официјално сметката за јули, па да поднесам приговор.

  Се докажал некој со ботовиве и со ваквиот проблем уствари? Гледам и @bxxxn го имал истиов проблем, истото задолжување

   
  На borcep и Psycore им се допаѓа ова.
 4. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  763
  835
  2 Март 2011
  Машко
  Roaming-от е една од најголемите криминали кои се меѓународно легализирани. Буквално може да те остави на питачки стап нивна или твоја грешка за нешто што не треба да се наплаќа и претставува криминал затоа што ти наплаќаат во крв нешто што нема никаков трошок. Замисли да потрошиш 10гига во роаминг на грешка, станот ли ќе го продаваш да ја платиш сметката? Јас имам кошмари од роамингот, исклучен ми е дата роаминг преку VIP профилот, преку андроид телефонот и пак ми е страв кога одам во странство.
   
  На Balanar му/ѝ се допаѓа ова.
 5. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  225
  199
  25 Април 2011
  Јас од лани веќе си практиркувам инернет во роаминг пакет.
  2GB за 500 денари ми е win-win комбинација. Цело време си имаш интернет како да си дома и плус тоа доколку се врзе на погрешна мрежа ти го гаси автоматски пристапот до интернет и не ти наплаќа ништо додатно.
   
 6. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,999
  1,238
  5 oктомври 2007
  Машко
  Џабе и роаминг пакет. Повели искуство од пред 10 дена. VIP
  Сега чекам сметка да видам демек сами ги бришеле, што не ми се верува, или ќе се заебавам со приговори.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 7. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,049
  1,106
  6 Декември 2016
  Машко
  Па win-win комбинација е припејд број од нивни оператор, Космоте имаат 8 гига за 8 евра летово. Ако веќе збориме за интернет достапност.

  А не вакви умрени багови, 17 конектирања со 1.66мб вкупно ми се наплатени 663 денари. Да сум уклучил - да не ми е криво. Не им ги давам, до АЕК ќе одам ММЕ

  @marv - И ти ли бре истово ццц
   
  На damil и borcep им се допаѓа ова.
 8. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  225
  199
  25 Април 2011
  Ги бришат без никаков проблем. Имаа запишано кај сопругата некои 1700-1800 ден во Италија, но заедно со фактурата стигна и книжно одобрение за нив.
   
  На kirev и Balanar им се допаѓа ова.
 9. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,999
  1,238
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ќе видиме и ќе пренесам.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На Balanar му/ѝ се допаѓа ова.
 10. mviktors

  mviktors
  Practice makes perfect

  958
  1,288
  25 oктомври 2012
  Машко
  Мене 3 месеци по ред Телеком ми фактурира роаминг интернет за дестинација „APN Catch All“. Во три различни држави (Бугарија, Швајцарија, Грција), со тоа што додека бев во Бугарија дата конекцијата ми беше поставена на вториот сим на ВИП. Поднесов приговор и за мај и за јуни, двата се прифатени, сега чекам сметка за јули да ми стигне и таа да ја оспорам. Не знам што е проблемот ама не е решение на секое излегување од државата да поднесувам приговори.

  телеком.PNG
   
 11. damil

  damil
  On your way to fame

  602
  505
  2 Јануари 2015
  Машко
  Иначе и мене ми стигна 1200 за нет, иако ми беше исклучен mobile data, ама имав уклучено use mobile data when wi-fi signal is week.

  Едвај го најдов, ова е ваљда:

  [​IMG]

  Можда @smole може да даде предлог друг.

  Πακέτα Internet
   
  Последна промена: 22 Јули 2019
 12. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,049
  1,106
  6 Декември 2016
  Машко
  https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/giga_paketa.html

  Ете ги, тој е. Ме зачуди на сликава твоја пошто пишува 8 гига за навигација...

  Bio juče u Germanos prodavnici.
  Imaju Cosmote Internet prepaid karticu (zove se "Whats Up") koju kada prvi put kupuješ platiš 5 Evra. Dopune mogu da se dokupe kod njih ili na internetu...
  U toku je prodajna akcija koja za 12 Evra daje 16Gb saobraćaja... Kome treba.

  Najsmešnije od svega je kad skineš aplikaciju Whats Up, kompletno je na Grčkom. Sve mi fizika ponovo dolazi na oči...
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 13. smole

  smole
  Unstoppable

  2,957
  3,297
  18 Април 2007
  Јас користам Водафон 7гб 15 дена 7 еур, не можам секоја година да купувам друга сим, а и за во ЕУ ја користам со тоа што помалце гига има за во ЕУ пакетов него 7гб (овие се за ГР).
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  822
  289
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Има едноставно решение се вика pre-paid.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 15. damil

  damil
  On your way to fame

  602
  505
  2 Јануари 2015
  Машко
  Ако имаш 15 години супер е решението.
   
 16. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  391
  198
  18 Март 2015
  Машко
  На моја грешка при промена на европска со телеком мк картица, имав оставено упален роаминг. После потрошени 1000 или 1500 денари ми стигна дека услугата ми е блокирана и да пратам смс доколку сакам да овозоможам пристап. За вип, не знам како е, али пријатно ме изненади потегот на телеком. Којзнае инаку колку ќе потрошев до крај на месец.
   
 17. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  763
  835
  2 Март 2011
  Машко
  Стасува известување за потрошени 3000 денари во разговор. Незнам како е за Data Roaming.
   
 18. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  763
  835
  2 Март 2011
  Машко
  Еднаш ми дојде сметка за роаминг додека бев во Градиште. Да пријатели, вие сте во Македонија, во Охрид си зборувате безгрижно и немате појма дека плаќате 100 денари минута. Во Вип проверија и утврдија дека навистина сум бил во Македонија а не во Албанија, но не сакаа да прифатат одговорност. За среќа стануваше збор за мала сума, инаку ќе требаше да одиме по судови до ден денешен а ова се случи 2012та. Веднаш потоа разбрав за некој што зборувајќи на мобилен додека бил на Охридско езеро платил 15.000 денари затоа што телефонот му префрлил на албанска мрежа. Ебати одморот.

  Сега имам фобии кога одам на езеро, постојано го гледам телефонот дали е на роаминг.
   
 19. damil

  damil
  On your way to fame

  602
  505
  2 Јануари 2015
  Машко
  Наместо на автоматско барање мрежа намести на мануелно и уживај си.
   
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 20. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  763
  835
  2 Март 2011
  Машко
  Така е наместено во моментов, но огромното мнозинство на корисници не знае тоа да го направи.
   
 21. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,294
  917
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  @DelphiUser не покрај езеро, пред мнооогу години, дома, сред град, во 2-3 сабајле ќе ми стигнеше СМС - среќен пат.... се префрлил на албанска мрежа..... после неколку префлања, го наместив на рачно бирање на мрежа...
   
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  822
  289
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Пред да ми дадат телефон од работа си цепав на припејд.
  Чиста сметка долга љубов, плаќаш што ти треба и нема скриени трошоци.
   
 23. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,294
  1,072
  26 Април 2013
  Машко
  На Телеком МК е така али на Вип не е така,затоа во мк само Телеком МК го преферирам за оператор.

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
 24. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  767
  1,232
  12 Септември 2013
  Машко
  Всушност мене на Вип ми стигна порака дека сум потрошил 1000ден интернет во роаминг и услугата ми е оневозможена.
   
  На goran_oh му/ѝ се допаѓа ова.
 25. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,294
  1,072
  26 Април 2013
  Машко
  Интересно јас додека користев Вип никогаш не ме известиле со порака нит ми сместиле нет,тоа беше пред нешто повеќе од 2 години.

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
Слични теми
 1. Xenor
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,548
 2. Vlatzki
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,629
 3. tomi
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  1,052
 4. l1d0v1c
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  557
 5. hemicharot
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  800
Вчитување...

Сподели

Вчитување...