1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Data Roaming

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Ivicakmk, 9 Мај 2019.

1. marv

marv
    Practice makes perfect

1,986
    1,217
    5 oктомври 2007
    Машко
    Vo poslednive 2-3 godini kolku pamtam, licno i na clenovi od blisko semejstvo za koj sum videl smesnite detalni smetki se najrazlicni telefoni. Xiaomi Note4x i 5 plus, LG L60 i F70, Samsung s6 mini i s7, Huawei P10, i 2 Alcateli (zemeni od Vip). Isto i na drugar si IPhone 6plus.
    A sto im znaci "ponovive" ? E da ne sum testiral na Nokia 3310

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

2. Ivicakmk

Ivicakmk
    Intern

49
    10
    20 Јуни 2008
    Машко
    Е ајде де, навистина не ми е јасна нивната логика, ако ја има воопшто...

3. Balanar

Balanar
    Practice makes perfect

1,041
    1,087
    6 Декември 2016
    Машко
    Eве ме и мене со ИДИОТИВЕ. Гледам во апликацијата Мојот ВИП ме имаат задолжено 663 денари за 1.66мб (17 конектирања вкупно) интернет во роаминг (Грција) кој го немам користено. Немам ни уклучено cellular дата на телефонот, на Фејсбук чат се правдаат дека немам ставено забрана за интернет роаминг преку апликацијата (што е точно), но сепак сум ИТ инжинер кој знае што прави со мобилните. Ми рекоа да почекам да стигне и официјално сметката за јули, па да поднесам приговор.

Се докажал некој со ботовиве и со ваквиот проблем уствари? Гледам и @bxxxn го имал истиов проблем, истото задолжување

На borcep и Psycore им се допаѓа ова.
  4. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

738
    824
    2 Март 2011
    Машко
    Roaming-от е една од најголемите криминали кои се меѓународно легализирани. Буквално може да те остави на питачки стап нивна или твоја грешка за нешто што не треба да се наплаќа и претставува криминал затоа што ти наплаќаат во крв нешто што нема никаков трошок. Замисли да потрошиш 10гига во роаминг на грешка, станот ли ќе го продаваш да ја платиш сметката? Јас имам кошмари од роамингот, исклучен ми е дата роаминг преку VIP профилот, преку андроид телефонот и пак ми е страв кога одам во странство.

На Balanar му/ѝ се допаѓа ова.
  5. DareDevil

DareDevil
    Gaining Experience

225
    199
    25 Април 2011
    Јас од лани веќе си практиркувам инернет во роаминг пакет.
    2GB за 500 денари ми е win-win комбинација. Цело време си имаш интернет како да си дома и плус тоа доколку се врзе на погрешна мрежа ти го гаси автоматски пристапот до интернет и не ти наплаќа ништо додатно.

6. marv

marv
    Practice makes perfect

1,986
    1,217
    5 oктомври 2007
    Машко
    Џабе и роаминг пакет. Повели искуство од пред 10 дена. VIP
    Сега чекам сметка да видам демек сами ги бришеле, што не ми се верува, или ќе се заебавам со приговори.

7. Balanar

Balanar
    Practice makes perfect

1,041
    1,087
    6 Декември 2016
    Машко
    Па win-win комбинација е припејд број од нивни оператор, Космоте имаат 8 гига за 8 евра летово. Ако веќе збориме за интернет достапност.

А не вакви умрени багови, 17 конектирања со 1.66мб вкупно ми се наплатени 663 денари. Да сум уклучил - да не ми е криво. Не им ги давам, до АЕК ќе одам ММЕ

@marv - И ти ли бре истово ццц

На damil и borcep им се допаѓа ова.
  8. DareDevil

DareDevil
    Gaining Experience

225
    199
    25 Април 2011
    Ги бришат без никаков проблем. Имаа запишано кај сопругата некои 1700-1800 ден во Италија, но заедно со фактурата стигна и книжно одобрение за нив.

На kirev и Balanar им се допаѓа ова.
  9. marv

marv
    Practice makes perfect

1,986
    1,217
    5 oктомври 2007
    Машко
    Ќе видиме и ќе пренесам.

На Balanar му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mviktors

mviktors
    Practice makes perfect

958
    1,288
    25 oктомври 2012
    Машко
    Мене 3 месеци по ред Телеком ми фактурира роаминг интернет за дестинација „APN Catch All“. Во три различни држави (Бугарија, Швајцарија, Грција), со тоа што додека бев во Бугарија дата конекцијата ми беше поставена на вториот сим на ВИП. Поднесов приговор и за мај и за јуни, двата се прифатени, сега чекам сметка за јули да ми стигне и таа да ја оспорам. Не знам што е проблемот ама не е решение на секое излегување од државата да поднесувам приговори.

телеком.PNG

11. damil

damil
    On your way to fame

601
    505
    2 Јануари 2015
    Машко
    Иначе и мене ми стигна 1200 за нет, иако ми беше исклучен mobile data, ама имав уклучено use mobile data when wi-fi signal is week.

Едвај го најдов, ова е ваљда:

Можда @smole може да даде предлог друг.

Πακέτα Internet

Последна промена: 22 Јули 2019
  12. Balanar

Balanar
    Practice makes perfect

1,041
    1,087
    6 Декември 2016
    Машко
    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/giga_paketa.html

Ете ги, тој е. Ме зачуди на сликава твоја пошто пишува 8 гига за навигација...

Bio juče u Germanos prodavnici.
    Imaju Cosmote Internet prepaid karticu (zove se "Whats Up") koju kada prvi put kupuješ platiš 5 Evra. Dopune mogu da se dokupe kod njih ili na internetu...
    U toku je prodajna akcija koja za 12 Evra daje 16Gb saobraćaja... Kome treba.

Najsmešnije od svega je kad skineš aplikaciju Whats Up, kompletno je na Grčkom. Sve mi fizika ponovo dolazi na oči...

На damil му/ѝ се допаѓа ова.
  13. smole

smole
    Unstoppable

2,950
    3,291
    18 Април 2007
    Јас користам Водафон 7гб 15 дена 7 еур, не можам секоја година да купувам друга сим, а и за во ЕУ ја користам со тоа што помалце гига има за во ЕУ пакетов него 7гб (овие се за ГР).

На damil му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Happy

Happy
    Gaining Experience

816
    288
    21 Јуни 2010
    Wellness советник
    Има едноставно решение се вика pre-paid.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација

15. damil

damil
    On your way to fame

601
    505
    2 Јануари 2015
    Машко
    Ако имаш 15 години супер е решението.

16. stefan_mkd

stefan_mkd
    Gaining Experience

387
    197
    18 Март 2015
    Машко
    На моја грешка при промена на европска со телеком мк картица, имав оставено упален роаминг. После потрошени 1000 или 1500 денари ми стигна дека услугата ми е блокирана и да пратам смс доколку сакам да овозоможам пристап. За вип, не знам како е, али пријатно ме изненади потегот на телеком. Којзнае инаку колку ќе потрошев до крај на месец.

17. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

738
    824
    2 Март 2011
    Машко
    Стасува известување за потрошени 3000 денари во разговор. Незнам како е за Data Roaming.

18. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

738
    824
    2 Март 2011
    Машко
    Еднаш ми дојде сметка за роаминг додека бев во Градиште. Да пријатели, вие сте во Македонија, во Охрид си зборувате безгрижно и немате појма дека плаќате 100 денари минута. Во Вип проверија и утврдија дека навистина сум бил во Македонија а не во Албанија, но не сакаа да прифатат одговорност. За среќа стануваше збор за мала сума, инаку ќе требаше да одиме по судови до ден денешен а ова се случи 2012та. Веднаш потоа разбрав за некој што зборувајќи на мобилен додека бил на Охридско езеро платил 15.000 денари затоа што телефонот му префрлил на албанска мрежа. Ебати одморот.

Сега имам фобии кога одам на езеро, постојано го гледам телефонот дали е на роаминг.

19. damil

damil
    On your way to fame

601
    505
    2 Јануари 2015
    Машко
    Наместо на автоматско барање мрежа намести на мануелно и уживај си.

На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
  20. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

738
    824
    2 Март 2011
    Машко
    Така е наместено во моментов, но огромното мнозинство на корисници не знае тоа да го направи.

21. Taurus

Taurus
    Модератор

2,294
    917
    13 oктомври 2007
    Машко
    UI Designer
    @DelphiUser не покрај езеро, пред мнооогу години, дома, сред град, во 2-3 сабајле ќе ми стигнеше СМС - среќен пат.... се префрлил на албанска мрежа..... после неколку префлања, го наместив на рачно бирање на мрежа...

На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
  22. Happy

Happy
    Gaining Experience

816
    288
    21 Јуни 2010
    Wellness советник
    Пред да ми дадат телефон од работа си цепав на припејд.
    Чиста сметка долга љубов, плаќаш што ти треба и нема скриени трошоци.

23. goran_oh

goran_oh
    Practice makes perfect

1,292
    1,065
    26 Април 2013
    Машко
    На Телеком МК е така али на Вип не е така,затоа во мк само Телеком МК го преферирам за оператор.

Sent from my GM1910 using Tapatalk

24. borcep

borcep
    Practice makes perfect

764
    1,231
    12 Септември 2013
    Машко
    Всушност мене на Вип ми стигна порака дека сум потрошил 1000ден интернет во роаминг и услугата ми е оневозможена.

На goran_oh му/ѝ се допаѓа ова.
  25. goran_oh

goran_oh
    Practice makes perfect

1,292
    1,065
    26 Април 2013
    Машко
    Интересно јас додека користев Вип никогаш не ме известиле со порака нит ми сместиле нет,тоа беше пред нешто повеќе од 2 години.

Sent from my GM1910 using Tapatalk

Слични теми
  1. Xenor
    Одговори:
    9
    Прегледи:
    1,548
  2. Vlatzki
    Одговори:
    6
    Прегледи:
    1,629