1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Туторијал Data mining со Octoparse, Honeyland номинација за Оскар? и малку Excel

Дискусија во форумот 'Туторијали' започната од Avid, 27 oктомври 2019.

 1. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,983
  4,223
  28 oктомври 2008
  Колку и да сакам да победи во категоријата "Најдобар документарец" (за најдобар странски филм сигурно не, "Parasite" има да собере барем 3 награди), треба да се има предвид фактот дека не секогаш победува најдобриот. Зад American factory стои Netflix кој е бескрупулозен во неговиот поход на освојување Оскари, и продукциските куќи Participant Media и Higher Ground (вторава е чедо на Мишел и Барак Обама), а за жал полтиката е присутна дури и во Аcademy awards...
   
  gocetan, igor_igor, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. krema

  krema
  Professor

  10,020
  9,654
  24 Јуни 2009
  Машко
  Сите опции се отворени, ќе видеме вечер. :)
   
 3. alkibijad01

  alkibijad01
  Gaining Experience

  154
  130
  8 oктомври 2016
  Ако постои космичка правда, ред е еден Оскар да добие Медена земја.

  Sent from my Redmi
   
 4. krema

  krema
  Professor

  10,020
  9,654
  24 Јуни 2009
  Машко
  Еден ќе земе сигурно, за два ќе видеме вечер.
   
 5. Avid

  Avid
  Guru

  4,169
  6,213
  21 Јануари 2009
  Шшш документарец мора да земеме!
  Секако! Би ми (а верувам и ни) било мило.
  Само @Goran995 уште нема пишано потврда за присуство, а @spiritBreaker измести планови не бил во Скопје па изглеа презакажуеме за вторник ама тогаш ќе бидам веќе малку оладен...
   
  Oktar, Маша и на spiritBreaker им се допаѓа ова.
 6. Avid

  Avid
  Guru

  4,169
  6,213
  21 Јануари 2009
  ФАКИНГ БУЛШИТ

  океј идеме сеа на паразитот да му го собереме оскарот :D
   
  На olikomerc и -={K-O-R-U-N}=- им се допаѓа ова.
 7. Avid

  Avid
  Guru

  4,169
  6,213
  21 Јануари 2009
  Ма свееееееееееее
   
 8. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Intern

  63
  34
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Може ли просто појаснување за јас и за нас глупите што точно направи со Оctoparse? Јас го разбрав само површински (дека дигаш imdb гласови?! )
   
 9. Avid

  Avid
  Guru

  4,169
  6,213
  21 Јануари 2009
  1. Прво ги собрав сите линкови од Википедија статии за филмовите.
  2. Потоа од тие статии ги собрав ИМДБ линковите за филмовите.
  3. Потоа од ИМДБ линковите ги собрав бројот на гласови и оценките за филмовите.

  Првиот и вториот чекор беа непотребни затоа што веќе имаше некоја страна каде што беа ставени линковите од ИМДБ за филмовите.
   
 10. krema

  krema
  Professor

  10,020
  9,654
  24 Јуни 2009
  Машко
  Тешка статива, ај догодина повеќе лоби и среќа.
   
 11. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Intern

  63
  34
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп

Сподели

Вчитување...