1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Darkweb & Silkroad

Дискусија во форумот 'Дигитални Крипто-валути' започната од netgod, 2 ноември 2019.

 1. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  421
  352
  4 oктомври 2011
  Машко
  3.0 беше угасен заради причината од погоре. Но ова е 3.1 направен од 2ца кои што се одделиа од вкупно 5 луѓе што стоеа позади проектот 3.0
   
  На netgod му/ѝ се допаѓа ова.
 2. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,612
  1,228
  2 Јануари 2012
  Ок и ако се знае кој го направил логично ви е да е леџит сајт?
   
 3. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,460
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Абе каков леџит кога дрога и оружје се продава, да не зборам за она најлошото.
   
  На netgod и TATA_MATA им се допаѓа ова.
 4. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  421
  352
  4 oктомври 2011
  Машко
  Ако мислиш на леџит каде што нема да го направат истото што го направија со 3.0, незнам а и не ме интересира. А ако мислиш на леџит каде што се продава се и сешто, не.
   
 5. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,353
  797
  12 Април 2017
  Машко
  Леџит :D Никој не иде на дарк веб за "леџит" работи да гледа/прави.
   
 6. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  393
  306
  13 Март 2017
  Машко
  99.9% од отворените линкови т.е што можеш да ги најдеш и ги има на hidden wiki, се превара, а и доста е голема веројатноста што и да нарачаш, ти го фатат и ти дојдат на врата . За добри и сигурни линкови, посебно за наркотици, би ти препорачал да побараш инвајт. Силкроад ти е најпознатиот онион домеин за наркотици, а и број 1 место каде имаат најмногу апсено (изгуглај ќе прочитач повеќе).

  Што и да правиш, ако уопште пробаш да нарачаш нешто, симни си впн и виртуелна машина. А претпоставувам дека ќе ти стане интересно да шеташ низ линкови, па да не закачиш + некоја глупост на пц.
   
 7. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  421
  352
  4 oктомври 2011
  Машко
  Не е баш точно ова.

  Сценарио: Нарачувате, да речеме стига во пошта и по некоја случајност го наоѓаат пакетот и ви праќат писмо дека стоката е запленета. Следи процес каде што полицијата почнува да истражува. И да речеме како ќе докажат они дека јас сум тој што го нарачал тоа а не ми прави некој намерно некоја замка? Да речеме константно ми праќа работи?

  Од линковите што ги има на hidden wiki, само 1 од нив е превара. Другите си испорачуваат без проблем. Има на дарк вебот страница каде што можеш според "PGP key" да најдеш вендор кој што стои позади страната каде што оперира и да му видиш колку рејтинг има и колку пратки има пратено и задоволни муштерии. Сега моментално е хит секој од големите вендори да си прави нивна страна и да си испорачува.

  Позади секој искусен вендор стои комуникација преку PGP (еден вид на енкриптирање на пораките и информациите при нарачка или стапување во контакт). Само тој што го има "public key" кој што е поврзан со "PGP" енкрипцијата може да ја декриптира пораката и да ја прочита (во овој случај станува збор помеѓу клиент и вендор) каде што си разменуваат public key и така продолжуваат со комуникација. Може да прочитате повеќе за PGP тука и една од најкористените е така наречен оперативниот систем Tails каде што има се што ви треба за да се поврзете со дарк вебот. Или Kleopatra за на windows & linux и други ОС.

  Моментално има само 3 форуми каде што работат со систем на инвајт и не се баш популарни. Едино нешто што треба да се пазете е од страни каде што бараат јава скриптата да ви биде уклучена и тогаш може лесно да наебете. Додека пак околу 99% од страните ги имаат сите овие работи исклучено и нема шанси да закачите нешто.

  И полека маркетите воведуваат Монеро како систем за плаќање и го отфрлаат БТЦ, но треба време.
   
  На netgod му/ѝ се допаѓа ова.
 8. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,612
  1,228
  2 Јануари 2012
  Мислам на тоа дека ако се знае кој го направил овој маркет дека не е логично да е леџит маркет од каде што може да порачуваш ствари без некои задни намери од владини организации.
   
 9. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  421
  352
  4 oктомври 2011
  Машко
  Не се знае :) а и немаш гаранција дека тој нема да ги објави твоите информации. Се се сведува на база на доверба. Некои нагласуваат дека после нарачка твоите информации се бришат но колку е тоа веродостојно не се знае.

  Главна мета на полицијата се најголемите продавачи и дел од тие што купуваат во поголеми количини. Но не значи дека и тие што купуваат за персонална употреба нема да ги гонат.

  На пример на главната страница на Холандската полиција што ја има на дарк вебот е напишано дека главна мета им се најголемите продавачи, а тие што купиле за персонална употреба нема да ги замараат.
   
  На netgod му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,353
  797
  12 Април 2017
  Машко
  Keyword:
  Во холандија исто така држават им продава квалиетна дрога пред кафиќи за да не шмркаат цемент - или така ми кажа еден холанганец.
   
 11. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,612
  1,228
  2 Јануари 2012
  Се знае или не се знае сега збунет сум.
   
 12. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  393
  306
  13 Март 2017
  Машко
  Ова го збориш од тоа што си прочитал на нет или? Не би било убаво сеа да си го мериме или инкриминираме :), ама не е така сјајно ко што мислиш. Ако сакаш и ако те интересира, у пм ќе ти образложам.. а и ќе ти дадам докази, чисто да се увериш. А ако дојде веќе до полиција, баце, толку ти е. Објаснувај ти после на судови дека некој те мести.. Ќе си паднеш така добро и сите среќни и задоволни.

  Дело со популарноста на вендорот, така е, ама и не е. Зошто добар дел од посетеноста, се луѓе со слабо или ич искуство со вакви работи, па кога ќе прочитаат вакви информации, мислат дека имаат некаква сигурност. Фејк се.. Така функционираат да, ама пак ќе ти нагласам, 90% се скамови. Имај ти комуникација со тој, некој си од некаде, што ти прима крипто, па после објасни се зошто ништо не ти стига. Да не ќе се жалиш некаде? Тие сигурни линкови кај што можеш да нарачаш нелегални работи и да ти стигнат дома на врата без никакви прашања, ја и ти само со гуглање не ги наоѓаме.
   
  На netgod му/ѝ се допаѓа ова.
 13. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  421
  352
  4 oктомври 2011
  Машко
  Не се знаат имињата, само се знае дека се вкупно 5 луѓе од кои само 2ца од нив продолжиле со 3.1

  Не трескам на памет, ова го кажувам лично од искуство бидејќи работам 6 години во компанија што се бави со овие работи на дарк вебот.

  Во врска со полицијата. Имало случаеви каде што се праќале пратки на луѓе кои што не се поврзани со ова и немале апсолутно никаква допирна точка и на крај пакетот се отвара и се наоѓа тоа што е внатре. На човекот му стигнува писмо дека е запленето, овој збунет иди да провери што се дешава и од таму почнува цела постапка за на крај да испадне дека некој ги праќал на рандом адреси за да види дали неговата заштита ќе пројде преку скенер. Она што е смешно е дека типот што праќал оставил отисоци внатре во пликото и според тоа е фатен и го признал сето ова.

  Уште еднаш ке ти кажам. Не се 90% скем тие линкови, и да, само со гуглање можеш да дојдеш до такви страни каде што може да нарачаш а да не бидиш измамен дека нема да ти стигне. А да, убаво сум запознаен и со фејк страни кои што шират фејк фидбек само за некој да се наклини но како што напоменав има страна каде што се проверуваат сите продавачи според фидбекот и на кои маркети се активни и според тоа дел од тие што би рекол дека имаат еден вид на "искуство" се решаваат да нарачат. И само едно нешто ќе ти кажам, начинот на кој што го користат и техниката, проаѓа 99% на царина и скоро секој еден од нив ја користи.
   
  На netgod и OldSchoolPvP им се допаѓа ова.
 14. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,353
  797
  12 Април 2017
  Машко
  Загрижувачки :D
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 15. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  421
  352
  4 oктомври 2011
  Машко
  Ептен е загрижувачки што даваат една програмерска плата за ова ;)
   
  На netgod му/ѝ се допаѓа ова.
 16. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  390
  351
  21 Мај 2017
  Машко
  Кој гарантира дека тоа што ќе го платиш ќе биде испорачано, има ли некој систем за повраток на сретства во случај на измама?
  Ова од секад ме интересирало за црниов маркет.
   
 17. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  421
  352
  4 oктомври 2011
  Машко
  Има, исто како на Алиекспрес. Имаш рок. Сите од тие што продаваат ти го праќаат преку брза пошта така да би требало да ти стигне за 7-11 дена максимум, освен ако не се погодат некои празници. Тракинг некои даваат некои не даваат. Ако сакаш да си платиш плус за тракинг тоа е твое. Од кога ке стигне пратката имаш најмногу 1 недела да му ги пуштиш парите, доколку не ги пуштиш ти за тој период системот автоматски му ги пушта парите на продавачот.

  Доколку во случај не стигне пратката или е "изгубена" тогаш се договараш со продавачот и ти средува нова пратка или парите си ги враќаш со еден клик "refund". Но исто е битно и да се гледа репутација на продавачот.
   
  На netgod и itstheigyg им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...