1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Darkweb & Silkroad

Дискусија во форумот 'Дигитални Крипто-валути' започната од netgod, 2 ноември 2019.

 1. netgod

  netgod
  Intern

  18
  15
  1 ноември 2019
  Машко
  Дали има некој искуство со користење на горенаведениот портал ( форум )
  Се работи за црниот маркет во светот. Прифаќаат трансакции само со одредени дигитални крипто валути. Влезот е исклучиво со нивни VPN. Го имаат едно од најдобрите секјурити кога се работи за приватноста на целата мрежа барем видено од мене до сега. Позитивно сум изненаден од начинот на кој им се поставени безбедносните софтвери.

  Би Ви бил благодарен доколку споделите со мене било какво искуство.

  Со многу љубов
  IMG_20191024_111546_062.jpeg

  Испратено од netgod преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 2 ноември 2019
 2. Avid

  Avid
  Guru

  4,466
  6,721
  21 Јануари 2009
  Honeypot.
   
  TATA_MATA, Маша и на netgod им се допаѓа ова.
 3. netgod

  netgod
  Intern

  18
  15
  1 ноември 2019
  Машко
 4. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,571
  4,002
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Па нели си хакер а првпат дознаваш за дарквебот и за исплатите со крипто валутите :D
   
  Zippo, netgod и на Маша им се допаѓа ова.
 5. netgod

  netgod
  Intern

  18
  15
  1 ноември 2019
  Машко
  Тоа ти е животот брат ми

  Бев хакер на времето... Додека не ме хакнаа Ми ги собраа сите роотови, шелови, ботови. Животот ме однесе во друга насока. Сега бидејќи имам време за себе и за тоа што сакам да го работам благодарение на дигиталните крипто валути го истражувам пазарот веќе подолго време. Нов сум на форумов и ме интересира што ќе кажат неговите ценети јусери.

  Бај д ваи не сум нов со крипто валутите, нејзините исплати, препаид картици кои се користат за подигање на кешот надвор од земјата наша по банкомати.

  Како што наведов претходно ме интересира јусер експириенс. Ништо помалку и ништо повеќе.

  Ви се извинувам ако сум погрешил што сум поставил прашање. Мислам дека форумот е баш за такви работи. Неможев да пронајдам пост во врска со моето прашање па затоа и го креирав. Простете ако сум грешка. Човек учи додека е жив. Највеќе од своите грешки.

  Ти благодарам на критиката и прости ми ако не сум се изразил како што треба.

  Имај убав ден.

  Испратено од netgod преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 2 ноември 2019
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  951
  1,048
  9 Декември 2015
  Машко
  Not today Mr. Officer.
   
  На TATA_MATA, Boldozer, Speedster и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. netgod

  netgod
  Intern

  18
  15
  1 ноември 2019
  Машко
  Далеку од Офицер Немам таква инспирација воопшто

  Испратено од netgod преку IT.mk форум апликација
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,342
  791
  12 Април 2017
  Машко
  Како го заклучи ова? Ова што го правиш, како прво е нелегално...
   
  На Zippo и mkextremer им се допаѓа ова.
 9. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,139
  698
  5 Јуни 2007
  Машко
  Постојат податоци дека длабокатамрежа почетоците ги има уште од 1999-та година навака. Убиството на Аркан е една од првите нарачки на истата.
   
  На Avid и netgod им се допаѓа ова.
 10. netgod

  netgod
  Intern

  18
  15
  1 ноември 2019
  Машко
  Поставување прашање за нешто што постои на интернет и веќе се запознаени властите во светот е нелегално

  Нека ми простат сите за моето нелегално однесување. Каде да прочитам за законските прописи пријателе Дали си ти еден од консултантите на Власта Зошто не е банирана ајпи адресата

  Јас не носам заклучоци, туку напротив поставувам прашања поврзани со дигиталните крипто валути и нивната моментална примена во светот.

  Многу работи се нелагални во светот, па и кај нас, а ипак има луѓе кои ги користат односно акцесот до истите не е баниран. Не е моја работа да менувам закони и прописи туку да си прашам се што ме интересира а воедно ќе бидат информирани сите тие што ги интересира нешто повеќе. Форумот е за дискусија нели

  Повторно ќе речам простете, но како може поставување на прашање да биде нелегално незнам. Очигледно не сум учен доволно. Затоа имаме и некој учен што сигурно се сеќира на ова прашање. Искрено се надевам дека е така

  бај д веј Можат слободно да ги пријават и тужат горенаведените.

  Имај убав ден пријателе.
  Испратено од netgod преку IT.mk форум апликација

  Ако не е тајна каде да прочитам повеќе околу ова

  Ти благодарам однапред.

  Со почит,
  Испратено од netgod преку IT.mk форум апликација
   
  Изменето од модератор: 2 ноември 2019
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  951
  1,048
  9 Декември 2015
  Машко
  Во денешно време овие мрежи сигурно се под целосна контрола на тајните служби.
   
  На netgod му/ѝ се допаѓа ова.
 12. netgod

  netgod
  Intern

  18
  15
  1 ноември 2019
  Машко
  Интересно размислување. Тајните служби се тие кои работат на црно. Се е наопаку у денешно време
  Испратено од netgod преку IT.mk форум апликација
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,342
  791
  12 Април 2017
  Машко
  @netgod Погрешно ме сват. Ти објави слика како го користиш, и напиша туторијал за тоа како други да се поврзат. Тоа е нелегалниот дел..

  А дискусија пак нека има, и јас сум заинтересиран :D
   
  На netgod му/ѝ се допаѓа ова.
 14. netgod

  netgod
  Intern

  18
  15
  1 ноември 2019
  Машко
  Креирање усер не е користење Нема никакви инструкции од моја страна како до таа слика. Инструкциите ги има на гоогле. Јас само истражувам за дигиталните крипто валути пријателе и воедно сум изненаден од нивната безбедност на употреба.
  Испратено од netgod преку IT.mk форум апликација
   
 15. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,829
  26,024
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  @netgod
  1. Прочитај правила.
  2. Имаш предупредување за дупли пост.
  3. Продолжи си со дискусијата и не ми реплицирај на поракава.
   
  Speedster, Avid, despotovikj и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,794
  1,168
  28 ноември 2015
  Машко
  Криптовалути како идеја се супер и ќе идат во подем, само луѓето не се свесни за колку парите се девалвираат.
  Бидејќи денарот е врзан за еврото, а еврото од 2011 има изгубено доста, вашите денари имаат помала вредност.
  Euro Dollar Exchange Rate (EUR USD) - Historical Chart
  Друга работа што ги прави примамливи се сигурност и приватност.
  Интернетот бил користен за нелегални работи пред да стигне меинстрим.
  И кога ќе размислиш зашто валутите(фиат) вредат е заради тоа што луѓето веруваат во својата влада. Во криптовалути вредноста доаѓа од сигурноста на парите, брзина на трансакцијата, мајнерите што ја одржуваат мрежата и спекулаторите.
  Да тие се волатилни, но сепак е добар експеримент за како твои пари се тие што ги чуваш клучевите (приватни) и никој не може да ти ги земе и контролира. За разлика од фиат каде што државата одлучува за што ќе прави и колку ќе има во опсег.
   
  На netgod му/ѝ се допаѓа ова.
 17. netgod

  netgod
  Intern

  18
  15
  1 ноември 2019
  Машко
  Децентрализација
  Испратено од netgod преку IT.mk форум апликација
   
 18. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  560
  391
  11 Февруари 2016
  Машко
  Ако на некого го интересира како е создаден првиот Silk Road, ја препорачувам книгата American Kingpin (ја има и во аудиобук верзија). Ако сакате скратена верзија (околу 4 и пол часа) еве линк до одличен подкаст:


  View: https://www.youtube.com/watch?v=d-3yVg6dZO8
   
  На netgod му/ѝ се допаѓа ова.
 19. netgod

  netgod
  Intern

  18
  15
  1 ноември 2019
  Машко
  Конечно нешто конкретно во врска со постот. Ти благодарам пријателе.

  Како ме нападнаа другите како синки јас да сум креатор на мрежата и како да сме во времето на Хитлер...
  Да не смееме слободно да се изразуваме за веќе постоечките случувања во Светот.

  Испратено од netgod преку IT.mk форум апликација
   
  itstheigyg, Avid, Ragnar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  421
  352
  4 oктомври 2011
  Машко
  Користење на ВПН е ОБАВЕЗНО. Јас би те советувал да си користиш ProtonVPN. И не, влезот не е исклучиво само со нивни ВПН туку со било кое ВПН.

  Наместо нивно ВПН или било кое ВПН што било која страна на подземјето го нуди би те советувал да го користиш горе наведеното и да не користиш во ниеден случај нивно. (имаш бесплатно на 3 сервери - Америка, Холандија и Јапонија (ма да ова последново лагира како лудо, но затоа Америка и Холандија без проблем можеш да ги користиш)

  Мое искуство е дека не вреди да се замараш со црниот маркет освен ако не сакаш да нарачаш некоја кока кола. Бидејки има огромна конкуренција сите меѓу нив се напаѓаат и летат ддосови на сите страни па затоа кога отвараш чекаш и по неколку минути да се отвори или додека се логираш паѓа страната и тек дури после некој саат може да се врати, exit scamovi се прават на секој чекор, се хакираат едни меѓу други (сега последно беше хак на Nightmare маркетот). Покрај тоа што можеш да најдеш секакви луди работи (замислете било што, што не е легално ке го најдете таму). Доколку се решиш да платиш со некоја крипто валута од новчаник преку берза има да го свириш клавирот заради тоа што е многу многу лесно да те најдат.

  Но има и нормални страници да си прочиташ вести поврзани со подземјето што е целосно легално, да користиш ред други сервиси како што е креирање на емаил, да изгледаш некој порнич итн ...

  Но има и организации кои што целосно ја надгледуваат оваа мрежа и ги следат трансакциите кои што се прават. Така да без разлика колку нови маркети ке се појават секогаш 1 ќе наебе.

  Моја препорака е да не се замарате заради тоа што е дувло на психопати, наркомани, педофили итн .... ќар немате од тоа.
   
  netgod, StalkeR, Speedster и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,342
  791
  12 Април 2017
  Машко
  Некој линк од вакви работи?
   
 22. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  421
  352
  4 oктомври 2011
  Машко
  На netgod му/ѝ се допаѓа ова.
 23. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,606
  1,224
  2 Јануари 2012
  Нели silkroad не постои од 2017?
   
 24. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,342
  791
  12 Април 2017
  Машко
  Уште 2 измислија од тогаш :D Сега е 3.0.

  Не сум заинтересиран за cheese pizza и слични работи... Се друго си има на плиток интернет. Фала.
   
  На netgod му/ѝ се допаѓа ова.
 25. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,606
  1,224
  2 Јануари 2012
  Silk Road (marketplace) - Wikipedia

  До ОП: Исто така како ја најде страната? Ако си ја нашол со пребарувања без некој да ти даде директен линк не верувам дека е вистински маркетот.
   

Сподели

Вчитување...