1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Darkweb & Silkroad

Дискусија во форумот 'Дигитални Крипто-валути' започната од netgod, 2 ноември 2019.

1. netgod

netgod
    Intern

18
    15
    1 ноември 2019
    Машко
    Дали има некој искуство со користење на горенаведениот портал ( форум )
    Се работи за црниот маркет во светот. Прифаќаат трансакции само со одредени дигитални крипто валути. Влезот е исклучиво со нивни VPN. Го имаат едно од најдобрите секјурити кога се работи за приватноста на целата мрежа барем видено од мене до сега. Позитивно сум изненаден од начинот на кој им се поставени безбедносните софтвери.

Би Ви бил благодарен доколку споделите со мене било какво искуство.

Со многу љубов
    IMG_20191024_111546_062.jpeg

Испратено од netgod преку IT.mk форум апликација

Последна промена: 2 ноември 2019
  2. Avid

Avid
    Guru

4,286
    6,376
    21 Јануари 2009
    Honeypot.

TATA_MATA, Маша и на netgod им се допаѓа ова.
  3. netgod

netgod
    Intern

18
    15
    1 ноември 2019
    Машко
  4. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,460
    3,825
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Па нели си хакер а првпат дознаваш за дарквебот и за исплатите со крипто валутите :D

Zippo, netgod и на Маша им се допаѓа ова.
  5. netgod

netgod
    Intern

18
    15
    1 ноември 2019
    Машко
    Тоа ти е животот брат ми

Бев хакер на времето... Додека не ме хакнаа Ми ги собраа сите роотови, шелови, ботови. Животот ме однесе во друга насока. Сега бидејќи имам време за себе и за тоа што сакам да го работам благодарение на дигиталните крипто валути го истражувам пазарот веќе подолго време. Нов сум на форумов и ме интересира што ќе кажат неговите ценети јусери.

Бај д ваи не сум нов со крипто валутите, нејзините исплати, препаид картици кои се користат за подигање на кешот надвор од земјата наша по банкомати.

Како што наведов претходно ме интересира јусер експириенс. Ништо помалку и ништо повеќе.

Ви се извинувам ако сум погрешил што сум поставил прашање. Мислам дека форумот е баш за такви работи. Неможев да пронајдам пост во врска со моето прашање па затоа и го креирав. Простете ако сум грешка. Човек учи додека е жив. Највеќе од своите грешки.

Ти благодарам на критиката и прости ми ако не сум се изразил како што треба.

Имај убав ден.

Последна промена: 2 ноември 2019
    На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

885
    947
    9 Декември 2015
    Машко
    Not today Mr. Officer.

На TATA_MATA, Boldozer, Speedster и уште 2 други им се допаѓа ова.
  7. netgod

netgod
    Intern

18
    15
    1 ноември 2019
    Машко
    Далеку од Офицер Немам таква инспирација воопшто

На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Futurelakimens

Futurelakimens
    On your way to fame

1,178
    643
    12 Април 2017
    Машко
    Како го заклучи ова? Ова што го правиш, како прво е нелегално...

На Zippo и mkextremer им се допаѓа ова.
  9. Mao

Mao
    On your way to fame

1,042
    566
    5 Јуни 2007
    Машко
    Постојат податоци дека длабокатамрежа почетоците ги има уште од 1999-та година навака. Убиството на Аркан е една од првите нарачки на истата.

На Avid и netgod им се допаѓа ова.
  10. netgod

netgod
    Intern

18
    15
    1 ноември 2019
    Машко
    Поставување прашање за нешто што постои на интернет и веќе се запознаени властите во светот е нелегално

Нека ми простат сите за моето нелегално однесување. Каде да прочитам за законските прописи пријателе Дали си ти еден од консултантите на Власта Зошто не е банирана ајпи адресата

Јас не носам заклучоци, туку напротив поставувам прашања поврзани со дигиталните крипто валути и нивната моментална примена во светот.

Многу работи се нелагални во светот, па и кај нас, а ипак има луѓе кои ги користат односно акцесот до истите не е баниран. Не е моја работа да менувам закони и прописи туку да си прашам се што ме интересира а воедно ќе бидат информирани сите тие што ги интересира нешто повеќе. Форумот е за дискусија нели

Повторно ќе речам простете, но како може поставување на прашање да биде нелегално незнам. Очигледно не сум учен доволно. Затоа имаме и некој учен што сигурно се сеќира на ова прашање. Искрено се надевам дека е така

бај д веј Можат слободно да ги пријават и тужат горенаведените.

Имај убав ден пријателе.

Ако не е тајна каде да прочитам повеќе околу ова

Ти благодарам однапред.

Со почит,

Изменето од модератор: 2 ноември 2019
    На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

885
    947
    9 Декември 2015
    Машко
    Во денешно време овие мрежи сигурно се под целосна контрола на тајните служби.

На netgod му/ѝ се допаѓа ова.
  12. netgod

netgod
    Intern

18
    15
    1 ноември 2019
    Машко
    Интересно размислување. Тајните служби се тие кои работат на црно. Се е наопаку у денешно време

На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Futurelakimens

Futurelakimens
    On your way to fame

1,178
    643
    12 Април 2017
    Машко
    @netgod Погрешно ме сват. Ти објави слика како го користиш, и напиша туторијал за тоа како други да се поврзат. Тоа е нелегалниот дел..

А дискусија пак нека има, и јас сум заинтересиран :D

14. netgod

netgod
    Intern

18
    15
    1 ноември 2019
    Машко
    Креирање усер не е користење Нема никакви инструкции од моја страна како до таа слика. Инструкциите ги има на гоогле. Јас само истражувам за дигиталните крипто валути пријателе и воедно сум изненаден од нивната безбедност на употреба.

15. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,554
    25,672
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    @netgod
    1. Прочитај правила.
    2. Имаш предупредување за дупли пост.
    3. Продолжи си со дискусијата и не ми реплицирај на поракава.

Speedster, Avid, despotovikj и на уште 1 им се допаѓа ова.
  16. StefAngel

StefAngel
    Practice makes perfect

1,706
    1,110
    28 ноември 2015
    Машко
    Криптовалути како идеја се супер и ќе идат во подем, само луѓето не се свесни за колку парите се девалвираат.
    Бидејќи денарот е врзан за еврото, а еврото од 2011 има изгубено доста, вашите денари имаат помала вредност.
    Euro Dollar Exchange Rate (EUR USD) - Historical Chart
    Друга работа што ги прави примамливи се сигурност и приватност.
    Интернетот бил користен за нелегални работи пред да стигне меинстрим.
    И кога ќе размислиш зашто валутите(фиат) вредат е заради тоа што луѓето веруваат во својата влада. Во криптовалути вредноста доаѓа од сигурноста на парите, брзина на трансакцијата, мајнерите што ја одржуваат мрежата и спекулаторите.
    Да тие се волатилни, но сепак е добар експеримент за како твои пари се тие што ги чуваш клучевите (приватни) и никој не може да ти ги земе и контролира. За разлика од фиат каде што државата одлучува за што ќе прави и колку ќе има во опсег.

17. netgod

netgod
    Intern

18
    15
    1 ноември 2019
    Машко
    Децентрализација

18. masterwu

masterwu
    Gaining Experience

556
    404
    11 Февруари 2016
    Машко
    Ако на некого го интересира како е создаден првиот Silk Road, ја препорачувам книгата American Kingpin (ја има и во аудиобук верзија). Ако сакате скратена верзија (околу 4 и пол часа) еве линк до одличен подкаст:

View: https://www.youtube.com/watch?v=d-3yVg6dZO8

19. netgod

netgod
    Intern

18
    15
    1 ноември 2019
    Машко
    Конечно нешто конкретно во врска со постот. Ти благодарам пријателе.

Како ме нападнаа другите како синки јас да сум креатор на мрежата и како да сме во времето на Хитлер...
    Да не смееме слободно да се изразуваме за веќе постоечките случувања во Светот.

itstheigyg, Avid, Ragnar и на уште 1 им се допаѓа ова.
  20. causevd

causevd
    Gaining Experience

420
    350
    4 oктомври 2011
    Машко
    Користење на ВПН е ОБАВЕЗНО. Јас би те советувал да си користиш ProtonVPN. И не, влезот не е исклучиво само со нивни ВПН туку со било кое ВПН.

Наместо нивно ВПН или било кое ВПН што било која страна на подземјето го нуди би те советувал да го користиш горе наведеното и да не користиш во ниеден случај нивно. (имаш бесплатно на 3 сервери - Америка, Холандија и Јапонија (ма да ова последново лагира како лудо, но затоа Америка и Холандија без проблем можеш да ги користиш)

Мое искуство е дека не вреди да се замараш со црниот маркет освен ако не сакаш да нарачаш некоја кока кола. Бидејки има огромна конкуренција сите меѓу нив се напаѓаат и летат ддосови на сите страни па затоа кога отвараш чекаш и по неколку минути да се отвори или додека се логираш паѓа страната и тек дури после некој саат може да се врати, exit scamovi се прават на секој чекор, се хакираат едни меѓу други (сега последно беше хак на Nightmare маркетот). Покрај тоа што можеш да најдеш секакви луди работи (замислете било што, што не е легално ке го најдете таму). Доколку се решиш да платиш со некоја крипто валута од новчаник преку берза има да го свириш клавирот заради тоа што е многу многу лесно да те најдат.

Но има и нормални страници да си прочиташ вести поврзани со подземјето што е целосно легално, да користиш ред други сервиси како што е креирање на емаил, да изгледаш некој порнич итн ...

Но има и организации кои што целосно ја надгледуваат оваа мрежа и ги следат трансакциите кои што се прават. Така да без разлика колку нови маркети ке се појават секогаш 1 ќе наебе.

Моја препорака е да не се замарате заради тоа што е дувло на психопати, наркомани, педофили итн .... ќар немате од тоа.

netgod, StalkeR, Speedster и на уште 1 им се допаѓа ова.
  21. Futurelakimens

Futurelakimens
    On your way to fame

1,178
    643
    12 Април 2017
    Машко
    Некој линк од вакви работи?

22. causevd

causevd
    Gaining Experience

420
    350
    4 oктомври 2011
    Машко
  23. DarthJe5us

DarthJe5us
    Practice makes perfect

1,522
    1,179
    2 Јануари 2012
    Нели silkroad не постои од 2017?

24. Futurelakimens

Futurelakimens
    On your way to fame

1,178
    643
    12 Април 2017
    Машко
    Уште 2 измислија од тогаш :D Сега е 3.0.

Не сум заинтересиран за cheese pizza и слични работи... Се друго си има на плиток интернет. Фала.

25. DarthJe5us

DarthJe5us
    Practice makes perfect

1,522
    1,179
    2 Јануари 2012
    Silk Road (marketplace) - Wikipedia

До ОП: Исто така како ја најде страната? Ако си ја нашол со пребарувања без некој да ти даде директен линк не верувам дека е вистински маркетот.

Сподели

Вчитување...