1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Данок

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од macedonia, 31 Јануари 2009.

 1. macedonia

  macedonia
  Intern

  78
  2
  1 Јануари 2008
  Еве полека се ближи периодот кога сите ќе треба да пријавуваат данок во УЈП, па ми текна дека и јас треба да подразмислам на оваа тема. Ама уште не сум сигурен дали јас треба да плаќам. Мислам дека и други ќе го имаат мојот проблем, па би замолил некој кој има слично искуство да ни објасни.
  Значи, пари заработени како хонорар преку интернет, чек од adsense, повлечени пари преку moneybookeres... или било каков друг остварен приход кој легнува на трансакциска сметка. За сето тоа УЈП и НБРМ имаат увид. Дали треба да се пријави данок?
   
 2. spiderman

  spiderman
  Intern

  783
  44
  16 Април 2007
  Да, данокотсекогаш треба да се плаќа.
   
 3. James

  James
  Intern

  336
  13
  8 Јули 2008
  Хммм мислам дека една од најголемите предности на Е - бизнисот е што е TAX FREE. Така да мислам дека нема да треба.
   
 4. maximilian

  maximilian
  Gaining Experience

  1,064
  74
  26 Март 2008
  Јас мислам најубаво е да си питаш некој што работи во УЈП или па дирекно отиди си таму, они се најкомпетентни да ти кажат :)
   
 5. spiderman

  spiderman
  Intern

  783
  44
  16 Април 2007
 6. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,237
  514
  3 Април 2008
  уствари - со тоа што ова не е 100% проверена информација - мислам дека кај нас и не е ни дозволено да ти стигаат пари од странство без фактури и не знам што уште требаше специјално да се прави.

  Не е лошо macedonia да се консултираш со некој правник прво, да не има заебани последици после.
   
 7. NoLander

  NoLander
  Intern

  216
  15
  11 ноември 2007
  Само тоа што минува на трансакциона ќе се пријавува како данок.
  Но доколку си студент или нешто друго може да се сметат как поколон или издржување.

  На чекот не верувам некој да палаќа данок.
  Сигурно нема да ги ставам тие пари да ми лежат во банка.

  Во Бугарија автоматски ти зимат 10% ако ти стигаат парите од сметка на правно лице
   

Сподели

Вчитување...