1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Данок

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од macedonia, 31 Јануари 2009.

1. macedonia

macedonia
    Intern

78
    2
    1 Јануари 2008
    Еве полека се ближи периодот кога сите ќе треба да пријавуваат данок во УЈП, па ми текна дека и јас треба да подразмислам на оваа тема. Ама уште не сум сигурен дали јас треба да плаќам. Мислам дека и други ќе го имаат мојот проблем, па би замолил некој кој има слично искуство да ни објасни.
    Значи, пари заработени како хонорар преку интернет, чек од adsense, повлечени пари преку moneybookeres... или било каков друг остварен приход кој легнува на трансакциска сметка. За сето тоа УЈП и НБРМ имаат увид. Дали треба да се пријави данок?

2. spiderman

spiderman
    Intern

783
    44
    16 Април 2007
    Да, данокотсекогаш треба да се плаќа.

3. James

James
    Intern

336
    13
    8 Јули 2008
    Хммм мислам дека една од најголемите предности на Е - бизнисот е што е TAX FREE. Така да мислам дека нема да треба.

4. maximilian

maximilian
    Gaining Experience

1,064
    74
    26 Март 2008
    Јас мислам најубаво е да си питаш некој што работи во УЈП или па дирекно отиди си таму, они се најкомпетентни да ти кажат :)

5. spiderman

spiderman
    Intern

783
    44
    16 Април 2007
  6. gdamjan

gdamjan
    On your way to fame

2,234
    509
    3 Април 2008
    уствари - со тоа што ова не е 100% проверена информација - мислам дека кај нас и не е ни дозволено да ти стигаат пари од странство без фактури и не знам што уште требаше специјално да се прави.

Не е лошо macedonia да се консултираш со некој правник прво, да не има заебани последици после.

7. NoLander

NoLander
    Intern

216
    15
    11 ноември 2007
    Само тоа што минува на трансакциона ќе се пријавува како данок.
    Но доколку си студент или нешто друго може да се сметат как поколон или издржување.

На чекот не верувам некој да палаќа данок.
    Сигурно нема да ги ставам тие пари да ми лежат во банка.

Во Бугарија автоматски ти зимат 10% ако ти стигаат парите од сметка на правно лице

Сподели

Вчитување...