Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Данок за мобилен

7 февруари 2016
27
6
Здраво
Сакам да прашам дали некој има купувано телефоно во Германија и за истиот си го има вратено данокот на излез, и колкава би била сумата доколку истото тоа е возможно, не знам точно за кај е темата доколку има некаде одговорено се извинувам однапред.
 

12345*

Gaining Experience
14 јануари 2021
149
52
Здраво
Сакам да прашам дали некој има купувано телефоно во Германија и за истиот си го има вратено данокот на излез, и колкава би била сумата доколку истото тоа е возможно, не знам точно за кај е темата доколку има некаде одговорено се извинувам однапред.
Здраво
На телефон од 1000 евра околу 100 евра ќе ти вратат данок... Мораш прво да земеш печат, па потоа во Скопје да направиш поврат на ДДВ
 
7 февруари 2016
27
6
Здраво
На телефон од 1000 евра околу 100 евра ќе ти вратат данок... Мораш прво да земеш печат, па потоа во Скопје да направиш поврат на ДДВ
Здраво за каков тип на печат станува збор и каде во Скопје се враќа дали знаеш ?
 

12345*

Gaining Experience
14 јануари 2021
149
52
Здраво за каков тип на печат станува збор и каде во Скопје се враќа дали знаеш ?
Кога ќе го купиш телефонот на вработениот ќе му побараш tax free и тој ќе ти даде како фискална или пак документ. На тој документ ќе треба да потполниш твој лични податоци. Потоа на аеродромот земаш печат ќе прашаш на info.. Исплатата може да биде веднаш таму на картичка или веднаш да ти ги дадат на рака со провизија.
Со земен печат можеш во Скопје да направиш поврат во менувачница во ГТЦ веднаш позади Дион
 
7 февруари 2016
27
6
Кога ќе го купиш телефонот на вработениот ќе му побараш tax free и тој ќе ти даде како фискална или пак документ. На тој документ ќе треба да потполниш твој лични податоци. Потоа на аеродромот земаш печат ќе прашаш на info.. Исплатата може да биде веднаш таму на картичка или веднаш да ти ги дадат на рака со провизија.
Со земен печат можеш во Скопје да направиш поврат во менувачница во ГТЦ веднаш позади Дион
Во ред ти благодарам многу
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.318
7.525
mikrotikmacedonia.online
+ tip

Ако лицето кое го купува телефонот има европски документи не пробувај да правиш tax free. Или пишете го телефонот на лице кои има само МК документи.
 
7 февруари 2016
27
6
+ tip

Ако лицето кое го купува телефонот има европски документи не пробувај да правиш tax free. Или пишете го телефонот на лице кои има само МК документи.
Може да се пише пример на мое име иако сум тука барат лично да биде и зошто да не прави ако има европски документи ?
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.564
3.153
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
INNO3D RTX 2060 SUPER
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Може да се пише пример на мое име иако сум тука барат лично да биде и зошто да не прави ако има европски документи ?
Не може, треба да им дадеш пасош, на цариниците за да ти удрат печат на граница. Осободувањето од ДДВ, важи за извоз (од ЕУ земја кон не-ЕУ земји), прометот во рамките на ЕУ за цели на ДДВ се смета за ист пазар, т.е. не е извоз.
 
7 февруари 2016
27
6
Не може, треба да им дадеш пасош, на цариниците за да ти удрат печат на граница. Осободувањето од ДДВ, важи за извоз (од ЕУ земја кон не-ЕУ земји), прометот во рамките на ЕУ за цели на ДДВ се смета за ист пазар, т.е. не е извоз.
Тоа значи дека истиот кога ќе го внесам тука ќе подлежи на царина или не ?
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.564
3.153
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
INNO3D RTX 2060 SUPER
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
7 февруари 2016
27
6

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.581
16.966
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Не е профит во прашање, заштеда е, и прилично е просто. Патем и да не го вратиш данокот од кај и да го земаш, важи истото правило при влез во МК, ќе треба да платиш царина и данок. Ама телефон е во прашање, ја фрлаш кутијата и го ставаш во џеб и то е то.
 
7 февруари 2016
27
6
Не е профит во прашање, заштеда е, и прилично е просто. Патем и да не го вратиш данокот од кај и да го земаш, важи истото правило при влез во МК, ќе треба да платиш царина и данок. Ама телефон е во прашање, ја фрлаш кутијата и го ставаш во џеб и то е то.
па да ама човекот што ќе ми го земе е со мк и европски документи и како што кажаа погоре не сакам да му направам проблеми ради тие 100 евра што ќе ги заштедам да треба утре он да ги плати или слично
 

Fidan

Gaining Experience
18 април 2017
142
147
Ако влегол во државата и излегува со мк документи, нема да има никаков проблем. Само што ќе треба на негово име да ги префрлат парите, па он да ги извади и да ти ги даде.
 
7 февруари 2016
27
6
Ако влегол во државата и излегува со мк документи, нема да има никаков проблем. Само што ќе треба на негово име да ги префрлат парите, па он да ги извади и да ти ги даде.
Ќе видам како е влегол а може да излезе со мк документи секако, ти благодарам
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1.259
1.500
Последен пат кога ја пробав оваа шема со мекбук купен во Холандија на мое име не успеа поради истите причини што @goce03 погоре ги опиша.

Небитно е со какви документи влегол (од мое искуство) -- битно е ако е резидент на државата од каде што го купил продукт - големи се шансите да не му вратат данок (зависи на која нога е станат чичкото на царина)
 
7 февруари 2016
27
6
Последен пат кога ја пробав оваа шема со мекбук купен во Холандија на мое име не успеа поради истите причини што @goce03 погоре ги опиша.

Небитно е со какви документи влегол (од мое искуство) -- битно е ако е резидент на државата од каде што го купил продукт - големи се шансите да не му вратат данок (зависи на која нога е станат чичкото на царина)
Па со бг документи е на стан во Германија ама нема германски пасош е сеа какви се шанси и што како не знам хаха
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1.259
1.500
Па со бг документи е на стан во Германија ама нема германски пасош е сеа какви се шанси и што како не знам хаха
"е на стан у Германија“ (доколку регистриран во општина) - basically means е резидент на таа држава. а чим е резидент подлежен е и на даноците.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.864
Мислења
970.433
Членови
35.220
Огласи
2.844
Најнов член
HeyJude
На врв Дно