1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Данок на добивка во US

Дискусија во форумот 'Останато' започната од Тони, 24 Јануари 2014.

 1. Тони

  Тони
  Gaining Experience

  511
  169
  11 Април 2008
  Машко
  Студент
  Здраво,

  Добив награда (парична) од глобално натпреварување..е сега проблемот што ми велат дека треба да платам 30% данок во Америка..т.е ке ми скратат тие од наградата. И потоа и овде во МК ке треба да платам данок. 40% данок е премногу. :D
  Ми дадоја оваа форма да ја пополнам:
  http://www.irs.gov/pub/irs-pdf/fw8ben.pdf
  Има некој искуство со оваја работа или да ги прежалам $400 данок?

  Фала.
   
  На тотето му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,705
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 3. Тони

  Тони
  Gaining Experience

  511
  169
  11 Април 2008
  Машко
  Студент
  37% заедно во Америка и овде?
   
 4. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,705
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Епа ќе ти стигнат тука 70% и на нив 10% персоналец е 7%
   
 5. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,027
  2,563
  21 Јануари 2011
  Машко
  На која сметка треба да ти ги исплатат парите?
   
 6. goranski

  goranski
  Gaining Experience

  305
  140
  20 Март 2013
  Машко
  Плати си во Америка, кај нас не ги плакјај....
   
 7. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,705
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Нема да му ги дадат во банка
   
 8. MarkoHF

  MarkoHF
  Practice makes perfect

  847
  1,119
  30 Септември 2008
  Машко
  Internet Marketing
  Не треба да платиш данок во Америка. W8 се потпишува за не -резиденти во Америка кои вадат пари од државата. Овој W8 e за доказ дека парите се извадени од Америка и дека не треба да се плаќа данок таму, туку само тука.
   
  На Тони му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Тони

  Тони
  Gaining Experience

  511
  169
  11 Април 2008
  Машко
  Студент
  Ми понудија paypal и wired transfer. И за тоа размислувам, како да ги извадамм бидејки се работи за поголема сума.
  Хмм..сигурен си? Еве шо ми напишаја >
  Please note that if you choose to accept this prize, 30% of the prize value will be withheld and remitted to the IRS to comply with U.S. tax laws. You will receive a 1042-S form. You may wish to speak with a tax advisor for further information.
   
 10. MarkoHF

  MarkoHF
  Practice makes perfect

  847
  1,119
  30 Септември 2008
  Машко
  Internet Marketing

  Не сум сигурен за во твојот случај, но јас кога подигнувам големи суми од Америка потпошувам W8 tax form и секогаш данокот ми е одбиен при праќање кон Македонија. Можеби во овој случај компанијата која ти ѓи праќа треба нивен данок да плати кој мора да ти го одбие, но ти како не-резидент немаш никакви даночни обврски во Америка, тоа го докажуваш со потпишување на W8 tax form дека не си граѓанин на Америка и дека парите ѓи вадиш надвор.
   
 11. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  288
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  ...незнам дали треба да платиш данок и во уса и во мк. Мене ми е логично да треба само на едно место.

  ...Иначе и да не си резидент на УСА но привремено да живееш таму и земаш плата на америчка сметка, данок плаќаш само во уса, во мк ништо. 100% сум сигурен за ова

  ...Има разни типови на данок во УСА (federal, state,social security..). Збирот на сите нив на годишно ниво изнесува ~15%-38% зависно од тотална сума. На привите 9000$ немаш никаков данок. Може на исплаќање да ти земат данок ама накрај на година (15ти Април) се поднесува такс форма и се балансира данокот, или ти доплаќаш на IRS или они ти враќаат. Во твојот случај ако ти го платиш данокот, наредната година ќе ти го вратат цел ако не си ги надминал иницијалните 9к $. 100% сум сигурен и за ова
   
  На Costigan_Jr и Тони им се допаѓа ова.
 12. Тони

  Тони
  Gaining Experience

  511
  169
  11 Април 2008
  Машко
  Студент
  Фала за инфото. Сега ги гледав правилата, сепак не бегат 300 долари во US, барем така мене ми изгледа. Значи ако ми стигнат тука 700 долари, на тие 700 долари и тука данок ке треба да платам ?!

  For all prizes: 30% of the prize value awarded to a non-U.S. resident will be withheld in compliance with IRS tax regulations and winner will receive the appropriate tax documentation as part of their prize. Prizes are non-transferable and no substitution will be made unless Sponsor, in its sole discretion, determines otherwise. Sponsor reserves the right to substitute a prize for one of equal or greater value should it become unavailable for any reason. Winners are responsible for all taxes and fees associated with prize receipt and/or use. Limit: One (1) Monthly Entry Period Contest Prize per person.
   
 13. Gucci

  Gucci
  On your way to fame

  809
  644
  5 Јули 2011
  Од каде ја доби наградата, ако не е тајна? :D
   
 14. Тони

  Тони
  Gaining Experience

  511
  169
  11 Април 2008
  Машко
  Студент
  Државна тајна е. :D j/k
  Microsoft Imagine Cup, Brain Games.
   
  На kirev и Gucci им се допаѓа ова.
 15. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,027
  2,563
  21 Јануари 2011
  Машко
  Ако ги извадиш преку пејпал немораш да плаќаш данок во македонија.
  Ако ги вадиш преку wire transfer на македонска сметка тогаш може да платиш данок во македонија.
   
  На Тони му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Тони

  Тони
  Gaining Experience

  511
  169
  11 Април 2008
  Машко
  Студент
  Друга работа, ми бараат оригинал документи да му пратам во Америка. Предлог некоја преку што да ти пратам за да стигнат за неколку дена? Друга опција е факс..само незнам кај можам да најдам факс.
   
 17. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,410
  11,634
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Во најблиската пошта.
   
  На Тони му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Тони

  Тони
  Gaining Experience

  511
  169
  11 Април 2008
  Машко
  Студент
  За колку време стига?
   
 19. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  846
  819
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist

  Прашај ги дали можеда им пратиш скенирани документи, да почнат со процедурата, а во исто време да им ги пратиш по пошта.
  Ако сакаш брзо, тогаш ќе платиш добро во FedEx или UPS, нашите не се којзнае колку брзи за интернационални пратки.
   
 20. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,378
  3,088
  4 Септември 2008
  DHL.
  Документи до 100 грама кошта 1580 денари и стигнуваат за 3-4 дена.
   
  На DaciSS и Тони им се допаѓа ова.
 21. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  288
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator

  На 2/3 пати имам праќано документи преку DHL пред 2/3 год. 1200 денари беше и стигаа за 2 дена

  Обична пошта стига за 3/4 недли ама они не ти гарантираат дека ќе стигне пратката, сум праќал 3/4 пати некои разгледници.

  ...постојат онлајн некои сервиси за факс, ти праќаш слика исто како маил а тие стигаат на факс, прогуглај може поевтино ќе ти искочи.

  прашај ги дали може слика или скениран документ на емал да им пратиш
   
  На Тони му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Тони

  Тони
  Gaining Experience

  511
  169
  11 Април 2008
  Машко
  Студент
  Му пратив мејл. чекам одговор ама..
  Тhank you for taking the time to contact us. Our customer service team is carefully reviewing your email. You can expect a response from us within 3 business days. We appreciate your patience!
  Така да, не ми се ризикува. Ке видам утре со факс ако можи или DHL.

  Btw фала многу @DaciSS
   
  На DaciSS му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,836
  3,947
  5 Јули 2013
  Кај нас нема потреба да плаќаш данок бидејќи се работи за твои пари заработени во странство и веќе е платен данокот за нив во матичната држава каде што се заработени. Овде не треба ништо да плаќаш.

  Честито и со здравје да си ги трошиш :)
   
  На Тони му/ѝ се допаѓа ова.
 24. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,705
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Не важи за САД. Само за земји со кои имаме спогодби за избегнување на двојно оданочување
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Тони

  Тони
  Gaining Experience

  511
  169
  11 Април 2008
  Машко
  Студент
  Му ги пратив на факс преку интернет кафе кое случајно го најдов...преку PamFax ги праќат, 50 денари листот. Со 200 денари завршив работа. Сега уште да ми потврдат дека ги примија.
   
Слични теми
 1. macedonia
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,427
 2. -Ata-
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,729
 3. Gaston
  Одговори:
  75
  Прегледи:
  16,834
 4. MarkoHF
  Одговори:
  25
  Прегледи:
  6,848
 5. miamia005
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,419
Вчитување...

Сподели

Вчитување...