Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Даноци

coNNectMKD

Practice makes perfect
13 март 2017
953
1.064
Skopje
И сеа сите среќни и задоволни. И пак ќе плачат за 2/3 месеци дека монопол имале нашиве, ебате попуститее, поевтино било од странство, computer universe бла бла бла бла.

Ама битно фискална си земал, за маус од 1200 денари.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.354
5.330
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
И сеа сите среќни и задоволни. И пак ќе плачат за 2/3 месеци дека монопол имале нашиве, ебате попуститее, поевтино било од странство, computer universe бла бла бла бла.

Ама битно фискална си земал, за маус од 1200 денари.

Треба сериозен труд за да напишеш нешто олку глупо.

Ај за да ти е поефтино тебе да им простиме данок а?
 

Ulrezaj

On your way to fame
20 јуни 2012
428
683
Охрид
Ulrezaj's setup  
Processor & Cooler
Intel I9 - 9900k / NZXT Kraken X62
Motherboard
Gigabyte z390 Aorus Master
Storage
Samsung 860 Evo 250 GB / 3TB Toshiba
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB Kingston HyperX Predator 3200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX RTX 2070Super
Case
Asus TUF GT501
Mouse
Razer Mamba Tournament Edition
Keyboard
Razer Blackwidow Ultimate Stealth
Monitor
Alienware AW2518H
OS
Windows 10 64bit
Се мислам дали навистина толку се засекиравте за данокот и дали секогаш барате фискална дури и повеќе би платиле само фискална да добиете, или проблемов е само Жирафа.

Ако секогаш барате фискална и би платиле дури и повеќе ( само за да си испочитувате нели законска обврска ) и тоа од секогаш сте го правеле , тогаш ви се вохитувам и капа ви симнувам ( сериозно )
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.354
5.330
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Се мислам дали навистина толку се засекиравте за данокот и дали секогаш барате фискална дури и повеќе би платиле само фискална да добиете, или проблемов е само Жирафа.

Како човек што плаќа многу данок кон државава, да, се засекирав. Не може ја да плаќам даноци и придонеси а некому да му е простено. Законот треба да е ист за сите.
Тоа што не е, е основниот проблем во државава.
Мене не ми е јасно како вам ви е ок некој да има регистрирано фирма тука и да не плаќа данок!

Тоа би му било ок или сеедно само на некој што не заработува или што не му е јасно дека 40% од парите што ги заработува одат за даноци и придонеси :)

Ако секогаш барате фискална и би платиле дури и повеќе ( само за да си испочитувате нели законска обврска ) и тоа од секогаш сте го правеле , тогаш ви се вохитувам и капа ви симнувам ( сериозно )
Ок е да ти продава некој крадена роба зошто ќе платиш помалце? Ок е да ти продава фуш роба зошто ќе платиш помалце? И двете работи се еднакво легални како продажба без данок. Кај е линијата?
Мислењето е автоматски споено:

У 3 сите пред влада, нема правда нема мир. За данокот да се објасниме!!!

Ја па мислев претходниот пост ти е најглуп ама си го сруши рекордот :)
 
Последна промена:

coNNectMKD

Practice makes perfect
13 март 2017
953
1.064
Skopje
Како човек што плаќа многу данок кон државава, да, се засекирав. Не може ја да плаќам даноци и придонеси а некому да му е простено. Законот треба да е ист за сите.
Тоа што не е, е основниот проблем во државава.
Мене не ми е јасно како вам ви е ок некој да има регистрирано фирма тука и да не плаќа данок!

Тоа би му било ок или сеедно само на некој што не заработува или што не му е јасно дека 40% од парите што ги заработува одат за даноци и придонеси :)

Ме загреа некако да ти „објаснам“ иначе со вакви теми нема крај.

Искрено еве ти кажувам, ме заболе ***от дали плаќале или не. Ако можам јас, лично и персонално, да добијам нешто подобро, како да ти кажам, ме заболе дали државата пати. Од државата нит сум барал нит сум добил нешто.

Друже, сите аутомеханичари, сите столари, водоводџии, оние на кров што се качуваат за ќерамиди што местат, паркет дома што ти местат, електричари... и миљон други... да не плаќаат т.е да не плаќаме данок? Или нема везе тоа паушално е...

Да, и јас сум за сите да сме исти пред господ. Ама тие приказни дека сме се загрижиле за данокот се за мали деца. Или за форум.

Запали кола, сврти тука. Да речеме ајде дека има 5,000 локали/бизниси во овој реон. Колку, според тебе, даваат фискална или имаат фискална каса воопшто? Ама не, ние ќе исправуваме криви дрини за данокот на Жирафа кон државата која не знаеме ни како ни се вика? Ме заболе...

Screenshot_2.jpg
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.354
5.330
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Запали кола, сврти тука. Да речеме ајде дека има 5,000 локали/бизниси во овој реон. Колку, според тебе, даваат фискална или имаат фискална каса воопшто? Ама не, ние ќе исправуваме криви дрини за данокот на Жирафа кон државата која не знаеме ни како ни се вика? Ме заболе...

Па нормално ќе има кога има вакви ко тебе што ги заболе к*рот! Да се секиравте за данокот и за тоа кој и како плаќа, веројатно помалце ќе имаше!
Ама џабе објаснувам на некој што не разбира како работат даноци и зошто треба да се плаќаат.


5% ти е данокот на компјутерски делови, не се секирај, нема да осиромашиш :)
 

coNNectMKD

Practice makes perfect
13 март 2017
953
1.064
Skopje
Па нормално ќе има кога има вакви ко тебе што ги заболе к*рот! Да се секиравте за данокот и за тоа кој и како плаќа, веројатно помалце ќе имаше!
Ама џабе објаснувам на некој што не разбира како работат даноци и зошто треба да се плаќаат.

Абе сеа ја ти праќам факт, ти ми реплицираш со „правни работи“.

Не разбирам и не ме интересираат. Друго ме интересира во животот. Него што правиме со мапата?

пс, и со ова ќе завршам пошто немам снага да дискутирам на вакви теми: За какви придонеси збориш кога 50% од народов не знае дали ќе стигнат УОПШТЕ до пензија? Ќе мислиме ние за буџети и ќе се караме на форум за даноци и придонеси. Процентот од Коридор 8мица на братот Артан ти е колку цел пензиски фонд у државава.

ЗЗ.
 
Последна промена:

Trtka

Gaining Сало
11 април 2018
506
665
Па нормално ќе има кога има вакви ко тебе што ги заболе к*рот! Да се секиравте за данокот и за тоа кој и како плаќа, веројатно помалце ќе имаше!
Ама џабе објаснувам на некој што не разбира како работат даноци и зошто треба да се плаќаат.


5% ти е данокот на компјутерски делови, не се секирај, нема да осиромашиш :)
За школство што го нема, за здравство што го нема, за полиција што ја нема, за судство што го нема....

Да продолжам?
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
3.072
5.271
За џабе се објаснувате, кога на сите ни е јасно.
giphy.gif
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.354
5.330
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
За школство што го нема, за здравство што го нема, за полиција што ја нема....

Да продолжам?

И според тебе начин да се суреди работава е скрос да не се плаќа данок па и тоа што го има да го снема :)))))) абе со какви деца сум фатил да се расправам хахахаха
 

Trtka

Gaining Сало
11 април 2018
506
665
И според тебе начин да се суреди работава е скрос да не се плаќа данок па и тоа што го има да го снема :)))))) абе со какви деца сум фатил да се расправам хахахаха
Толку си интелегентен што сметаш ако сите плаќаат данок ќе се оправи работава?
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.354
5.330
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Толку си интелегентен што сметаш ако сите плаќаат данок ќе се оправи работава?

Не знам колку сум, нит па тврдам дека сум нешто многу интелигентен, ама кај што ве читам ми се чини дека сум Исак Њутн :)


Сметам дека има закони кои треба сите да ги почитуваат, колку и глупаво да ти звучи тоа. Има закони за данок и треба фирма, поготово странска фирма да си го плаќа данокот како сите фирми тука што работат. Нема да и дадеме пас зашто ви дала 10% попуст на 8 гига стикче рам друже, не работат работите така во светов.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.301
5.514
Кога нѝ викаа да се угледаме на запад не мислеа на најблискиот запад ама ние глупи па наседнавме.
 

coki

:(){ :|:& };:
26 ноември 2021
343
474
/home/coki
Проблемот е политички и тешко дека ние ќе го решиме дискутирајќи на форумов. Се знае каде треба да се реши, ама нема волја за тоа.. И сега сме во маѓепсан круг. Ако си плаќаш се поштено, испаѓаш магаре и не го добиваш тоа за што си платил. Ако не плаќаш, само дополнително придонесуваш на влошување на ситуацијата.. Никако не си..
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.354
5.330
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Проблемот е политички и тешко дека ние ќе го решиме дискутирајќи на форумов. Се знае каде треба да се реши, ама нема волја за тоа.. И сега сме во маѓепсан круг. Ако си плаќаш се поштено, испаѓаш магаре и не го добиваш тоа за што си платил. Ако не плаќаш, само дополнително придонесуваш на влошување на ситуацијата.. Никако не си..

Проблемот во голема мера е и во народот што мисли дека е над законот. Политичарите се од народот. Се дури правиме криминал, ќе поддржуваме криминал.
Законот не е fuzzy, мора да се почитува секогаш.
 

coNNectMKD

Practice makes perfect
13 март 2017
953
1.064
Skopje
Законот не е fuzzy, мора да се почитува секогаш.

Јави се до УЈП и до Пазарна. Има еден на 3 километри од строги центар, продава телефончиња и врши сервис. Работи едно 10+ години на талончиња, оние што ги лепиме на монитор. Ни фискална има, ни картички прима. Сув кеш.

Потегни, пријави го. Иди до крај. Кога ќе го решиш ќе ти дадам рака и ќе се извинам јавно на плоштад за моето „глупо“ размислување. До тогаш, само ќе си куцкаме, едни како тебе од таа страна, други како мене од друга страна.
 

Burazer

Баниран/a
29 јануари 2023
267
180
Тука
Буразеру @dekomote. Разочарао си нас и ко комуниста и ко човека и ко плачач за данок.
Битно браќата ѓиравци почнаа да плаќаат данок. Мислам дека сега со задоволство можеш да порачуваш од нив.
 
  • Хаха
Реакции: thrw

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.354
5.330
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

coki

:(){ :|:& };:
26 ноември 2021
343
474
/home/coki
Проблемот во голема мера е и во народот што мисли дека е над законот. Политичарите се од народот. Се дури правиме криминал, ќе поддржуваме криминал.
Законот не е fuzzy, мора да се почитува секогаш.
Те сфаќам скроз, ама истиот тој народ не се однесува исто кога патува и престојува во една фина алпска земја. Значи тука проблемот е во државата. А пак нема стимул за тој народ поинаку да се однесува во државата, значи пак се навраќам на тој маѓепсан круг. Уште од почетокот е утната работата, сега само инерција не носи. За жал шансите дека со добро ќе се реши работата се моментално многу мали. Опциите се (како што ги гледам) следни:
  • или да трпиш и си плаќаш како попче а ништо не добиваш, надевајќи се дека ако доволно луѓе го прават истото, можеби некако ќе се оспособат да побараат одговорност на повисоко ниво
  • или да си бараш алтернативи и да го забрзуваш распадот (само тука интересен е моментот што се повеќе луѓе одат кон оваа опција, државата се повеќе ќе цица од првите) и да се надеваш дека можеби некако магично следната итерација ќе биде подобра
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.354
5.330
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Те сфаќам скроз, ама истиот тој народ не се однесува исто кога патува и престојува во една фина алпска земја. Значи тука проблемот е во државата. А пак нема стимул за тој народ поинаку да се однесува во државата, значи пак се навраќам на тој маѓепсан круг. Уште од почетокот е утната работата, сега само инерција не носи. За жал шансите дека со добро ќе се реши работата се моментално многу мали. Опциите се (како што ги гледам) следни:
  • или да трпиш и си плаќаш како попче а ништо не добиваш, надевајќи се дека ако доволно луѓе го прават истото, можеби некако ќе се оспособат да побараат одговорност на повисоко ниво
  • или да си бараш алтернативи и да го забрзуваш распадот (само тука интересен е моментот што се повеќе луѓе одат кон оваа опција, државата се повеќе ќе цица од првите) и да се надеваш дека можеби некако магично следната итерација ќе биде подобра

Значи ако добро те разбирам, ти повикуваш на криминал пошто тоа е единственото решение за државава?
И ради тоа треба да им се дозволи на зирафа да работи на црно?
 

Burazer

Баниран/a
29 јануари 2023
267
180
Тука
Значи ако добро те разбирам, ти повикуваш на криминал пошто тоа е единственото решение за државава?
И ради тоа треба да им се дозволи на зирафа да работи на црно?
Бре буразеру. Еве дефакто веке жирафа не работе на црно, ама ти сеуште имаш неодолива потреба да се испукаш на таква социјално политичка тема.
Има еден форум. Таму можеш да се испукаш.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.354
5.330
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Бре буразеру. Еве дефакто веке жирафа не работе на црно, ама ти сеуште имаш неодолива потреба да се испукаш на таква социјално политичка тема.

Ако идеш наназад во темава ќе видиш дека никогаш не сум се фатил за како работи жирафа.
Само прокоментирав дека и мене како и на другиот член, ни стигнаа фискални, и ништо повеќе од тоа.

Ама ме испровоцираа тука луѓе што мислат дека ние сме им расипале пазар со фискализацијата на жирафа, сеа они ради нас поскапо ќе плаќале :)
Сериозно, проследувај контекст пред да коментираш.
 

coki

:(){ :|:& };:
26 ноември 2021
343
474
/home/coki
Значи ако добро те разбирам, ти повикуваш на криминал пошто тоа е единственото решение за државава?
И ради тоа треба да им се дозволи на зирафа да работи на црно?
Не повикувам на ништо, само ги изнесов опциите кои ги гледам, како што ги гледам. И апсолутно не сум за да се дозволи на било која фирма (а посебно пак странска) да работи на црно. Ако имаш некое реално решение што е применливо тука, прв ќе застанам позади него.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.354
5.330
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Не повикувам на ништо, само ги изнесов опциите кои ги гледам, како што ги гледам. И апсолутно не сум за да се дозволи на било која фирма (а посебно пак странска) да работи на црно. Ако имаш некое реално решение што е применливо тука, прв ќе застанам позади него.

Јас рачунам дека ако опциите се тие, разумни луѓе да одбираат закон преку криминал. Може сум глуп :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
46.551
Мислења
964.842
Членови
34.923
Огласи
2.635
Најнов член
williamshakespeare30
На врв Дно