• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Damn Small Solaris

  • Ја почнал/а темата
  • #1

moondowner

Intern
5 јануари 2008
33
1
Ova e nesto kako vo Damn Small Linux stilot. Stanuva na Business Card CD-ata, odnosno 60mega e, i e Ruski proekt.
na Solaris Express b81 e osnovan, znaci raboti na UNIX kernel.

link:
http://www.sunhelp.ru/archives/177-Damn_Small_Solaris_0.1_ot_sunhelp.ru.html

Eve mirrori za tie sto gi mrzi da odat na linkot ;)
DamnSmallSolaris 0.1 LiveCD iso (rapidshare.ru)
http://www.rapidshare.ru/582226

DamnSmallSolaris 0.1 LiveCD iso (filefactory.com) [preporacan mirror ;)]
http://www.filefactory.com/file/bde076/

DamnSmallSolaris 0.1 LiveCD iso (4shared.com)
http://www.4shared.com/file/37769166/4b64590e/dss01sunhelpru.html

DamnSmallSolaris 0.1 LiveCD iso (meetfile.com)
http://meetfile.com/files/46584/dss01sunhelpru.iso.html

login: alex pass: alex
su pass: root
X start command: startx

BTW eve i link so screenshotovi (ne ocekuvajte mnogu eye candy i bling bling):
http://www.sunhelp.ru/archives/175-Damn_Small_Solaris_na_osnove_Solaris_Express_b81.html
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Колку да се каже дека компјутеров видел Соларис :) Прилично е просто. Хм, да бев на жичана мрежа ќе пробав како иде на Интернет и RDP/VNCто... како и да е пробајте го, си го имам сега на мало ЦД :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Мислам дека ќе може, само ќе треба да си инсталираш boot loader на УСБто за да може да го bootира Оперативниот Систем

позз
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,726
Мислења
863,407
Членови
30,063
Најнов член
Кузман
На врв Дно