• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Dall-e 2 - Нова вештачка интелигенција (бот)

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1.752
1.537
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
Windows 11
Ова го пратам од поодамна, на форуми веќе се вртат теми како да се монетизираат сликиве што ги генерира Dall-E, дали знаете кои се copyrights правата на ваквите слики? Како да се дојде до покана?
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
2.028
1.248
Ова го пратам од поодамна, на форуми веќе се вртат теми како да се монетизираат сликиве што ги генерира Dall-E, дали знаете кои се copyrights правата на ваквите слики? Како да се дојде до покана?
Тешко би можел да монетизираш, далеку се од совршени сликите за монетизација, во најдобар случај можат да се искористат за некој јутуб тумбнаил, ако се погоди некоја интересна сликичка.
 

spiritfly

Gaining Experience
19 август 2011
118
139
Дечки има ли начин да добијам пристап без да чекам? Зачленет сум одамна ама сеуште не сум добил достап.

Некоја финта? :)
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.146
6.134
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Ова го пратам од поодамна, на форуми веќе се вртат теми како да се монетизираат сликиве што ги генерира Dall-E, дали знаете кои се copyrights правата на ваквите слики? Како да се дојде до покана?
Tвои се правата и можеш слободно да ги монетизираш сликите. За покана треба да се регистрираш и да чекаш да ти стигне мејл дека си примен.
1660137014620.png

Еве сега ми текна да пробам да му дадам некој мој цртеж па да направи варијации. Со научников и роботчето пријатно ме изненади, особено втората слика ама детево и мачката - кошмар :ROFLMAO:

Screenshot 2022-08-10 144053.jpg
Screenshot 2022-08-10 143945.jpg
Screenshot 2022-08-10 144452.jpg
 

Torlakian

Gaining Experience
21 октомври 2014
261
310
Куманово
Intergalactic House of Sausage from television series Courage the Cowardly Dog, if it's drawn by Jean Giraud Mœbius but with Pixel art undertones, illustrated by Ernst Haeckel

Ај нека го проба некој ова, да видимо што ќе искочи :poop:
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.146
6.134
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home

Torlakian

Gaining Experience
21 октомври 2014
261
310
Куманово
Погледнете го атачментот 115670
Мислењето е автоматски споено:

@Torlakian
ууу хахаха дај линк нешто има ли за цела слика ова кропнато? И двајцата ли сте на DALL·E или тоа другото Midjourney @NecrotoX ?
И не би требало виршли насекаде да има тоа само местото така се вика, оно во фокус ги ставило кобасиците хахахах
Ќе одам и ја на waitlist, па да се играм и ја
 

iface

Gaining Experience
9 септември 2011
130
218
ууу хахаха дај линк нешто има ли за цела слика ова кропнато? И двајцата ли сте на DALL·E или тоа другото Midjourney @NecrotoX ?
И не би требало виршли насекаде да има тоа само местото така се вика, оно во фокус ги ставило кобасиците хахахах
Ќе одам и ја на waitlist, па да се играм и ја
TechSmack_Intergalactic_House_of_Sausage_c1280d63-14c7-4a98-b2a5-2c03c2c240b4.png
Intergalactic house of sausage samo

Join Discord - A New Way to Chat with Friends & Communities
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.146
6.134
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home

mrmarko4fun

Gaining Experience
26 јули 2017
193
194
Куманово
Intergalactic House of Sausage from television series Courage the Cowardly Dog, if it's drawn by Jean Giraud Mœbius but with Pixel art undertones, illustrated by Ernst Haeckel

Ај нека го проба некој ова, да видимо што ќе искочи :poop:

DALL·E:

DALL·E 2022-08-10 18.51.38 - Intergalactic House of Sausage from television series Courage the...jpg


Midjourney:

Marko_Intergalactic_House_of_Sausage_from_television_series_Cou_61c27b79-1422-4d2a-a14e-325698...png

Еве и линк за посебно во целосна големина, освен за Midjourney, не правев upscale.
Проблем со Midjourney е во начинот на пишување на промптови со користење на :: се дава поголемо значење во реченицата oтколку точки, запирки или празно место.
Исто така на крајот има опции за параметри за попрецизно дефинирање на бараното.
За портрети има објаснето овдека како да се добие подобар резултат со некои дефинирани стилови. Сепак ова има свои лимитации и не секогаш дава точни портрети и мора да се средат со дополнителни алатки.
 
Последна промена:

Torlakian

Gaining Experience
21 октомври 2014
261
310
Куманово
брееј на ова Midjourney на дискорд е хаос, од една страна миљон канали, људи врие цело време промптови скроола надоле, мојата слика се губи па ја барам, а од друга страна много ми заразно овој, интересно кд ќе ми искочи слика по кеф.

Ама гледам Midjourney на discord "limited trial (around 25 queries)" после ова треба да се плати, нема месечно нешто као DALL·E 15 комада

dune_worm_drawn_by_Ernst_Haeckel
Torlakian_dune_worm_drawn_by_Ernst_Haeckel_9e5a65f5-4491-45bb-8c6b-3c38fa4c1f83.png
гле што сам си направија хахаха, много брзо ќе се потрошив 25 промпта
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.146
6.134
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Да, многу брзо се трошат зашто испробуваш и aко не ти излезе нешто си викаш „е сега знам како да му напишам, сигурно ќе испадне нешто јако“ и ги трошиш сите за брзо време :)
 

mrmarko4fun

Gaining Experience
26 јули 2017
193
194
Куманово
брееј на ова Midjourney на дискорд е хаос, од една страна миљон канали, људи врие цело време промптови скроола надоле, мојата слика се губи па ја барам, а од друга страна много ми заразно овој, интересно кд ќе ми искочи слика по кеф.

Ама гледам Midjourney на discord "limited trial (around 25 queries)" после ова треба да се плати, нема месечно нешто као DALL·E 15 комада

Има опција да го додадеш на својот дискорд сервер (порано се плаќаше приватен пристап 20$), барај го десно во листа на корисници Midjourney Bot и направи му само Add to Server, подржува дискорди до 1000 луѓе моментално, така да ако ти истече trial, си правиш нов акаунт на дискорд и пак ќе имаш 25 минути GPU time. Почнаа да бришат trial корисници од главниот сервер, стигнаа до милион корисници и не може веќе па да ослободат простор го овозможија ова да се додава на свој сервер.

1660157275232.png
 
Последна промена:

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.146
6.134
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Hacker attacking and DDosing forum.it.mk, lmao
Среќа ти прошло ова, јас напишав "DDOS attack on it.mk website", ми излезе предупредување дека ќе ме банираат ако продолжам со барања кои се против нивниот Code of Conduct :ROFLMAO:
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
773
922
Скопје
Не-етички совет што може да ви помогне да добиете покана. Пошто сепак е селективно и некој бира кој ќе добие покана, логично е дека луѓе со повеќе следбеници, би требало да имаат подобри шанси. Можете да ставите било кој инстаграм пејџ кога се регистрирате. Јас ставив свој со ~3000 followers (далеку од многу следбеници) и бев поканет за ~45 дена.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.146
6.134
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Не-етички совет што може да ви помогне да добиете покана. Пошто сепак е селективно и некој бира кој ќе добие покана, логично е дека луѓе со повеќе следбеници, би требало да имаат подобри шанси. Можете да ставите било кој инстаграм пејџ кога се регистрирате. Јас ставив свој со ~3000 followers (далеку од многу следбеници) и бев поканет за ~45 дена.
Мене ме примија за 40-тина дена а имам 102 следбеници. Веројатно гледаат и што работиш и според тоа бираат.
 

ImTheDude

Careful man, there’s a beverage here!
31 октомври 2011
701
1.104
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 11700KF
Motherboard
ROG STRIX Z590-E
Storage
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD + 8TB HDD
PSU
750W 80+ Gold
RAM
2x16GB DDR4
Video card
AMD RX 6900 XT RedDevil
Case
Asus ROG GC35
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
На Dall-e го ставив LinkedIn профилот зошто немам други социјални мрежи, добив инвајт за ~2 недели. Работам во IT, најверојатно тоа помогнало.
 

Faktorium

Gaining Experience
19 јули 2013
82
69
Не-етички совет што може да ви помогне да добиете покана. Пошто сепак е селективно и некој бира кој ќе добие покана, логично е дека луѓе со повеќе следбеници, би требало да имаат подобри шанси. Можете да ставите било кој инстаграм пејџ кога се регистрирате. Јас ставив свој со ~3000 followers (далеку од многу следбеници) и бев поканет за ~45 дена.
Ставив анонимен email, за 3 недели стигна инвитација. Ваљда е рандом.
 

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
121
319
www.IT.mk

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.827
Мислења
911.169
Членови
32.568
Огласи
797
Најнов член
lazaro
На врв Дно