• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дали вреде i3-10300 8MB

Дали би плателе повеќе за i3-10300 пошто со 8МБ кеш потсеќа на i7-7700K?


 • Вкупно гласале
  34
 • Анкетата е затворена .
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,494
1,117
Неврленд
Дечки, баш размислувам за разликата измеѓу i3-10100 и i3-10300.
Освен 100mhz повисок клок тука е L3 ќешо кој е за 2MB т.е. 33% поголем.
Е сега дали е битен и колку е битен л3 ќешо и праве ли значајна разлика измеѓу овие две i3-ки?
Према останатите спецификации се друго е исто.
Intel product specifications
Гледам дека сетец го донеле и кошта 10 банки без 40 ден, поскап за над 2500 ден од 10100.
Ама и на ибеј горе доле е таа разликата процентуално. А веќе i5-10400F 6/12 е 8300 ден а има 12МБ l3 cash.
Дакле i3-10100 има 1.5мб по јадро, i3-10300 има 2мб л3 кеш по јадро, додека i5-10400 има 3мб кеш по јадро ( ако уопште и може да се гледа вака :) ).
Дакле буразери дали и интел процесорите се правени од чиплети како кај рајзен или НЕ и дали л3 ќешо исто игра улога у ланетциите или тука сосема си другојаче фјункционира? Хвала :)
Мислењето е автоматски споено:

Edit: Баш проверив ибеј сега и гледам дека ценовната разлика е бааѓи поголемка :eek: i3-10100, i3-10300.
 
Последна промена:

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
56
56
Разликата помеѓу i3 ките е 50 еура а ништо друго така посебно не гледам зошто некој би го зел 10300 моделот за плус 50 евра..

Интересна работа..

Како и да е помеѓу овие 3 понудени би одел со i5ката..
 

nvidia88

Gaining Experience
16 септември 2010
603
407
Gostivar
Разликата е речиси никаква,невреди да даеш 2500+...помеѓу двата,земај i3-10100....секако најдобар би бил 10400f za 8300k
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,494
1,117
Неврленд
Чекајте малце буразери. Погрешно се разбираме.
Отварам ја темата онака пошто приметувам голема разлика од 10100 и 10300 и се прашувам дали л3 кешо играе голема улога. Јас пред неколку месеци си земав i3-10100F и не барам никакви предлози у вези апгрејд, туку просто као пасуљ као шо гласе темата: Дали вреде intel Core i3-10300 за парите?
Надам се поискусните ќе објаснат у прости црти шо е l3 cash и дали и интеловите процесори се како рајзените со нивните CCX? Дали i3-10100 е само еден комплекс од 4 јадра, или можеби два комплекса од две јадра и 4 нишки?
 
Последна промена:

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
250
162
Skopje
Чекајте малце буразери. Погрешно се разбираме.
Отварам ја темата онака пошто приметувам голема разлика од 10100 и 10300 и се прашувам дали л3 кешо играе голема улога. Јас пред неколку месеци си земав i3-10100F и не барам никаква предлози у вези апгрејд, туку просто као пасуљ као шо гласе темата: Дали време intel Core i3-10300 за парите?
Надам се поискусните ќе објаснат у прости црти шо е l3 cash и дали и интеловите процесори се како рајзените со нивните CCX? Дали i3-10100 е само еден комплекс од 4 јадра, или можеби два комплекса од две јадра и 4 нишки?
Ама зависи и за што го користиш и дали гејмаш на 1080 со 144Хц или на 4К со 60Хц. Ако не гејмаш подобро поефтин 10300 ..
Со I5 10400 добиваш 6 јадра со 12 нишки додека другите два се 4 јадра 8 нишки .

Поздрав
 
Последна промена:

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,164
16,614
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Вреде и гласе и малеее.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,494
1,117
Неврленд

AleksandarCaki

Practice makes perfect
19 јуни 2015
601
1,312
Скопје
AleksandarCaki's setup  
Processor & Cooler
I7 8700k 5.0ghz 1.37v(manual mode) *Delided, CM Nepton 240m (4x Corsair ML120Pro RGB)
Motherboard
Asus z370-e Strix
Storage
Samsung 960 Evo 250gb, Samsung 850 pro 256gb, Samsung 850 pro 512gb, WD Black FZEX 1tb, WD Blue EZEX 1tb
PSU
Cooler Master V850 - Fully Modular 850W 80 PLUS Gold
RAM
HyperX Fury RGB DDR4 32GB 3200MHZ CL16
Video card
MSI Duke 1080ti OC, 2025core, 12000 mem + Kraken X41 + Kraken G12 bracket + 1x Corsair ML140 Pro LED RGB
Case
Corsair Air 540 (3x Corsair ML 120 Pro LED RGB)
Mouse
Logitech g502 Proteus Spectrum, Logitech g700s
Keyboard
Coolermaster Masterkeys PRO L RGB, cherry mx red
Audio
Creative Sound BlasterX Katana
Monitor
LG 34GK950G 34" 120hz G-Sync 3440x1440
OS
Windows 10

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,164
16,614
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
985
2,479
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
985
2,479
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,778
Мислења
850,348
Членови
29,473
Најнов член
Hokii
На врв Дно