1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали тутунска банка е пред пропаѓање?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Luxell, 21 Март 2013.

 1. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,760
  1,524
  22 oктомври 2012
  Машко
  Не си свесен колку тоа “ретко“ уствари и не е воопшто ретко... :)
   
 2. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,703
  1,775
  8 Мај 2007
  Машко
  Прокредит не е банка туку класична мафијачшка перална на пари. затоа и не ја спомнав туку ја наведов со опис :)

  А за горењето.. ние сме мал пазар со мал обрт на пари. Секоја банка гледа да ќари некој поголем играч и да стави некаде милионче или нешто повеќе. Е еден таков кредит да те изгори.. отиде целиот профит и кај големите банки, а не па кај боранијата
   
 3. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,408
  10,966
  23 Јануари 2008
  Манга
  Дајбоже да пропадне. Малку ќе ми биде тешко што нема да им плаќам по 420 евра месечна рата за кредит во наредниве 13 години, ама ќе ми помине. Ќе најдам начин како да ги трошам...Ако не јас, ќе најде жена ми...
   
  На Bazinga, gremlin, Revan и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,175
  3,467
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  LOL, класика! И прав си.
   
 5. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  Мислам дека неможе да пропадне кај нас дури иако целата НЛБ групација се затвори Тутунска ќе биде само продадена на некој друг и може да биде затворена највеќе до недела или две.

  Нашиот банкарски систем колку што имам слушано е до толку обезбеден што и банките-мајки на нашиве банки да пропаднат ,нашиве ќе немаат скоро никакви проблеми.
  Имаше пред некое време анализи на незнам кој американски/англиски весник за банкарски сектори и Македонскиот банкарски сектор го имаа класифицирано во еден од најсигурните ако не и најсигурен во светот за клиентите ,бидејќи НБРМ им има дадено премногу обврски на банките за резерви и ликвидност кој се за 50-100% поголеми од било која друга банка во светот (во проценти секако на пр. ако во ЕУ една банка треба да има резерви од 10% кај нас треба 20-30% (ова од ракав кажано))
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Ceco

  Ceco
  Gaining Experience

  600
  162
  29 Септември 2010
  најбезбеден.. а пејпал најдалечен
   
  На daci92 и jumayli им се допаѓа ова.
 7. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Еве пропаѓа. Имам на пример кредит за враќање.

  Шо правиме? :D
   
 8. kuzman0v

  kuzman0v
  Gaining Experience

  598
  74
  14 Декември 2008
  Машко
  Со една рата ќе нè почастиш у кафана, другите троши си ги :)
   
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,408
  10,966
  23 Јануари 2008
  Манга
  Долг не се заборава ниту се простува. Единствено што може е да ти се одложи отплатувањето на кратко. Понатаму ќе добиеш известување со сметка накоја треба да си ги подмируваш трошковите.
   
 10. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  939
  353
  17 Јуни 2008
  Ти да имаш стотина илјади евра за орочување што ќе ти биде побитно… сигурност или Paypal?
   
 11. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,408
  10,966
  23 Јануари 2008
  Манга
  Башка Пејпол не е така далечен. Јас го користам преку наша банка .
   
  На daci92 и ekonomist им се допаѓа ова.
 12. BURIM

  BURIM
  Intern

  1
  0
  26 Март 2013
  Машко
  NLB Tutunska e najdobrata banka vo zemjata i nema ni najmala pricina da se zatvori.
  Eve, jas na primer slusnav deka Stopanska e na stakleni noze, pa poradi toa Bisev se povlekuva i zaminuva vo druga banka. NBG grupacijata e vo golema dupka. spored ova mene poverojatno mi e deka stopanska banka ke propadne odkolku tutunska.
  Disete si slobodno, nema potreba od panika. Ova e cista dezinformacija od maite banki koi nemaat nikakvo ucestvo na pazarot, ili od nekoj od golemite banki koja veke go gubi pazarnoto ucestvo.
   
 13. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,408
  10,966
  23 Јануари 2008
  Манга
  Воедно, ваквите шпекулации дека НЛБ ќе пропадне ги слушам со години...
   
 14. undefined

  undefined
  Intern

  16
  2
  25 Март 2013
  Машко
  Ако бар малку од тоа "рекла-казала" е вистина, вредноста на акциите немаше да се качува последниве 3 месеци. Mоментално имаат рекордно ниво.
   
 15. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  939
  353
  17 Јуни 2008
  Тоа не мора да значи ништо, кај нас често и се пумпаат акциите, на пример Тобако во последнава година мислам дека собра неколку милиони евра од продадени акции и фирмата речиси пропадна.
   
 16. Luxell

  Luxell
  Intern

  212
  44
  7 Јули 2012
  Машко
  Богов ги демантира гласините за „НЛБ Тутунска банка“
  Извор:
  Код:
  http://www.plusinfo.mk/vest/86369/Bogov-gi-demantira-glasinite-za-NLB-Tutunska-banka
   
  На stefan_v му/ѝ се допаѓа ова.
 17. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,883
  2,445
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Ако не пропаѓаше до сега со гласиниве ја пропаднаа :oops: 8 милиони евра извадиле луѓето од страв :D
   
 18. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,017
  1,637
  30 Мај 2010
  Гледав на вести - Сител.
  Имаше во живо вклучување и фино лепо човекот ги демантираше ваквите гласини.
   
  На malimali му/ѝ се допаѓа ова.
 19. krema

  krema
  Professor

  8,808
  8,557
  24 Јуни 2009
  Машко
  Мора да демантира бидејки лугето од страв ке си ги извадат сите пари и тогаш банката стварно ке отиде во колапс
   
 20. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,703
  1,775
  8 Мај 2007
  Машко
  http://ekonomski.mk/?p=32613

  10 милиони извадиле

  ова е маркетинг во најчиста форма.
  само не знам која од конкурентските банки го има платено.
  „пушти глас“ дека некој пропаѓа...

  ме интересира кој тоа ти дошепна?
  полиција треба да влезе во коренот на ова оти се работи за „грабеж“ од десетина милиони евра.

  100евра ставам дека муабетот е почнат од некоја агенција по нарачка на некоја банка (ај нека не е агенција ама некоја пр група)
   
 21. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Каков скем...
   
 22. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  939
  353
  17 Јуни 2008
  Абе каква агенција, првите три банки во Словенија, вклучувајќи ја НЛБ, имаат 7 милијарди долари ненаплатливи кредити. Фала богу дека оние кои цел живот штеделе не сакаат лесно да ги загубат парите, кога еднаш ќе се изгориш ќе дуваш и на кисело млеко. Тутунска кај нас би пропаднала само во слушај ако се замешаат тешки политики, НБРМ има милиони начини и механизми за да ја спаси доколку пропадне матичната банка.
   
 23. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,175
  3,467
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  NLB Tutunska Banka A.D. - SKOPJE FTW!!
   
 24. jumayli

  jumayli
  Баниран/a

  192
  110
  21 Март 2013
  Машко
  слободен уметник
  Zeitgeist утопијата ни треба, не ни требаат банки, не ни требаат економисти(измислена професија), ниту правници( постојат само заради законите кои постојат само заради тоа што не сме сите еднакви ). Ни требаат инженери, архитекти, уметници и слободни граѓани. Just sayin' :)
   
  На DaciSS и JasSum им се допаѓа ова.
 25. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  И тутунска си ибале мамата, ако држиш пари на трансакциска, секој месец по десетче оп у џеб :)
   

Сподели

Вчитување...