• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

dali ste znaele deka...

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
... дека од тополошки аспект крофната и шолјата за кафе се истоветни?
... дека Словените се најмногубројното население во Европа?
... дека месеците во годината имаат соодветни македонски имиња?
... дека првата епизода од популарната телевизиска серија Пријатели е емитувана на 22 септември 1994 година?
... дека песната Like A Rolling Stone на Боб Дилан е прогласена за најдобра во историјата според списанието Rolling Stone?
... дека американскиот музичар Боб Дилан е неколку пати номиниран за Нобелова награда за литература?
... дека Македонците од Егејска Македонија во 1945 година формираат своја воена организација НОФ и претставуваат 60% од составот на Демократската Армија на Грција?
... дека Блаже Конески е единствениот македонски поет што го има добиено Златниот венец на Струшките вечери на поезијата?
... дека големиот чилеански поет Пабло Неруда има рецитирано пред двете најмногубројни публики присутни на една културна манифестација?
... дека српските кралеви се крунисувале како „крал на Србите“, а не како „крал на Србија“?
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
... дека Македонците од Егејска Македонија во 1945 година формираат своја воена организација НОФ и претставуваат 60% од составот на Демократската Армија на Грција?
И ова е интересно а и актуелно. :rolleyes:
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
...зборот бајт е кратенка од by eight
...зборот пиксел е кратенка од picture cell
...Ethernet е трејдмарк на Xerox, Unix е трејдмарк на AT&T
...првиот хард за apple собирал 5 мега
...половина бајт се вика nibble-4 бита
...ЦДто се чита од внатре на надвор, обратно од плочата
...дневно во светот се испраќаат повеќе од 50 билиони меилови


Computer: (noun) A person who tabulates numbers; accountant; actuary; bookkeeper. -- Merriam Webster Dictionary (1946)
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
E ova nemoze da e tochno, ako e taka za odredeno vreme site kje sme zarazeni
Можеби е и точно, затоа што според овој факт годишно се инфицираат 5 256 000 луѓе. За да се инфицираме сите 6 милијарди потребни се повеќе од 1000 години :D А тоа не е баш набрзо :bye1:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
...зборот бајт е кратенка од by eight
...зборот пиксел е кратенка од picture cell
...Ethernet е трејдмарк на Xerox, Unix е трејдмарк на AT&T
...првиот хард за apple собирал 5 мега
...половина бајт се вика nibble-4 бита
...ЦДто се чита од внатре на надвор, обратно од плочата
...дневно во светот се испраќаат повеќе од 50 билиони меилови


Computer: (noun) A person who tabulates numbers; accountant; actuary; bookkeeper. -- Merriam Webster Dictionary (1946)
Poi :bravo:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,128
Мислења
838,964
Членови
29,039
Најнов член
dimitry9090
На врв Дно