1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали се исплати Bitcoin копањето

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од ARMac, 10 Февруари 2012.

 1. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,564
  1,663
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Бројките од 2012 vs Бројкиве денес.... лудница :)
   
 2. gordon freeman

  gordon freeman
  Gaining Experience

  113
  54
  1 Јули 2011
  Можда моментално нема заработка ама ако си ги чуваш коините може да скокне цената па тогаш да ги продадеш, а може и да падне :)
   
 3. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  433
  390
  14 Јануари 2016
  Машко
  абе добро тоа него ме интересираше дали со вакво систем од 450евра би успеал да ископам барем нешто?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bLaCk AnArChY

  bLaCk AnArChY
  Gaining Experience

  92
  182
  13 Јуни 2017
  Машко
 5. Volkswagen

  Volkswagen
  Gaining Experience

  220
  67
  12 Септември 2008
  Мудрувања...
   
  На artweb и goranzoran им се допаѓа ова.
 6. smole

  smole
  Unstoppable

  3,014
  3,416
  18 Април 2007
  Највеќе од златната треска заработиле тие што продавале лопати. И сега истото ми се чини...
   
  На artweb, ТАТА_МАТА, masterficx и уште 3 други им се допаѓа ова.
 7. krema

  krema
  Professor

  9,489
  9,186
  24 Јуни 2009
  Машко
  Едно со друго се` е поврзано.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Volkswagen

  Volkswagen
  Gaining Experience

  220
  67
  12 Септември 2008
  Има некој update како оди работава со Bitcoin-овите?

  Имаше едно време тема ако не се сеќавам сеа ја снема.

  Очигледно на форум не можеме да се разбереме, што како ти треба, па ако е некој за, частам пивце каде сакате и да си помуабетиме.
   
 9. krema

  krema
  Professor

  9,489
  9,186
  24 Јуни 2009
  Машко
  IT рајава повеќе преферира „смути“ :) j/k
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 10. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,111
  4,389
  4 ноември 2013
  Машко
  Грешка си :), преферира многу многу да не се зборува на темата "дали се исплати или не"
  Повекето (копачи) ке ти кажат не се исплати за да не копаш, да има повеке за нив :D
  @Volkswagen
  Не прашувај, земај и копај, ризик ствара капитал.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Volkswagen

  Volkswagen
  Gaining Experience

  220
  67
  12 Септември 2008
  Оти јака конкуренција ќе напраам јас, покрај милионите копачи други :)

  Затоа викам, ако не сакаат вака во јавност, частам пиво.

  Последно што знам беше да имаш добра PC конфигурација и си бараш еден mine/pool whatever... и го оставаш PC-то да копа.

  Ова беше јануари 2014.

  Од тогаш не сум во тек :) а знам дека многу работи се сменаа.
   
 12. krema

  krema
  Professor

  9,489
  9,186
  24 Јуни 2009
  Машко
  @Volkswagen
  Ти треба еден голем и скап CATerpillar за копање.
  Пиши си овде со колкава инвестиција планираш да рипнеш во рудникот, па ќе си направиш математика:)
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Volkswagen

  Volkswagen
  Gaining Experience

  220
  67
  12 Септември 2008
  Не можам да зборувам за инвестиција, кога не знам како одат перформансите на денешните копачи.

  Кога би имал споредбена анализа ...return of investment, ќе можам да проценам колку би вложил.

  Како и секоја друга инвестиција мора SWOT анализа.
   
  На viksa86 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  74
  21
  21 Мај 2018
  Хахаха читам во првиот пост 1BTC=$5.8 .. си мислев се заебаваш, после видов темата од кога е. Кога го достигна врвот во 2017 негде Декември $18-20 000.. И сега е таман .. како и дае.

  - Муабетот ми е друго, го пратам баги време Априлот негде беше $2-3 000 сакав да купам ама преку coinbase не дозволува поради државата, не е дозтапно кај нас. Некој поискусен, каде можам да најдам нешто слично, BTC wallet или некој метод како да купам од наша држава(плус на coinbase бараат идентификација).

  А ова со копањето, читајки од 2012, има некаква можност да се купи(рента) дедициран сервер, колку што знам има доста моќни процесори и РАМ за некои $30/месечно.

  Да ми објасни некој ако можи за купување, фала.
   
 15. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,281
  3,389
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Можеш да купуваш од по дечки што копаат или шиткаат крипто валути.
   
 16. btkabadajche

  btkabadajche
  Intern

  21
  7
  26 Април 2019
  Јас имам bitcoin.. И можам да ви поможам за купување.. Пишете ми :)
   
 17. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  630
  882
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Април беше 4000$+.
  За копање не читај ништо од 2018 наназад. Биткоин се копа само со специјализирани машини. Најефтино најдостапно ти е моментално с9и на Битмејн. Се наоѓа кај нас за 300-500евра. Моментално 60-40% е соодносот Струја/Профит. Тежината на копање е највисока што некад била досега, а и плус, ќе се накачува од септември со излегувањето на с17 од битмејн. Копаат сооднос 1 наспроти 4. Значи не ти треба копање. + Од нареден мај се намалува и наградата БТЦ на блок за половина.

  Ако си почетник и имаш некое прашање информација можам да ти помогнам. Пиши ПП.
  Крипто не купувај со картици. Провизиите се големи, особено на мали суми.
  Крипто не купувај од дечки што го шиткаат со 5+ проценти провизија.

  За паричници, Имај лајт мобилни верзии и побезбедни десктоп. За суми помали од 1000 долари доволни ти се мобилните.
  Биткоин паричници. Мобајл, Samourai, Wassabi wallet. Десктоп, Electrum
  Етереум паричници, мобајл Enjin Wallet, десктоп MyEtherWallet.

  Паричниците се состојат од фраза на зборови, која под никој услов не ја запишуваш на клауд, ја чуваш како слика, или во сториџ. Листе и пенкалце и на сигурно место.

  При купување на поголеми суми на крипто, не ги купувај наеднаш, туку доларите наменети за крипто, поделиги на 10, и купувај преку 2 дена. Т.е цела сума за 20тина дена. Има големи успони и падови, нема да се чувствуваш убаво ако влезеш ол ин пред голем дамп и изгубиш 30-40% во еден ден.

  За купување, купувај од наши дечки, Етер можеш да купиш кај пане во било кое време, со претходна најава :)
  За биткоин за суми помали од 500 долари месечно кога сакаш можеш и кај мене да се обратиш.

  Поздрав и добредојде во крипто светот
   
  Professor, n1kola18 и на Speedster им се допаѓа ова.
 18. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  Да можеш,но ти требаат повеќе машини или графички,поисплатливо ќе ти биде
  Eth да копаш.
   
 19. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  74
  21
  21 Мај 2018
  И уште нешто.. кој wallet нуди можност за подигнување на парите преку paypal?
   
 20. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,992
  6,756
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Постот што го цитираше е од 2012. Тоа беше краток експеримент кој го баталив.
   
  The-spiki, omegaRED и на BlackOuttheWoRlD им се допаѓа ова.
 21. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,281
  3,389
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  @ARMac Спаваш ли мирно :D:rolleyes:
   
  На causevd му/ѝ се допаѓа ова.
 22. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,992
  6,756
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не баш, топло е времето.
   
  На SiPy` и Pane24 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...