• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

dali se isplakja?!?!?! [predlog: AMD ili INTEL]

Sasobt

Intern
12 ноември 2007
42
0
Дали се испалаќа да земеш AMD појак или INTEL послаб процесор, ко се нема пари се нема, али да речеме имате 350 евра и што би купиле што конфигурација

јас се мислам на следанава конфигурација:
Матична:Gigabyte-M55S-S3
Процесор:AMD Athlon x2 4000 AM2
RAM: 2x512 DDR2
Hard disc: 160GB S-ATAII HDD,7200RPM
Графичка: Gigabyte ATI Radeon X 1550,256MB
+DVD RW 16 x DualLayer
и некој ситни рабооти како глушец тастатура...
А вие?
што би купиле со тие пари?

Па дали би се испатила оваа конфигурација за овие пари
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1.106
581
delicon.mk
Конфигурацијата е добра, но не ни кажа за што ќе го користиш компјутерот, па да ти одговориме дали ќе ти врши работа.
 

Sasobt

Intern
12 ноември 2007
42
0
pa da kazam za sto mi e konfiguracijata taka a?
pa photoshop corel pomalce maya ili 3D studio i igri normalno
jas prasuvav dali za parite ke najdes podobra konfiguracija
 

biber

Intern
10 ноември 2007
37
0
Графичка: Gigabyte ATI Radeon X 1550,256MB
јас би бегал подалеку од оваа картичка.
1550 една опасно лоша картичка јас лично ја имам тестирано.
Ај поопширно ќе ти објаснам. Станува збор за преименувана картичка од серијата на ати 1300про. сторијата започнува со појавување на виста. поради суфицит од овие чипови и некомпатибилноста со виста, ати подмукло решава старите 1300про да ги закити со ново име. Разлика никаква освен ознаката за виста компатибилна. ист процесор, ист број на пиксел и вертекс шејдери.За некои луѓе поголемото значи и подобро и тука ати ја искористува шансата 1550>1300. Да не го тупам веќе ако веќе се решиш за оваа картчка барем глеј да е со 128 битна мемориа.
подобра варијанта ти е 7300гт а иста цена се.
Поздрав
 
M

Mr.Alien

Гостин
TRUE!

Само би додал, за некое денарче повеќе пазари Radeon X1650 Pro, или 7600 GS.
 

howitz

Intern
13 ноември 2007
9
0
Од каде ти е понудава ако може да знам ?
Иначе gigabyte е добар како бренд , знам и кој го набавува за македонија.
 

Sasobt

Intern
12 ноември 2007
42
0
pa jas inace sum od BT i firmata se vika Bell computers i site konfiguracii im se so gigabyte maticni i zato sakav od kaj niv da kupam PC i fala mnogu na infoto ke gledam ako mozi da ja smenam konfiguracijata samo kolku pari ke mozi da dodam toa ne znam ali ke pravam muabet kako i da e fala na site
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Јас монтирав 4200 Dual Core AM2. Се изненадив од температурата на процесорот - не поминува 30 степени

Во ред е тоа 30 степени само прашање е која температура ќе ја има процесорот кога ќе го оптовариш малку со некоја програма или игра што зема доста ресурси. Јас на пример имам AMD Athlone 64 3000+ со 1G RAM и кога мирува т.е. кога не го гњавам, температурата стои околу 40 степени константно. Е сега, ако стартувам некоја од појаките игри или програми што го цицаат процесорот, е тогаш температурата оди и до 65 степени. Не се случило до сега да префрли над 65 ама на оваа температура вентилаторот на процесорот работи со максимум обртаи. Значи како што грее процесорот така и вентилаторот забрзува. Значи пробај малку вака да го испробаш процесорот и тогаш не сум сигурен дека температурата ќе остане на 30 степени. Секако дека треба многу повеќе за да го измориш тој процесор 4200 Dual Core AM2, но сепак сигурен сум дека при оптоварување ќе се покачи температурата.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Страшно!!!!!

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=XgOmMAasqto"]YouTube - Intel Vs AMD processor[/ame]

:zasramen: :zasramen: :zasramen:
BTW: Сепак процесорот е предодреден да работи со cooler, а ако нешто а појако и работи побрзо нормално дека грее и му треба ладење. Како и да е јас сум сепак за AMD. :rolleyes:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Сепак AMD!

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=JeFyUiV6gxI"]YouTube - AMD vs. INTEL - DUAL CORE STRESS TEST! cool new!![/ame]

Заклучок: AMD system more efficient :bravo: :bravo: :bravo:
 
M

Mr.Alien

Гостин
@AMD_fan
Најобична пропаганда. Доказ е употребениот процесор - Intel 840EE, базиран на старата netBurst архитектура, која е напуштена со појавата на Core процесорите. Да беше употребен некој 4ххх или 6ххх модел, да видиме какви ќе беа тогаш резултатите.
THG отсекогаш биле наклонети кон AMD.

@sasobt
За истите пари можеш да пазариш нешто посолидна Intel базирана конфигурација, која подоцна можеш и да ја надоградиш. Кај AMD перспективата во поглед на надградба е...матна...најблаго речено.
 
M

Mr.Alien

Гостин
AMD побрз? Врз основа на што го утврди тоа? И за кои процесори станува збор?
Многу некако....паушална, да речам, ти е изјавава.....
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Ајде можеби видеото на Youtube е пропаганда меѓутоа јас сепак мислам дека AMD е побрз и поефикасен од INTEL(не зборам за двојадрените процесори на INTEL) , а се сложувам дека предноста на INTEL е во стабилноста и издржливоста на долги патеки. Со новите 64-битни процесори на AMD веќе не држат место мислењата дека AMD греат премногу или сл. Дури сега би рекол дека епитетот "рингла" се префрли од AMD на новите двојадрени процесори на INTEL. Мислам да почекаме уште малку па во 2008 че излезе новиот процесор на AMD AM3 socket па после ќе споредуваме. :bravo: :bravo:
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Во ред е тоа 30 степени само прашање е која температура ќе ја има процесорот кога ќе го оптовариш малку со некоја програма или игра што зема доста ресурси. Јас на пример имам AMD Athlone 64 3000+ со 1G RAM и кога мирува т.е. кога не го гњавам, температурата стои околу 40 степени константно. Е сега, ако стартувам некоја од појаките игри или програми што го цицаат процесорот, е тогаш температурата оди и до 65 степени. Не се случило до сега да префрли над 65 ама на оваа температура вентилаторот на процесорот работи со максимум обртаи. Значи како што грее процесорот така и вентилаторот забрзува. Значи пробај малку вака да го испробаш процесорот и тогаш не сум сигурен дека температурата ќе остане на 30 степени. Секако дека треба многу повеќе за да го измориш тој процесор 4200 Dual Core AM2, но сепак сигурен сум дека при оптоварување ќе се покачи температурата.

Кога зборев, мислев на 30 степени со најнормална работа - не преоптоварување. Кога го тестирав му ставив да пресметува факториел од 100000000 и загреа докај 38 степени.

Инаку, на твојот 3000+ максимална дозволена температура му е 65 степени целзиусови. На другар ми му направив машина со таков процесор. Како што кажува он - не преминува 40 степени температурата на процесорот.

Јас сепак сум на тоа дека АМД помалку грее
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Кога зборев, мислев на 30 степени со најнормална работа - не преоптоварување. Кога го тестирав му ставив да пресметува факториел од 100000000 и загреа докај 38 степени.

Инаку, на твојот 3000+ максимална дозволена температура му е 65 степени целзиусови. На другар ми му направив машина со таков процесор. Како што кажува он - не преминува 40 степени температурата на процесорот.

Јас сепак сум на тоа дека АМД помалку грее

Е па ако се работи за истиот процесор кај другар ти тогаш нешто не е во ред кај мене. Ете во моментов без посебно оптоварување температурата му е 49 степени. Ако го оптеретам ти кажав оди и до над 60 степени. Ако се разбираш кажи ми што е работава кај мене? Вентилаторот мислам дека работи нормално. Го чистам редовно. CPU temp 49, System temp 34
Ако знаеш што може да биде ајде кажи ми да средам!
 

Sasobt

Intern
12 ноември 2007
42
0
Jas prasav sto konfiguracija bi kupile vie i ako eventualno odbitate Intel kakva konfiguracija bi odbrale za ovie pari.
Drugo sto me interesira e nekoj spomna deka AMD e matna nadogradbata!?!? ZOSTO? bi sakal da mi objasni.
pretpostavuvam ne sum siguren no koga bi zemal konfiguracija koja podocna da mozam da ja nadogradam treba da zemam solidna maticna so bi podrzuvala site ovie nadgradbi, sto znaci treba da zemam poskapa maticna a bideki intelovite procesori se kade poskapi od AMD ne ke da bi mozel da kupam soliden procesor pa kazete mi mozebi gresam ali maticnava podrzuba do 16GB ram 6400+ procesor AM2 pa zasega pogolema nadgradba neveruvam deka ke mitreba a i narednite nekolku godini ne veruvam deka ke mi treba pojak PC i mislam deka podobro e nov da si zemes nego da nadograduvas, toa e moe mislenje.
I uste nesto ovoj ptocesor e so 65nm za razlika od 90 postarite pa mislam deka e soliden pa za parive ako najdete posolidna konfiguracija bez razlika na Intelov ili AMD procesor pisete!
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Е па ако се работи за истиот процесор кај другар ти тогаш нешто не е во ред кај мене. Ете во моментов без посебно оптоварување температурата му е 49 степени. Ако го оптеретам ти кажав оди и до над 60 степени. Ако се разбираш кажи ми што е работава кај мене? Вентилаторот мислам дека работи нормално. Го чистам редовно. CPU temp 49, System temp 34
Ако знаеш што може да биде ајде кажи ми да средам!

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/print/athlon64-90nm.html

Eве ти линк и најди си го процесорот. Ако е тој твојот што мислам дека е - socket 939 Winchester core тогаш максимална дозволена е 65 степени. Кажи ми што кулер имаш? Под гаранција ли ти е компјутерот? Стај си некој подобар кулер...

Ова е солиден кулер - http://www.coolermaster.com/products/product.php?act=detail&tbcate=1&id=77
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.408
Мислења
900.219
Членови
32.119
Огласи
503
Најнов член
CilCil
На врв Дно