1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали рилкнал слотот на матичната за рам

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од BlackOuttheWoRlD, 26 Јуни 2019.

Тагови:
 1. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  20190626_022608.jpg Здраво другари.
  Имам еден проблем со лаптоп
  Lenovo b50-30,значи кога сакам да го преместам неговиот рамот на другиот слот и го уклучам не дава слика,исто како без рам да е,а на првиот слот работи без птоблрм,дали треба друг рам завртен?
  20190626_022810.jpg

  На првиот слот без проблем си работи
  Слика од рамот ddr3l
  20190626_020553.jpg
   
  Последна промена: 26 Јуни 2019
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,143
  12,671
  23 Јануари 2008
  Манга
  aj stavi uste edna plocka ram i probaj so dve.
   
 3. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  Немам ддр3л уште една плочка имам ддр3 и ддр2 и ддр од првите.
  Заборавив да напишам дека немам друга смао една е ддр3л.
   
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,165
  8,495
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Па зошто по ѓаволите пробуваш да ја ставиш во вториот слот а имаш само еден модул?
  Тоа што го правиш нема смисла освен ако немаш втор модул. Сосем е нормално да не подига ако првиот слот е празен.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 5. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  Да имам само еден модул,бидејќи незнам дали да земам и втор модул за да работи на вториот слот го преместив.
   
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,165
  8,495
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Па ти треба ли? Ако ти треба втор модул земи!
  Отиди со лаптопот во салон замоли ги да го пробаш пред да го платиш. Ако работи ондак работи ако не не го земај и тоа е.
   
  На JunkieMKD и Rukfash им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...