1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Dali raboti push notifications vo iphone mk

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од LaLi, 7 Јануари 2011.

 1. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  320
  203
  3 Февруари 2010
  Машко
  dali e do mrezata na t-mobile ili zosto ne mozam da primam push notifikacii na mojot iphone 3gs 4.2.1 software

  ne e ni JB a ni unlock go koristam so t-mobile kartica i ne mozam da primam push notifikaci dali nekoj probal i dali raboti vo mk

  fala poz
   
 2. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,705
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Сум видел. Работи.
   
 3. tazeclence

  tazeclence
  Intern

  160
  14
  4 Јануари 2009
  Зависи од серверот. Секој сервер нема можност за push email. На кој провајдер ти е email адресата?
   
 4. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,705
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Збори за нотификации. Facebook, eBay, imo, ...
  За емаил ставам пулл, не сум пробал пуш со гмаил...
   
 5. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  753
  188
  22 Јули 2009
  Машко
  Мене се ми работи и push mail и push нотификации
   
 6. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  320
  203
  3 Февруари 2010
  Машко
  hmm posto jas sega i restore napraiv i pak ne mi raboti kako so treba

  ke moze li da probage so ipusher app besplatna e vo itunes store

  fala

  p.s. ne mislam samo na mail aplikacijata za site email, facebook,twitter itn...
   
 7. tazeclence

  tazeclence
  Intern

  160
  14
  4 Јануари 2009
  Провери во Settings > Notifications дали е се во ред подесено.
  Прво исклучи ги сите, потоа вклучи ги сите. Можеби е нешто заглавено.

  Ако не користиш Cydia не би требало да има некаков проблем.
  Ако ставиш Cydia пробај со Push Doctor.

  :))
   
 8. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,377
  344
  19 Април 2010
  Машко
  imam videno deka raboti bez jb... da ne ima nekoj problem kaj tebe? :)
   
 9. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Дали ги имаш примено сетинзите за операторот? Треба да се појави update со нив кога ќе го вклучиш прв и пат и поврзеш со itunes.
   
 10. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  320
  203
  3 Февруари 2010
  Машко
  pa jas imav cydia (jb) i rekov mozebi poradi jb ne raboti ali

  sega restore napraiv i staviv 4.2.1 i pak nejke nesto ne znam kade e problemot

  @krale update ne mi stignalo samo deka Activacia preku itunes i posle sve mi e ok i internet i 3g i sve ali ne gleam nisto update
   
 11. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Od kaj ti e zemen? Zemja i/ili prodavnica ako znaes...
   
 12. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  320
  203
  3 Февруари 2010
  Машко
  T-mobile Macedonia / Skopje
   
 13. tazeclence

  tazeclence
  Intern

  160
  14
  4 Јануари 2009
  Како за беља и мене не ми работеше на iphone 3G, На компјутер влегов на facebook, кликнав горе на иконата со земјина топка за нотификации па See All Notifications..потоа notification settings горе десно..после десно на Other Apps, ќе те одведе најдоле..и селектирав се живо и кликнав Save. И ко за беља проработе за Facebook.

  Ама за Twiter и Eurosport апликацијата не.

  :zbunet3:
   
 14. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Не би требало да е до carrier settings, но за секој случај можеш да влезеш во сетингс>general> about. Ако има нешто за инсталирање, сам ќе те праша телефонот.


  Друга варијанта е да не ти се подесени добро сетинзите за push во апликациите кои се наоѓаат во settings и избери апликација.
   
 15. tazeclence

  tazeclence
  Intern

  160
  14
  4 Јануари 2009
  И за Facebook апликацијата кога како ќе му текне, нешто доаѓа, нешто не. Сите опции се во ред. Овој проблем го немаш само ти. Погледни
   
 16. StarBuck

  StarBuck
  HC

  1,295
  48
  16 Февруари 2008
  QA
  Фејсбук има подесувања и на самиот сајт и посебно на апликацијата
  1. Има опција ако си логиран на сајтот да не ти стигаат нотификации на мобилниот.
  2. Има опции на апликацијата за кои event-и да ти стигаат нотификации (тагови, постови, пораки итн)
  3. Фејсбук е ретардиран

  Инаку работат нотификациите, само треба да се подесат во самите апликации како што треба, и евентуално плус во Settings и скрол најдоле каде што има листа на апликации за кои што можат да се прават подесувања.
   
 17. ratmo

  ratmo
  Intern

  4
  0
  23 Јуни 2011
  it is a nice sharing..............
   

Сподели

Вчитување...