Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дали Qualcomm Snapdragon X Elite е сериозен конкурент на Apple M3?

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.770
5.668
М3 и X Elite не се конкуренти. Едниот има зад себе десктоп оперативен систем кој е добро развиен, а другиот нема. X Елите ќе биде на андроид кој е бескорисен за десктоп/лаптоп и ќе е таблет решение некое, или пак ќе седнат да стават Windows некоја варијанта која ќе е за жалење. Големината на Apple што го овозможи М1-2-3 e тоа што ја транзитираше платформата. Во меѓувреме Windows додава подменивца, и шарки по локскрин, трга копчиња од таскбари и што се не за да го уништи оперативниот систем, наместо да се фокусирана интегрирано ARM решение.

Така да воопшто не се конкурентни. Едниот е корисен, другиот е бескорисен и крпеница.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.381
9.197
М3 и X Elite не се конкуренти. Едниот има зад себе десктоп оперативен систем кој е добро развиен, а другиот нема. X Елите ќе биде на андроид кој е бескорисен за десктоп/лаптоп и ќе е таблет решение некое, или пак ќе седнат да стават Windows некоја варијанта која ќе е за жалење. Големината на Apple што го овозможи М1-2-3 e тоа што ја транзитираше платформата. Во меѓувреме Windows додава подменивца, и шарки по локскрин, трга копчиња од таскбари и што се не за да го уништи оперативниот систем, наместо да се фокусирана интегрирано ARM решение.

Така да воопшто не се конкурентни. Едниот е корисен, другиот е бескорисен и крпеница.

Што сакаш да кажеш, Microsoft не може добра ARM верзија да направи?:ROFLMAO:
 

xenon

Epic
15 јануари 2011
3.964
10.455
Skopje
xenon's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7950X, 420mm Arctic Freezer Push-Pull
Motherboard
Asux X670E-E
Storage
8TB (1 x 980 PRO 2TB + 3Х KC3000) SSD / 2 x 8tb HDD
PSU
Antec 1300W Pro Platinum
RAM
32GB (2x16) DDR5 6000Mhz G.skill TridenT Z C30
Video card
Gigabyte 7900 XTX 24GB
Case
Enthoo Primo - Phanteks
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Logitech Craft
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x, Adam A3x, TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
42" OLED Asus Rog Swift PG42UQ
OS
Windows 11 Pro
Microsoft го "брцка" во ARM со години, само прашање е на време дали индиецот сериозно ќе се заземе исто како за Windows/Office (за кои сериозно веќе одамна не постојат никакви сериозни поплаки).

Сериозноста во заложбата од страна на Microsoft е многу побитен елемент, тоа директно ќе влијае потоа и на другите инволвирани, вклучително и Qualcomm.

Директната конкуренција, оваа генерација помеѓу Apple M (ARM) и Qualcomm Snapdragon X е многу помалку значајно под услов да настане вистинска тракција, макар и во portable/laptop/ultra-portable/tablet/wearable и сл. сфери, тоа неминовно ќе се прелее и во декстоп простор, барем во оној помалку захтевниот (офис и сл.) каде одамна веќе не требаат ѕверски машини да тераат Х86 апликации и каде веќе одамна има "лајт" решенија кои се сосема компетентни.

Да не заборавиме дека новиот, пост Х86 / АРМ базиран OSX е тежок хибрид кој се потпира на виртуелизација на постарите апликации, иако нивната "sandbox" реализација е сосема солидна, нејсе, OSX веќе не е во директна конкуренција на x86 Windows, туку си е приказна за себе, кој му одговара пеки, кој не исто супер, добро е да се има избор/конкуренција и разни опции зависно од потребите.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1.570
2.498
Веќе одамна постои WoA (Windows on Arm) како концепт. Ако не се лажам Lenovo и Qualcomm пред 3-4 години извадија Windows Laptop со ARM процесор. And yeah, it was utter shit.

И ваков проект да добие поддршка од Microsoft, не верувам дека ќе добие и од third-parties. Затоа што сепак се работи за екосистем што е поотворен и не верувам дека Microsoft би имал leverage да ги натера сите developers да оптимизираат или направат апликации за WoA.

Доколку вакво нешто успее и се отвори паззар, тек тогаш можеби самите developers ќе вложат време и средства за да профунцкионира нешто вавко.

Edit: Хмм.. гледам дека Adobe веќе имаат WoA верзии од одредени пакети.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.483
16.705
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.494
2.433
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Apple направија свои 4G/5G модеми??

ох, уште не? и ги немаат интегрирано во SOC-от - види види :)
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
759
1.011
не ми е јасно што фураат ова АИ во чиповите. Што ќе ти е АИ во чип? Си има АИ на облак, кој сака нека користи.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.585
Мислења
965.496
Членови
34.956
Огласи
2.660
Најнов член
DragiD
На врв Дно