• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дали практикувате on line плаќање преку интернет?

Дали практикувате on line плаќање преку интернет?

 • Не, никогаш не плаќам on line

  Гласови: 40 49,4%
 • Понекогаш плаќам on line

  Гласови: 26 32,1%
 • Да, редовно плаќам on line

  Гласови: 15 18,5%

 • Вкупно гласале
  81

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Иако не секаде се прима плаќање со кредитни картички од Македонија како прво, и степенот на кој се наоѓа Македонија во поглед на користењето на интернетот за on line плаќања, сепак би сакал да ве запрашам следното:
Дали некој од вас практикува on line плаќање и какви искуства имате до сега? И дали мислите дека е безбедно да се плаќа електронски односно преку интернет? :rolleyes:

Јас лично имам кредитна картичка VISA од Про кредит банка и до сега сум ја искористил само 2 пати за плаќање преку интернет.
Колку е сигурно? Хммм не знам баш. Практикувам плаќање со картичка преку интернет само кога ептен нешто ми треба и не можам поинаку да го купам и платам.
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Јас лично немам досега користено плаќање. Ама пошто треба да порачвам нешто сега брзо од eBay планиам да плаќам со кредитна. А како ќе се покажи ќе видиме.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Сеуште не, но доколку нема друг начин да се дојде до производот тогаш би платил.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
И јас сеуште не сум плаќал преку интернет. Ама во блиска индина сум да си купам нешто од интернет така да ќе мора да платам. Иначе ич не сум исплашен во мочноста дека некој ќе може да ми ги пронајде информациите од кредитната картичка со која сум купувал.
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
I jas sega ne.. no ponataka ke koristam...
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Не сум плаќал он-лине. Кога ПејПел ќе не тргнат од црната листа се ќе биде полесно
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Jas, ne sum plakal online, od pricina zosto ne znam kako ide bas toa i dali e bezbedno (znaci se plasam), sakam nekoj coek ubavo da mi objasno kako sto levo desno, i togas mozda bi pocnal da koristam online plakanje...
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.640
187
Кога имам потреба од онлајн плаќање, плаќам.
Што со КК што со ПејПел...
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Може да се каже дека редовно плаќам :)

Највеќе за домени, хостинг и претплати на сајтови ама имам и нарачувано некои работи и мислам дека е сосема во ред..
Секогаш постои ризик да бидете измамени, мора тоа да го процените индивидуално и во зависност од тоа кај пазарувате..
Ако мерчантот кој ја процесира картичката ви е добро познат, и процесирањето се врши директно на сајтот на мерчантот ризикот е минимален (Пример: 2checkout).
 

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
plakjam na internet samo za raboti koi mi se neophodni.... na primer domaini, hosting nekoj software i betting normlano....e sega jas mislam deka e sigurno zatoa sto gledam koj im je procesor(merchant) na tie kompanii i ako e nekoj sto e dobar ok mi e ako ne ne se ni obiduvam da platam...

prednosta mi e vo toa sto koristam visa elektron ali amerikanska na moe ime i sum nemal nekoi posebni problemi so nea...
a so makedonska nikogash nemam plateno zs i nemam ...
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1.550
52
www.it.com.mk
plakjam na internet samo za raboti koi mi se neophodni.... na primer domaini, hosting nekoj software i betting normlano....e sega jas mislam deka e sigurno zatoa sto gledam koj im je procesor(merchant) na tie kompanii i ako e nekoj sto e dobar ok mi e ako ne ne se ni obiduvam da platam...

prednosta mi e vo toa sto koristam visa elektron ali amerikanska na moe ime i sum nemal nekoi posebni problemi so nea...
a so makedonska nikogash nemam plateno zs i nemam ...

Neshto slichno... voobichaeni mesechni troshkovi.

Okolu bezbednosta izbegnuvam sajtovi za koi se sum siguren shto merchant koristat i kakva im e istorijata....
 

Wizardion

Intern
2 март 2008
111
1
Голем е ризикот ако не ја знаеш компанијата од која купуваш. Бидејќи прават голем Scam-ovi (измами) преку интернет... А дали често купувам... Па не само 1 досега си купив mp3 player :D
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Досега немам купувано, но потребите за во иднина ми налагаат така да ќе мора да почнам
 

jovan

Intern
24 февруари 2008
20
1
плаќав пред 2 недели хостинг...немав картичка па се одлучив за свифт трансвер преку стопанска и гадно се заебав...
пола од парите ги задржала извесна сити банк...
плаќав на хостгатор за хостинг 67 долари
и 30 си зеле американциве...

ако некој планират да плаќат вака да си знајт...
инаку подадов во про кредит за виса електрон ми ја фалеа дека сегде можело по интернет да се плаќат со неа...
 

D

Администратор
31 март 2007
3.730
3.520
www.iwmnetwork.com
плаќав пред 2 недели хостинг...немав картичка па се одлучив за свифт трансвер преку стопанска и гадно се заебав...
Лош чекор...

[/quote]пола од парите ги задржала извесна сити банк...[/quote]
Citibank е и повеќе од извесна... :)
тоа е една од најголемите банки и компании во светот.

ако некој планират да плаќат вака да си знајт...
инаку подадов во про кредит за виса електрон ми ја фалеа дека сегде можело по интернет да се плаќат со неа...
Не баш секаде, ама на повеќе места да...
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1.129
780
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Секојдневно на проверени дигитални сертификати. Со 2checkout мислам и дека непостои ризик. Секогаш внимавам од кого е издаден сертификатот до кога му е важноста и слично. НИКАКО НЕ ДАВАЈТЕ ИНФОРМАЦИИ НА СТРАНИЦА КОЈА НЕМА ДИКИТАЛЕН СЕРТИФИКАТ!!!
Поготово немојте да се излажете да праќате копија од лична карта, кредитна картичка и слично ако ви бараат ко демек за проверка на валидноста! Па макар и да ви речат дека не и веруваат на Македонија! Самите компании знаат дека несмеат да бараат такви информации и реално не им се потребни, а во исто време и кредитните компании (Master Card, Visa ... ) строго забрануваат давање на копија од ЛК и КК.
 
23 јули 2007
338
8
Treba da kupam nesto preku internet i mi dadoa samo ID broj i imeto na bankata"Bank of America LHH Holdings, Inc. 00000-00000. Ne mi e jasno kako da uplatam posto nema nikakva smetka od bankata.
 

jovan

Intern
24 февруари 2008
20
1
Treba da kupam nesto preku internet i mi dadoa samo ID broj i imeto na bankata"Bank of America LHH Holdings, Inc. 00000-00000. Ne mi e jasno kako da uplatam posto nema nikakva smetka od bankata.
незнам како да ти помогнам во случајов но пред да плаќаш така види ја ситуацијава подолу...

плаќав пред 2 недели хостинг...немав картичка па се одлучив за свифт трансвер преку стопанска и гадно се заебав...
пола од парите ги задржала извесна сити банк...
плаќав на хостгатор за хостинг 67 долари
и 30 си зеле американциве...

ако некој планират да плаќат вака да си знајт...
инаку подадов во про кредит за виса електрон ми ја фалеа дека сегде можело по интернет да се плаќат со неа...
се распрашав по луѓе и најдов уше еден шо плаќал во факултет америка и и него му задржале 30тина $
најверојатно на секоја трансакција за америка задржуваат по толку
најдобро извади си картичка дебитна...
или ако мораш да плаќаш вака тогаш прати 30$ плус... за да не требит уш еднаш да плаќаш...
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
pogolem del plakam so visa electron
je ja podrzuva sekade no na poglem del ja podrzuva
isto taka i so master no nea poslabo
nea ja koristam samo za islplata :D
 
23 јули 2007
338
8
Абе цело време слушам дека плаќате преку интернет, па дури некој го спомна и Paypal (кој одамна не има ставено на црната листа). Дај некој конкретно нека казе сто купил, со што платил и кому му платил, за да не се лажеме.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.215
Мислења
918.812
Членови
32.875
Огласи
1.031
Најнов член
Jass89
На врв Дно