Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дали постои просто решение за уклучи/исклучи на избрани кулери?

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
230
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Најверојатно ова е повеќе за електричари прашање него за ИТ стручњаци, ама сепак да прашам.

Ладењево ми е супер. Имам еден 12 сантима преден кулер, внесува ладен воздух внатре. 1 кулер од 9 сантима странично, исто внесува ладен воздух.

Позади, кулерот на напојувањето, еден од 8 сантима на задната решетка, и еден ауспух доле испод графичката. Овие го исфрлаат топлиот воздух кон надвор.

Меѓутоа, ауспухот и овој од 9 сантима прават додатна бучава, а секако и трошат струја.

При сурфање, обучно користење, нема потреба од додатни кулери, но кога играм некоја игра, пример Крајсис, доста расте температурата внатре.

Дали постои едноставно решение, некаква склопка со копче, кога го стискам копчево, да се пушта струја од плочата до овие додатниве кулери, и кога го гасам да не се пушта струја, уствари да не се користат додатните кулери?

Ако постои такво нешто, дали може некако да се извади надвор и да биде лесно достапно?

Или на крај краева само електричар може да направи вакво нешто?
 

xenon

Epic
15 јануари 2011
3.995
10.580
Skopje
xenon's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7950X, 420mm Arctic Freezer Push-Pull
Motherboard
Asux X670E-E
Storage
8TB (1 x 980 PRO 2TB + 3Х KC3000) SSD / 2 x 8tb HDD
PSU
Antec 1300W Pro Platinum
RAM
64GB (2x32) DDR5 6000Mhz G.skill TridenT Z C30
Video card
Gigabyte 7900 XT 20GB
Case
Enthoo Primo - Phanteks
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Logitech Craft
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x, Adam A3x, TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
42" OLED Asus Rog Swift PG42UQ
OS
Windows 11 Pro
Купи си свич од пазар и прекини ја фазата, бормашина и леткум или само со изолир.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.041
18.025
Кулерите се врзани на матична или не? Ако се поврзани на матична AI Suite ќе ти брка работа
Ќе инсалираш само FAN Expert и ќе ги подесиш да стојат изгаснати. Или во BIOS

Иначе за механичко решение постојат разделници за фанови односно сплитери кои на себе имаат дугме или пак е решено да стои во bracket на задниот дел од плочата.
Или пак ѓутуре да се гаснат и палат спомнатите фанови може да ти направи некој кој е искусен со електроника.

Трето решение (и најпаметно) е набавка на контролер кој се мести напред во 5,25" место за CD/DVD. Не се скапи овие особено оние кои се решени со ротирачки или клизни потенциометри.
 

nik0la_

Practice makes perfect
5 јануари 2012
717
1.373
nik0la_'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 1600 Processor
Motherboard
Gigabyte AB530m-Gaming1
Storage
Force Series™ MP500 120GB M.2 SSD - Corsair & 500GB Western Digital HDD
PSU
EVGA 600 BQ, 80+ BRONZE 600W
RAM
16 GB 2x8 VENGEANCE® LPX DDR4 DRAM 2400MHz C14
Video card
Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Vision III Gaming
Mouse
Bloody v7m
Keyboard
Sharkoon SKILLER MECH SGK3 mechanical RGB
Monitor
Philips 23" Full HD LED IPS
OS
Windows 10
Најпаметно е да ги исфрлиш 80 и 90 и стави ако има можност 120, нема да осеќаш бучава.И стави некоја слика да видиме како се распоредени тие кулери.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.041
18.025
Speedfan е одличен за регулација на вентилатор од CPU или графичка (ако знаеш како да го подесиш)
Механичката регулација на вентилаторите е најпрактична и најефикасна
 

Costigan_Jr

Unbeatable
5 јули 2013
2.953
4.155
Dirigieren-68508.gif
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
230
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Најпаметно е да ги исфрлиш 80 и 90 и стави ако има можност 120, нема да осеќаш бучава.И стави некоја слика да видиме како се распоредени тие кулери.
Хмм, плочата има место само за два додатни кулери. Ќукиштето ми е микро „А Те Икс“. Задната решетка има место за еден 80 или 90 милиметри кулер.
Странично има место за еден од 90 милиметри.
Од напред си има решетка со вграден 120 милиметри кулер.

Еве линкче Elite 343 | Cooler Master

Ти како би направил да вметнам 2 кулери од 120 милиметри?

Алат немам, а и да имам за сечење метал, попрво прстиве ќе си ги отсечам :)

Ново куќиште уствари работава. Баш целев да биде мало, оти не сакам црепови, сандаци да ми го прават неудобен малиов стан.
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
230
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Кулерите се врзани на матична или не? Ако се поврзани на матична AI Suite ќе ти брка работа
Ќе инсалираш само FAN Expert и ќе ги подесиш да стојат изгаснати. Или во BIOS

Иначе за механичко решение постојат разделници за фанови односно сплитери кои на себе имаат дугме или пак е решено да стои во bracket на задниот дел од плочата.
Или пак ѓутуре да се гаснат и палат спомнатите фанови може да ти направи некој кој е искусен со електроника.

Трето решение (и најпаметно) е набавка на контролер кој се мести напред во 5,25" место за CD/DVD. Не се скапи овие особено оние кои се решени со ротирачки или клизни потенциометри.
Сега за сега, задниот од 80 е на плоча, ауспухот доле испод графичката е на плоча.

90ката е на напојување, големиот од 120 е на напојување, со молексите.

Сега размислувам, да го ставам 90ката на плоча, да го пензионирам 80ката. Ауспухот ќе си стои доле и ќе си врти :)
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
230
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Добри ли се сликиве

IMG_20171202_122133.jpg IMG_20171202_121930.jpg IMG_20171202_122110.jpg IMG_20171202_122037.jpg IMG_20171202_122001.jpg IMG_20171202_121913.jpg IMG_20171126_232641.jpg IMG_20171009_180022.jpg
 
Последна промена:

masterficx

Gaining Experience
5 јули 2009
1.345
354
masterficx's setup  
Processor & Cooler
Intel Q8200 + CM Hyper 212+
Motherboard
GA-G41MT-S2PT
Storage
Spinpoint F3 1TB
PSU
CM Elite 460
RAM
8GB DDRIII@1333Mhz
Video card
Gigabyte GT640 2GB
Case
DeepCool Tesseract Black
Monitor
LG 22" TN
OS
8.1 64-bit
Тој ауспухот од доле и 80ката од страна ако убаво гледам за џабе се ставени односно не се ефикасни. Термодинамика вика ладен воздух иде природно доле а топол сам си бега горе. Јас би ја оставил 120ката напред и 90ката позади ама ќе размислам за 90ката позади пошо напојувањето ти вади воздух од цело куќиште. Значи имаш поише излез отколку влез за да направиш убава промаја.


Ти можеш да најдеш некој да ти исече дупка од доле под графичката за 120мм кулер (кругот само) и да купиш од loging.mk решетка маска за кулерот. На таа решетка има 4 дупки коишто можеш да ги искористиш како скица за дупчињата за штрафење. Оваа 120ка кулер да ја свртиш према горе и да носи ладен воздух од доле према графичка и со тоа си завешил работа. Значи предната 120ка и долнава DIY додадена 120ка да внесуваат ладен воздух од пониско, а напојувањето и 90ката да го вадат надвор топлиот од повисоко. Супер промаја ќе му сториш со малку галама.

Следно можеш 3те кулери ( без тој на напојувањето) да ги поврзеш директно на PSU и да го обориш напонот со некој отпорник што ќе го ставиш на + жицата од 12те волти. Има онлајн калкулатори за тоа каков отпорник да купиш. Јас би ги ставил тие три кулери на 10волти да работат и ќе имаш тивко и ладно куќиште.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.249
Мислења
977.406
Членови
35.554
Најнов член
dorchek
На врв Дно