1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Дали Payoneer е SCAM? / Ваши искуства со Payoneer

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од super_hacker, 28 Јули 2009.

1. super_hacker

super_hacker
    Баниран/a

1,333
    68
    2 Април 2008
    Се мислам да земам една Payoneer картичка, но ме загрижува дали е СКАМ и дали некој има искуства со Payoneer? Бидејќи сум малолетен, ќе ја пишам на родител, но не сакам да давам информации се додека не се уверам дека е сигурно и безбедно. Гледам имаат и Verisign, ама сепак не сум сигурен. И затоа решив да ве прашам вас за повеќе помош.
    Фала однапред.

2. Taurus

Taurus
    Модератор

2,352
    1,038
    13 oктомври 2007
    Машко
    UI Designer
    А зошто ти е Payoneer?
    Иначе воопшто не е SCAM. Многу добар сервис е, а се користи за примање на пари заработени преку сајтови/партнери на Payoneer. Не е за други намени картицата.

3. super_hacker

super_hacker
    Баниран/a

1,333
    68
    2 Април 2008
    Ми треба за верификација на Paypal. А и за од еден сајт да си ги земам заработките.

4. Taurus

Taurus
    Модератор

2,352
    1,038
    13 oктомври 2007
    Машко
    UI Designer
    Сајтот соработува со Payoneer? Има таква можност?
    Ако има, ич не се мисли, ептен ќе свршиш работа.
    За едно 2 недели ќе ти ја пратат дома и ќе можеш да си ги подигнеш парите од банкомат.
    А за верификација на Paypal незнам тоа.

5. super_hacker

super_hacker
    Баниран/a

1,333
    68
    2 Април 2008
    Ама дали да пишам на родител се двоумам... Оти сум малолетен и ќе мора на родител. Сигурно дека нема да има проблеми после?

6. Taurus

Taurus
    Модератор

2,352
    1,038
    13 oктомври 2007
    Машко
    UI Designer
    Барање за картица поднесуваш од сајтот каде што имаш заработено пари.
    Како имаш таму пишано за годините?
    Заборавив како беше за потврда за годините, дали од сајтот или во барањето, ама знам дека не ми бараа никакви документи за потврда, само селектираш години.
    Друга работа, парите од картицата ги подигнуваш од банкомат, (банкоматот не бара лична карта :p).

7. super_hacker

super_hacker
    Баниран/a

1,333
    68
    2 Април 2008
    Мислам дека кога земаш Payoneer картичка, бараше бр. на лична карта или бр. на пасош. Така некако беше. И затоа ве прашувам дали е сигурно да дадам таква информација?

8. stancafe

stancafe
    Intern

58
    0
    27 oктомври 2008
    payoneern ne e scam

payoneer ne e scam, jas go koristam nepolna godina i super e. slobodno pocni da go upotrebuvas nema prevarancii. Ako ne se lazam sega citibank go kupi, a citibank e edna od najgolemite banki vo USA.

9. daci92

daci92
    Gaining Experience

2,120
    162
    4 Февруари 2009
    Машко
    Студент
    payoneer ne e scam ,ali prvoto primanje na pari na kartickata od payoneer mora da ti bide od stranata preku koja si ja zemal kartickata (potocno sorabotuvacot so payoneer kako sto e oDesk i Eleance ) jas imam zemeno preku oDesk ali kartickata trebase da mi sluzi za drugi sajtovi i privatni primanja ,i ne bev informiran za ova dodeka ne ja zemav ,od koga probav da primam pari (privaten transfer ) i mi go odbija ,kontaktirav so podrskata na payoneer i mi kazaa deka privatnite transferi i transferite od 3 ti strani ne moze da se odvivaat se dodeka ne go primam prviot transfer na pari od mojot izdavac na kartickata i ja go platam paricniot nadomestok za kartickata od toj transfer ,i ja isfrliv od upotreba bidejki ne zarabotuvav pari od oDesk

10. Batman

Batman
    Intern

20
    0
    7 Април 2008
    Аплицирав пред 2 дена за картичкава но уште не ми стигна потврда дека ми ја одобриле, да не знае некој за колку време отприлика ја одобруваат?

11. HijackHacker

HijackHacker
    Gaining Experience

5,108
    297
    21 Февруари 2008
    Машко
    Web Designer
    Ако си аплицирал како личност под 18, картичката ти е одбиена веќе, но нема да добиеш известување.

12. super_hacker

super_hacker
    Баниран/a

1,333
    68
    2 Април 2008
    Кај мене ја одобрија за 2 дена. По 2 недели стигна во сандучето...

13. reng

reng
    Intern

683
    19
    13 Август 2007
    За 2 дена ми ја одобрија сега чекам да ми стигне. Провери си убаво во емаилот да не ти е како спам пораката што ти ја пратиле.

14. Batman

Batman
    Intern

20
    0
    7 Април 2008
    Да, проверив, ја одобриле уште во четвртокот. Мислев ќе ми стигне порака на тој профил, али они пратиле на мејл. Ок, значи сега кога ќе стигне треба да се активира само и толку?

15. daci92

daci92
    Gaining Experience

2,120
    162
    4 Февруари 2009
    Машко
    Студент
    za aktivacija treba da si stavis pin ,a potoa treba da primis pari preku tvojot izdavac ,kako sto e oDesk ,Eleance ,uTest itn duri togas ke mozes da ja koristis

16. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

1,017
    635
    3 Јули 2007
    Имам прашање.

Дали кога подигате пари од Payoneer картика од банкомат во Македонија ви зема провизија, и дали парите ги подигате во денари?

17. daci92

daci92
    Gaining Experience

2,120
    162
    4 Февруари 2009
    Машко
    Студент
    parite vo sekoj slucaj se podigaat vo denari ,a provizija zima spored propisite na payoneer ,sea momentalno nemozam da gi najdam ,pobaraj gi vo FAQ mislam deka gi imase cenite

18. Kafka

Kafka
    Intern

128
    19
    8 Јуни 2007
    Машко
    koristam payoneer poveke od 4 god. sekoe proveruvanej na sostojba na bankomat $0.9 . Sekoja transakcija ima 3.25% plus 2$ provizija. Sekoj load na pari na smetka na payoneer e 2$ sporiot nacin(se ceka 7 dena) ili pak 5$ brziot (se ceka max 2 saati)

Код:
    1. The card

* Card activation*:
              o Within US: $10
              o Outside US: $20
        * Getting a replacement card*:
              o Within US: $10
              o Outside US: $20
        * Monthly account maintenance: $3

*Depending on the partner you went through to apply for your card, you may have different amounts as some partners choose to subsidize some fees.
    2. Getting money

* ATM Cash withdrawal:
              o Within US: $1.35
              o Outside US: $2.15 + up to 3% of transaction amount
        * ATM withdrawal declined: $0.90

3. Loading your card

* Card loading from a VISA/MasterCard card: 3.5% of loaded amount
        * Transfer from a checking or a savings account: $5 for first transaction, then $2
        * Receiving a payment from your partner (card loading):
              o $2 for regular loading, takes about 5 days to become available in your card balance
              o $5 for express loading, takes about 2 hours to become availble in your card balance

4. Using the card

* Purchase Transaction:
              o Within US: Free
              o Outside US: Up to 3% of transaction amount

Сподели

Вчитување...