1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Dali ovoj procesor e dobar za 1440x900 gejming?

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Scarface, 5 Февруари 2013.

 1. Scarface

  Scarface
  Intern

  102
  35
  19 Јануари 2013
  Машко
  Dali ke imam dobar fps na 1440x900 so G550 2.6 GHz zaedno so EVGA GTX 650 Ti i 4GB RAM?
   
 2. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,150
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Ке биде ОК(со ретки исклучоци)
   
 3. Scarface

  Scarface
  Intern

  102
  35
  19 Јануари 2013
  Машко
  Ke ima problemi so CPU heavy games kako SC2 i BF3 mp, taka? No drugite igri kako Crysis 2 ke bidat ok?
   
 4. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Ок е за таа резолуција и таа графичка
   
 5. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,150
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  на таа резолуција,секоја игра што ке може да ја вози графичката ке може и процесорот,но секогаш има по некој исклучок како што кажав,но воглавно ке бидеш ОК,не се секирај
   
 6. Scarface

  Scarface
  Intern

  102
  35
  19 Јануари 2013
  Машко
  OK, fala. A bottleneck ke nema megu niv?
   
 7. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,150
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  не верувам дека ке има,а и да има ке биде премногу мал и нема да осетиш некоја разлика
   
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,605
  13,857
  23 Јануари 2008
  диско денсер
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  Ќе има ботлнек за Bf3 Мулти, другите игри ќе бидат ок.
   
 10. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  Играње Half life 1 и 2,CS 1.6 и програмирање
  А мојов g540 2.5Ghz и со geforce 210, 4GB RAM и резолуција widescreen 16:9
   
 11. Scarface

  Scarface
  Intern

  102
  35
  19 Јануари 2013
  Машко
  Тебе само графичката ти е слаба, другото е ОК...
   
 12. Scarface

  Scarface
  Intern

  102
  35
  19 Јануари 2013
  Машко
  Koj Core 2 Duo e ekvivalent vo gejming performansi so G550?
   
 13. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,584
  3,525
  11 Декември 2008
  Машко
  E7400, E8300
   
 14. DarkoKicevo

  DarkoKicevo
  Баниран/a

  107
  21
  27 Јуни 2012
  Машко
  g550 за парите е закон процесор, јас го имам истиот на една конфигурација и ќи играш со сигурност новиве игри а и графичката си е таман.
   
 15. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,315
  20 Февруари 2011
  Машко
  Ajde i za mene kazete za vtorata konf.

  Pentium G550 2.60ghz 2 Cores 2 threats 2MB.
  1155 low-end maticna.
  4GB DDR3 1333mhz.
  HD6950 2GB ?
  Monitor res. 1440x900

  Igira koja najvekje ke se igra BF3.
  Dokolku procesorot ke bide tesno grlo ondak predlozete nesto do 3.000 denari maximum.

  Fala :)
   
 16. MachineGunMan

  MachineGunMan
  Баниран/a

  228
  125
  12 Јануари 2013
  Машко
  ???
  Fala i na tebe. G550 cini neso pomalku od 3000... sto ke kupis podobro so istite pari?
   
 17. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,315
  20 Февруари 2011
  Машко
  Pa toa prasuvam jas...dali ima nesto podobro do 3.000 denari :D
   
 18. MachineGunMan

  MachineGunMan
  Баниран/a

  228
  125
  12 Јануари 2013
  Машко
  ovaa tvoja ideja za 2 kompjutera nikako ne mi stima... Podobro sostavi eden zver odkolku dva mid-range..
   
 19. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,584
  3,525
  11 Декември 2008
  Машко
  Нема, G630 и G860 не се ништо подобри, некои 5-10% само :)
   
 20. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  Играње Half life 1 и 2,CS 1.6 и програмирање
  Зошто слаба? Има 1ГБ ДДР3 мислам
   
 21. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,315
  20 Февруари 2011
  Машко
  aha...
  Prasanjeto sto go postaviv gore e za vtoarata konfiguracia 1 imam uste 1 ke napravam za da igram na 2ta BF3 :D

  @oli.
  Fala za odgovor drugar :)
   
 22. Scarface

  Scarface
  Intern

  102
  35
  19 Јануари 2013
  Машко
  Kako sto citav denovive, HD 6950 e krajnata granica za i3 2100, a ne pa za G550... te sovetuvam da potsoberes nekoj denar pa da zemes i3...

  Ako saka neka ima 2GB, pa e slaba... primer 8800gt so 786MB e nekolku pati podobra... ili GT 640 so 4GB GDDR3, e tuka nekade so 8800gt 768mb GDDR3
   
  На RagingDemon и gsarievski им се допаѓа ова.
 23. gsarievski

  gsarievski
  Баниран/a

  105
  18
  13 ноември 2010
  Земи си i3.Јас играм се на 1680х1050 и ништо не сецка.Не ги уклучувам само antializing.Другото се е на фулл.Ако сакаш поевтино барај на огласиве.Пред некој ден гледав неколку со супер цени.За таа цена што ќе си земеш g550 преку оглас ќе најдеш i3.Разгледај имаш нови за окол15000-16000 денари...
   
 24. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  Играње Half life 1 и 2,CS 1.6 и програмирање
  Добро, ама несваќам во што е доброто, ако не во меморијата? Не се разбирам многу во хардвер.
   
 25. Scarface

  Scarface
  Intern

  102
  35
  19 Јануари 2013
  Машко
  Epa toa e marketinski trik... inaku se gleda kolku jadra ima, core clock, kratko kazano, se gleda se. najdobro e koga biras karticka, prvo gledaj na internet...
   
  На alekcackko му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...