• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дали некој знае НЗС, НСД или НЗШ за мојот принтер?!?

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Имам принтер Epson D78, стар година и нешто. Печати лудо, квалитетно, евтино (малце бавно). Никогаш не ми има засушено боја, или да ми оштампал неквалитетно (освен кога заборавам на новите кертриџи да ја тргнам лентата :krshiglava:).
Е сега вака, пред месец дена печатам (значи све е во ред) и се потроши црниот кертриџ. Ставив одма нов и пуштам да печатам ама почна да печати како да се запушени главите, и то не само на црниот (само тој го сменав) туку на сите кертриџи (користи 4 - CMYK). Пуштив чистење, го проверив кертриџот и пак несакаше. Отидов купив и ги сменав сите кертриџи, ама пак исто, одвај пушташе боја, катастрофа. Пак чистење многу пати ама резултат нема. Го оставив една ноќ да преспие и утрото пуштам да печати и ко ќе видам, копија - супер, како нов.
Од тогаш испечатив преку 150 лисја без никаков проблем, без линии, нормално, квалитетно.

Вчера ми се потроши црниот кертриџ (сред работа, значи супер квалитетно печатење дотогаш), ставив нов и пак истата приказна. Пак не го бива???

Ај ако знае некој, слично искуство да ми каже НЗС, НЗД, НЗШ за принтеров, што му е (дали е на трева или на игла).

Имам 3 опции:

1. Да го фрлам од тараса, едно 7-8 метри сигурно ќе ми ги решат проблемите со него еднаш засекогаш;
2. Да го сменам за точаче (дајте понуди:p);
3. Или ќе ми помогните.
 

Ket Bejb

Intern
17 јуни 2008
96
1
Под 1) :)
и ако не ти треба колор принтер, боље земи си црно-бел laser printer; ја дома си го иам HP 1018 и супер ми е

PS Опцијата под 2) некако не ми штима :D:p:D:LOL:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
за црно штампање ти го препорачувам hp3920 inkjet
добро штампа ефтини бои
за ласерски имам еден незнам точно кој модел е постар е но ептен квалитетно штампа но не е баш ефтин околу штампањето


бтњ јас би играл под 1 само осигурај се да е високо да не остане ништо од него:)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
и ако не ти треба колор принтер, боље земи си црно-бел laser printer; ја дома си го иам HP 1018 и супер ми е

Колор ми треба, печатам визитки, флаери, каталози и слично. Ласер неиде во предвид, скап, скапи тонери, нетрпи хартија 250-300 грамска.

Незнам дали е можно кога ставам кертриџ да се изместува нешто кај главата (или траскам зелени) ??? Главите не се менуваат, вградени се, и се движат комплет сосе кертриџите.

Финтата е да не земам нов, ако е можно да се среди овој.
Ако не новиот ќе гледам да биде инкџет со систем на инфузија (околу 0,5 денари штампа фул колор, поевтино од ласер HP 1018 црнобело), и да печати на ЦД-а.
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
А нема во државава сервис за Епсон да прашаш?
или има некоја друга квака...?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Овластени сервисери прво што ќе прашаат е "Дали користиш оригинални кертриџи", а мојот одговор е не (цената им беше околу 2500 денари, речиси колку принтерот, а имаат многу малце боја).
Да го однесам на сервис не се исплаќа, ќе купам нов.
А кога го купив гаранција имав само 6 месеци и тоа само на надворешните пластики, не и на механизмите.:LOL::LOL::LOL:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.227
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно