• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дали некој знае некои информации за новиот ИТ факс?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Goroner

Intern
28 април 2007
313
13
Zdravo sakav da prasam dali nekoj ima nekakvi informacii za noviot fakultet za it tehnologii sto trebase od ovaa godina da zapocne so rabota, ako imate poveke informacii ve molam pisete dajte nekoj link ili sl. zavrsuvam 4 god. pa sakam da vidam sto se ima na toj fakultet .. :)

fala poz!
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
јас би ти кажал да не се одма залетуваш на новите факултети
зошто?
сеуште се нови тестираат експериментираат така не е добро тоа
таму можеш да одиш за некои си 3+ години

а сега за сега оди си на овие што се ПМФ ФЕИТ и приватните
позз
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Новиот ИТ факултет не започна со работа. Имаше конкурс за прием на професори од Македонија (викаја дека ќе има од странство), ама на ПМФ и ФЕИТ им забраниле на професорите да се пријават на тој конкурс. Исто така, ПМФ и ФЕИТ биле против отворање на тој факултет од чиста причина што најголем дел од студентите на двата факултета се од таа област. Да се надеваме дека догодина ќе успеат да го пуштат во функција.
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Новиот ИТ факултет не започна со работа. Имаше конкурс за прием на професори од Македонија (викаја дека ќе има од странство), ама на ПМФ и ФЕИТ им забраниле на професорите да се пријават на тој конкурс. Исто така, ПМФ и ФЕИТ биле против отворање на тој факултет од чиста причина што најголем дел од студентите на двата факултета се од таа област. Да се надеваме дека догодина ќе успеат да го пуштат во функција.
па и треба да им забранат.:)):)) пола од професорите од ПМФ и ФЕИТ во исто време предаваат и на Европски и ФОН. ццц тие професори:p:muahaha:
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
па и треба да им забранат.:)):)) пола од професорите од ПМФ и ФЕИТ во исто време предаваат и на Европски и ФОН. ццц тие професори:p:muahaha:
Sekoj ima pravo na egzistencija.
Sakas da kazes deka ti ne bi rabotel povekje raboti istovremeno ako ti se moze i ti dozvoluva rasporedot na obvrskite?
 

XorEliminator

Intern
9 октомври 2008
1
0
Abe se e OK okolu toa koj kade predava.!!!Se e od interes!!
No kako za informacija prasaj gi tie profesori sto predavaat na poveke fakulteti da ti odgovorat kade navistina vredi da se zapises bidejki samite tie znaat od koi fakulteti STUDENTITE se najuspesni a toa sekako se FEIT I PMF:)
AKO TI TREBA SAMO DIPLOMA ZAPISI SE NA NEKOJ PRIVATEN :D
 

Stefan.Taz

Intern
30 април 2008
285
31
Куманово
www.lookup.mk
Stefan.Taz's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-760 Processor (8M Cache, 2.80 GHz) | DeepCool GamerStorm Gabriel
Motherboard
Asus P7P55 LX
Storage
HDD
RAM
10 GB
Video card
ATI Radeon™ HD 5570 Graphics - AMD
Mouse
NEOCOM
Keyboard
China, Made by 2001
Audio
Zvucnici
Monitor
Philips
OS
Win7
Ќе се обидам да ти одговорам подетално и да ти помогнам во твојот избор, бидејки во таква двоумица бев и јас пред 2-3 години знам како ти е:
нов факултет треба да се гради некаде во аеродром колку јас знам. Владата би била посебен финансиер доколку тоа ке се случи поради програмата Македонија земја на информатичари. Но би се сложил со MetalGear не се залетувај кој знае како ке биде таму. Можеби ке се случи истото со дисперзираните паралелки кои не профункционираа бидејки колку немаше студенти толку и професори.
Втора варијанта е смерот ИКИ од ЕТФ, поради пренатрупаност да се пресели во аеродром или на некоја друга локација. Тоа требаше да биде уште пред 2 години али зошто не се преселува и дали ке се преселува незнам, оваа година се со ЕТФ. Имам чуено дека таму во аеродром требало и да се пресели информатичкиот дел од ПМФ. Што, кој и дали најискрено незнам. Батали го новиот факултет.
Мој најдругарски совет ти е да си ги разгледаш програмите и смеровите од ЕТФ и ПМФ и да видиш кај ке се најдеш. Немој да се леташ на тоа што е барано, студирај тоа што сакаш после да го работиш. И двата факултета се перспективни но се завршуваат ако сакаш да ги завршиш. Технички факултет на приватен универзитет не би ти препорачал, имам слушнато од добри другарчиња, бидејки тоа не се цени кај големите фирми.
Посебо важно е факултетот да ти е од 4 години. Тригодишните студии се сметаат како професионални, а со нив немаш титула дипломиран електроинжинер по тоа ти тоа.
На крај изборот е твој.
Следи ги твоите инстинкти.
Позз
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Имам чуено дека таму во аеродром требало и да се пресели информатичкиот дел од ПМФ.
да го дискутираа ова асистентите кај нас кога имаше расправии околу зголемувањето на кредитите

Посебо важно е факултетот да ти е од 4 години. Тригодишните студии се сметаат како професионални, а со нив немаш титула дипломиран електроинжинер по тоа ти тоа.
не знам за кај ФЕИТ но кај нас на ПМФ разликата е само во
4ри годишни: Дипломиран инжинер по информатика
3ри годишни Дипломиран инжинер по информатички технологии

така да и со 3 години си дипломиран инжинер
го гледав ова доста пошто ми се брза и се пребацив на тригодишни:)
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
А бе ОК си се и три годишните студии. Само поради некои застарени сваќања кај нас, за некои работи што биле од комунизмот, луѓето го сваѓаат дека три годишните студии се виша школа, а не факултет: СОСЕМА ПОГРЕШНО. Секаде во Европа веќе се оди на тоа факултетите да се со 3 години. Разликата мислам дека е (не земајте здраво за готово, не сум сигурен :) ) дека ако си со 3 години, магистратурата ќе ти е 2 години, а ако си со 4, магистратурата ќе ти е со 1 година, нормално, ако сакаш да продолжиш. Имам еден другар кој е запишан на смерот ИНФО во електро кој е 3 години, и ги гледам што учат, многу добра програма имаат. Е сеа ја мислам дека по завршувањето на 3 годишните имаш звање “Професионалец по...“ (или така нешто), а со 4 годишни имаш звање “Дипл. инж. (или така нешто) по...“. Како и да е, мислам дека нема да имаш проблем да се вработиш и со 3 годишни студии
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
е само тоа е разлика помеѓу ФЕИТ и ПМФ
кај нас и со 3 годишни си Дипл. инж
а тоа за посдипломски студии да на 3 годишни е 2 години
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Ако веќе сакаш да магистрираш, сеедно ќе ти биде дали се 3+2 или 4+1. Секако се 5 години.
На Штулов пак, има две опции.
3+1 - специјализација во одредена информатичка област
3+2 - магистратура
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,018
Мислења
854,664
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно