• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

дали некој програм успеал да ви го забрза PC

  • Ја почнал/а темата
  • #1

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
360
235
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
јас користев tuneup i system mechanic ама не приметив никаква разлика дали ви помогнал некој програм околу брзината на PC ???
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
hmmmz... I jas gi koristam istite programi za taa nemena samo + ccleaner..
ccleaner go koristam kolku da ne gi brisham rachno temp fajlovite, cookies, registri, nekogash koga nemam dovolno vreme za detalno sreduvanje na kompjuterov..
TuneUp go koristam edinstveno za defregmentacija, i system mechanic za celosno chistenje, zabrzuvanje na kompjuterov..
I shoznam.. zasega sum zadovolen so niv..
btw. go imam testirano i Advanced System Optimizer, no nekako ne e neshto mnogu poseben.. Ima premnogu opcii, no voopshto nekako ne se primetuva razlikata posle chistenje so nego..
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Hm... da onesposobesh nekoi opcii vo operativniot, nekoi servisi da.. kje go zabrzaat no mislam deka so dodatni programi nishto ne praish
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Од мое искуство, програмите кои се специјалоно направени да го забрзаат ПЦ-то тие дупло го забавват. Барем кај мене.
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Абе нема програма што ти го забрзува компјутерот, туку откако ќе се пренатрупа целиот OS од регистри до фајлови работа нели поспоро.
И после некои програми ќе ги пуштиш и ќе ти спасат негде 50% од брзината, ама почетнато брзина после формат неможе да се добие.

Просто речено:p
 

Acid

Intern
17 април 2007
45
36
www.kajgana.com
TuneUp ко за беља го инсталирав (пази, по препорака :LOL:) и ми заеба еден куп подесувања. Поради тоа морав да го реинсталирам Windows-от, а после реинстал компјутерот беше значително побрз. Значи - да, TuneUp ми помогна многу. :bravo:
 

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Абе нема програма што ти го забрзува компјутерот, туку откако ќе се пренатрупа целиот OS од регистри до фајлови работа нели поспоро.
И после некои програми ќе ги пуштиш и ќе ти спасат негде 50% од брзината, ама почетнато брзина после формат неможе да се добие.

Просто речено:p
Попросто речено - има програми кои го забрзуваат и подобруваат работењето на компјутерот. Конкретно за мене тоа се CCleaner и AusLogics Disk Defrag мада има и други, значи бележам разлика во перформансите после извршување на програмските активности.

Работата со сите програми за подобрување на перформансите е тоа што треба да знаете како да ги користите.
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
^^ Епа и мене тоа ми беше зборот дека има промена, ама колкава??
Значи не ти го забрзуваат компјутерот туку ти го подсредуваат за да може подобро да работи
 

.exe

Intern
15 мај 2008
6
1
ima samo edno programce koe pokazalo rezultati kaj mene
BootVis go ima na majkrosoft :p i OO defrag za defragmentiranje.
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Кога тогаш пак ќе успори...:ua:
Компјутерот како харверска целина нема да успори, туку софтверот на него со пренатрупување ќе го успори ненормално многу оперативниот систем (зборувам за windows)
 

FuNKey

Intern
7 февруари 2008
15
0
hmm bro jas u regedit sve sum sredil . i mnogu red drugi raboti recisi 1 cas rabota... za 2 min vo msn online sum :p
shout down ide za 10 sekundi :D

brzina cver ..samo sto zivotot na (co) mu e skrateno ...imam za ova ^ tuto kako do brz kompjuter ..no imam drugi raboti :)


:bravo:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,039
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно